Defender control v1.1 – bir tıkla Defenderi devre dışı bırak


Windows defender control portable

Bir önceki yazımızda Windows 10 da Defender i kapatmak için herhangi bir seçenek sunulmadığından bahsetmiş ve bu konuda bir registry kaydından nasıl faydalanabileceğimizi görmüştük burada

, gel gelelim registry kayıtları ile uğraşmak herkese kolay gelmeyebilir , hatta windows 10 registry kaydının uygulanması sırasında yetkilerden kaynaklı sıkıntılar çıkartabilir (erişim engellendi yada kaydı hepsi uygulanamadı… gibi uyarı verebilir) , bu nedenle sizler için küçük bir yazılım kodladık , çalışma mantığı sonderece basit olan yazılımın arayüzünde 4 buton bulunmaktadır.

defender control main

Disable windows defender : Windows defender i devre dışı bırakmaya yarar
Enable windows defender : Windows defenderi tekrar aktif hale getirir
Launch windows defender: Windows defenderi açmaya yarar
Visit sordum.org : Sordum.org sayfasını ziyaret etmeye yarar

yazılım ilk çalıştırıldığında Windows defendrin durumunu ; “Windows defender status” başlığı ile vermektedir burada yeşil ile enabled yazıyorsa windows defenderimiz aktif demektir (Üstteki resim) , eğer kırmızı ile disabled yazıyorsa Windows defenderimiz devre dışı demektir (alttaki resim)

defender conrtol status disabled

elbette mesela Burada verdiğimiz şekilde veya benzeri bir yöntem yada yazılımla windows defenderi kaldırdınızssa butonlara tıkladığınızda aşağıdaki şekilde bir uyarı alırsınız:

Defender service not found

yazılıma neden ihtiyaç duyulabileceği konusundan da bahsedelim mesela ;
1. windows ta iki antivirüs aynı anda kullanılma kullanılırsa bu sistemde ağır çalışmaya ve bazı uyumsuzluklara neden olabilir , o nedenle mesela Burada verdiğimiz ücretsi antivirüslerden birini kullanacaksanız öncelikle defenderi devre dışı bırakmanızı öneririm.

2. Eğer Windows 10 da Boyutu büyük birçok dosyadan oluşan bir klasörü vs yi harici HDD veya parmakl belleğe kopyalıyorsanız , kopyalama süresini düşürmek için arkaplanda çalışan ve herbir dosyayı tarayan defenderi devre dışı bırakmanızı öneririz böylece kopyalama süresi önemli ölçüde düşecektir.

3. Eğer Combofix gibi portable bir güvenlik yazılımı ile sisteminizi taratacaksanız yine windows defenderi geçi süreliğine kapatmanız tavsiye olunur.

Görüldüğü gibi çeşitli senaryolarda Windows defenderin geçici süreliğine bile olsa kapatılması gerekmektedir işte bu gibi durumlarda “Defender control” ün bir tıkla bu işi yapmanızda yardımcı olması amaçlanmaştır. Yazılım ücretsi ve portabledir (kurulum gerektirmez)

Yazılımın Komut istemi (CMD) desteği de mevcuttur görüntülemek için aşağıdaki parametre ile çalıştırmanız yeterlidir

DefenderControl.exe

sonrasında kullanabileceğiniz parametreler görüntülenecektir

Defender control parametreleri

VirusTotal raporu
Üretici : Sordum.org
Boyutu : 324 kb
Desteklediği işletim sistemleri : Windows Vista , Windows 7 , Windows 8 , Windows 8.1 , Windows 10

MD5 : e5379656ad7b80455041f2ae11b27483
SHA1 : 5c5cad4800ba0f4f899384b91629384218569c08

Not: Vista da defenderi disable ettikten sonra enable butonuna basarsanız hemen enable olmayabilir bu durumda sistemi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Download

Password: sordum7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA