MS - Dos İşletim Sistemi Hata Mesajları

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bilgisayarla çalışırken onunla devamlı iletişim halinde olursunuz. Kullanıcı isteklerini komutlarla bildirirken bazı hatalar oluşur. DOS işletim sisteminde karşılaşılan hata mesajlarının anlamlarını bilmek, çözüm üretmekte zorlanmamak anlamına gelir.

Sık karşılaşılan hata mesajları:

a) Bat command or file name ( Yanlış komut veya yanlış dosya adı) En çok karşılaşılan hata mesajıdır. Çünkü komut yazılırken yanlış harflere basılabilir. Olmayan programdosyalarıçalıştırmaya kalkışabiliriz. Bu nedenle yazarken doğru komutları yani doğru harfleri kullanmalıyız.

b) Bad or missing command interpreter (Bozuk ya da eksik komut işlemcisi):
MS-DOS komutları çalışırken Command.com dosyası bozulduğunda ya da yanlışlıkla silindiğinde bu hata mesajı görüntülenir. Hatayı Düzeltebilmek bir sistem disketiyle bilgisayarı yeniden başlatmak ve Command.com adlı dosyayı ana dizine kopyalamak gerekir.

c) Data error reading drive A: (A sürücüsünde veri okuma hatası) Böyle bir Mesajla karşılaştığımızda büyük olasılıkla disket bozulmuştur. MS DOS’un Scandisk programı çalıştırılarak disket kurtarılabilir.
Eğer düzelme olmuyorsa disket yeniden formatlanmalıdır.

Ç) Error in Exe file (Exe dosyasında hata) Çalıştırmak istenen uzantısı exe olan dosyaların bozuk olduğunda görüntülenir.

d) File not found (Dosya bulunamadı) Dos işletim sisteminde yaptığımız işlemlerde eğer yanlış dosya adı yazmışsak ya da o dosya gösterdiğimiz yerde bulunmuyorsa bu mesaj karşımıza çıkar.

e) Acces denied: (Erişim engellendi) Sadece okunabilir Niteliğe sahip bir dosya silinmek istendiğinde dosyanın silinemeyeceğini belirten bu mesaj ekrana gelir.

f) Batch file missing: Toplu işlem dosyasının bulunamadığı uyarısında bulunur.

g) Directory all ready exist: Disk-diskette bulunan dizinleri aynı ortamda yeniden oluşturmak istediğimizde "Dizin zaten var" anlamında bu mesaj ekrana gelir.

h) Drive not ready error
Sürücüye disket takılı değilken bilgisayar açıldığında disket hazır değil anlamında bu mesaj ekrana gelir.

i) File can not be copied on to itself:
Bir dosya yine aynı isimde aynı yere kopyalanmak istenildiğinde dosya kendi içerisine kopyalanamaz anlamında bu mesaj ekrana gelir.

j) General failure reading drive ... Abort, Retry, İgnore, Fail?
Sürücüde bulunan disket okunamıyor. Disketin bozuk ya da formatsız olması durumunda bu mesaj ekrana gelir.
Abort: Vazgeç, Retry: tekrar et, İgnore: Hatayı görme,Fail: Sürücü değiştir anlamlarına gelir.

k) İnsert system disk in drive A and press any key
Sürücüye bir sistem disketi takılması gerektiğini belirten bir mesajdır.

l) İnsufficent disk space 0 file(s) copied
Hedef diskette boş alan olmadığı için kopyalama yapılamayacağını belirten mesajdır.

m) İnvalid Command.com
Kullanılan Command.com dosyası geçersizdir mesajıdır.

n) Press any key to continue
Devam etmek için herhangi bir tuşa bas.

o) Program too big to fit in memory
Program bellek için çok büyük.

ö) Terminate Batch Job?(Y/N)
Toplu işlem dosyası çalışırken Ctrl artı C tuşları seçilirse işlemin yarıda kesilip kesilmeyeceğini sorgulayan bu mesaj ekrana gelir.

p) Too many parameters
Bir komuta ait olmayan bir parametre kullanıldığında bu mesaj ekrana gelir.

r) Write protect error
Disketin yazmaya ve silmeye karşı korumalı olduğunu bildiren mesajdır

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)