Windows Vista da Scandisk(Chkdsk) Faciyası Ve Çözümü

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Windows Vista da Scandisk(Chkdsk) Faciyası Ve Çözümü

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Bugün yanlışlıkla(tam bir dangalaklık örneği benim kisi) yani dikkatsizliğim kurbanı oldum ve windows vista bu hatayı bana pahalı ödettirdi.

Evet dikkatsizliğim özeti şu sen CHKDSK işlemi adaptörü takmadan batarya üzerinden yaparsan ne olur tabii ki işlemin en can alıcı yerinde (dosyaların sayımı ve işlenmesi yani 5 aşamanın 4.üncünde )
batarya tak bitsin (saatin yanındaki pil simgesi de uyarı vermedi çünkü bütün uyarıları kayıt defterinden kaldırmıştım)

Sistemi normal açmaya çalışıyorum Hoş Geldiniz diyor 10 dk oldu Hoş Geldiniz 15 k oldu hala Hoş Geldiniz ama bir türlü Hoşlacamıyoruz Windows'la o Hoş Geldiniz diyor bende (Şevket Yerimdar'ın Ankara Şivesiyle) HADİ LA AÇILSANA KARDAŞ ....

Yok yok en az yarım saat Windows bana Hoş Geldiniz ben ona Küfürler....(Halbu ki hata bana ait .....sen chkdsk'yı bataryala başlatırsan Windows sürekli sana HOŞ GELDİNİZ der)

Neyse dedim ki kendi kendime ben bunu Güvenli kipte açayım hem hangi sys uzantılı sürücü bu soruna neden oluyor bulurum diye düşündüm öylede yaptım.Tam da düşündüğüm gibiydi bir temel sürücü sistemi açmakta inatlaşıyordu(yani ani kapanma ile zarar görmüş olan dosya olduğu da anlaşılıyordu.)

Yok bu böyle olmayacak hemen aklıma ikinci işletim sistemi (garibim kuzu kuzu kurulduğu 4 aydır yüzüne bakan yok) Windows 7 OS Ultimate SP1 x86 geldi.Sistemi yeniden başlatıp Win7 geçtim aynı işlemi chkdsk işlemi bu sefer aynı hatayı yapmadan vista üzerinde yaptım .Sağ olsun Win7 o sürücü dosyası crcdisk.sys dosyasını onardı.
Sistemi bu sefer güvenli modda vista üzerinden açıp tekrar chkdsk yaptım(bu arada chkdsk manyağı oldum....)Sonra buda hata buldu onardı ama bir dosyayı onaramadı beceriksiz.

Tabii ben dururmuyum diğerleri aşağıda resimli anlatılmıştır.Siz siz olun benim dikkatsizlik sonucu düştüğüm dar boğaza düşmeyin emi... :) :)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Re: Windows Vista da Scandisk(Chkdsk) Faciyası Ve Çözümü

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bu facia dan sonra Windows Vista da Ms_dos komut istemcisi geç açılmaya başladı.Hesapladım istinasız 10 sn (1 sn = 100 milisaniye) yani 1000 ms .... Bu bir insan için kısa ama bir pc için uzun bir süre...

Buna bir hal çare düşünmekteyim ama bulamadım ...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Windows Vista da Scandisk(Chkdsk) Faciyası Ve Çözümü

Mesaj gönderen velociraptor »

ilahi , gece gece güldürdün beni :) geçmiş olsun