Dos İşletim Sistemi Sistem Dosyaları

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dos işletim sistemini sabit diskten veya disketten başlatabilmek için sistem dosyalarına gereksinim duyulur.
Bu dosyalar: İo.sys, dos.sys, command.com dosyalarıdır.
Bu dosyalar bulunması gereken dosyalardır. Bunların dışında programın diğer üniteleriyle ilgili tanımlar içeren config.sys ve autoexec.bat dosyalarıdır.

a)Io.sys: Sistem dosyasıdır. Bilgisayarın ilk açılışında belleğe yüklenir ve sistemi yönetmeye başlar. Bu dosya bilgisayar açık kaldığı sürece bellekte kalır. İo.sys sistem dosyası Copy komutuyla kopyalanamaz. Del komutuyla silinemez. İo.sys dosyası disk veya diskette formatlama sırasında /s parametresi kullanılarak veya sys komutu kullanılarak transfer edilir. Bu dosya eksik olduğunda işletim sistemi yüklenemez. Sabit diske yüklü ve yalnız okunabilir olarak yüklenir.

b)Dos.sys: Sistem dosyasıdır. Bilgisayar açılışında belleğe yüklenir. İo.sys ile birlikte sistemi yönetir. Bu dosyada bellek açık kaldıkça bellekte kalır. İo.sys dosyası için geçerli kurallar dos.sys dosyası içinde geçerlidir.

c)Command.com: MS DOS’a ait bir sistem dosyasıdır.
Bilgisayarın açılışında İo.sys, Dos.sys ve command.com dosyaları belleğe yüklenerek sistemi yönetmeye başlar. Command.com komut yorumlayıcı bir dosyadır. İşletim sisteminin komutları bu dosyanın içindedir. Bu dosya bilgisayar için zorunlu dosyalardan biridir.

Ç) Autoexec.bat: Bilgisayar açılırken disket veya diskten İo.sys ve Dos.sys dosyalarını belleğe okur. Daha sonra açma programlarının bulunduğu disket ve diskin ana-dizininde config.sys dosyaları araştırılır. Config.sys dosyası ana-dizininde varsa bu dosyada yazılı olan bir takım ayarlamaları yapar. Daha sonra command.com dosyasını belleğe yükler. Bu dosyanın yüklenmesiyle birlikte bilgisayar denetimi command.com dosyasına geçer.

Command.com ilk olarak bilgisayarın ilk açıldığı ortamda autoexec.bat dosyasını arar. Bu dosya bulunursa bu dosyada yer alan gerekli işlemleri yapar. Eğer dosya bulunmazsa bilgisayar günün tarih ve saat bilgilerini ister. Autoexec.bat dosyasının önemi bilgisayar her açıldığında yapılması gereken tanımlar ve değişiklikleri uygulamasıdır. Autoexec.bat dosyası bulunduğu dizinin kök dizininde bulunmalıdır. Çünkü bu dosya özel bir toplu işlem dosyasıdır. Bilgisayar açılış sırasında bu dosyayı kök dizininde arar.

d) Config.sys: Bu dosya sistemin donanım özelliklerini değiştirmemize olanak verir. Özel komutlar kullanarak, sisteme kurulacak sürücüleri ilave eder. Bu dosyanın sürücünün ana dizininde bulunması gerekir.
Dosya bilgisayarın açılışı esnasında 3 aşamada okunur. Dosya üzerindeki değişiklikler bilgisayar açılırken sistem tarafından yerine getirilecektir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)