VB'de isletim sistemi olur mu ?

Programlama ve Script dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
onur986

VB'de isletim sistemi olur mu ?

Mesaj gönderen onur986 »

VB`de isletim sistemi olur mu ü

Merhaba arkadaslar bu makalede size Visual Basic programlama dilini kullanarak bir İsletim Sistemi yazip yazamayacaginizi anlatacagim.

İlk basta Visual Basic`in Windows isletim sistemine bagli bir dil oldugunu ve Windows olmadan onunla yazilan uygulamalarin calistirilamayacagini bir kez daha hatirlatalim.Eee peki nasil kendi isletim sistemimizi yazacagiz.

söyle oluyor;

Bunu yapabilmek icin öncelikle elinizde internetten topladiginiz cok genis bir Visual Basic kod veritabaninizin olmasi ve gerekmekte ve Visual Basic`i,C`yi ve C++`i yalayip yutmus olmalisiniz..Ayrica Linux gibi acik kaynak kodlu isletim sistemleriyle ilgili olmaniz bu isin mantigini kapmanizi oldukca kolaylastiracaktir.Sadece siz degil ekibinizin de bu vasiflari tasimasi önemli…

-Ardindan Visual Basic`de yazilan .exe uzantili uygulamalarin hangi API`leri cagirdigini,hangi sistem dosyalarina ihtiyac duydugunu tek tek belirlemek gerekmekte.Bunun icin uygulamalar var mesela Visual Basic`i kurarken gelen Spy++ diye bir uygulama var.Bu isimizi görür.Bunun disinda Process Explorer adinda bir uygulama biliyorum.İsteyenler onu da google`da aratip indirebilir.

Bu dosyalarin bir listesini cikardiktan sonra sira Windows`u modifiye etmeye geliyor.Bizim isletim sistemimiz bilgisayara kurulurken Windows`da kurulacak.Ancak sadece bizim listeye ekledigimiz dosyalar kurulacak.İste ben Windows`u modifiye etmek derken bunu kastetmistim.Ardindan asil isletim sistemini de harddiske kopyalayabiliriz.Tam bilmiyorum ama Microsoft böyle bir seye izin vermez sanirim.Yani Windows`un bazi dosyalarini alip bizim isletim sistemimizin altyapisi olarak kullanmamiza razi olmaz herhalde.Bu yüzden is basa düsüyor ve C\C++ ile bu altyapi dosyalarini kendimiz bastan yazmamiz gerekiyor.Bunu yaparken Windows`un sistem dosyalarinin iceriginin kopyasini veya cok benzerini de yaratamayiz bu yasaktir.sunu kavramaliyiz: system32 dizinindeki dll`lerin calisma mantigi nedir ü Buradan yola cikarak,bu dosyalarin calisma mantigini ögrenerek kendi sistem dosyalarimizi yazmaliyiz.Yani arkadaslar is döndü dolasti yine C\C++`i buldu.E o zaman VB`ye ne gerek var.İsletim sistemini direk bu dillerde yazalim diyebilirsiniz ama isin macerasi orada zaten.Ne kadar cok programlama dili kullanirsaniz sistemin esnekligi o kadar artar.cünkü her programlama dilinin kendine has özellikleri vardir.

Altyapi dosyalarini nasil,hangi mantikla yazacagiz ü

-Windows`taki “Explorer.exe” dosyasini hepimiz biliriz.Windows`ta kernel`den sonra en önemli dosyalardan birisidir.Bu dosya sayesinde Windows`u kullanabilmekteyiz.Bu dosya sayesinde klasörleri dolasip masaüstümüzü görüntülemekteyiz.Görev yöneticisi calistirip “Explorer.exe”yi sonlandirin bunu daha iyi anlayacaksiniz.İste bizim yazacagimiz altyapi dosyalari bu sekilde isletim sistemimizi tasiyabilen bir yapida olmali.Kendi “Explorer.exe” dosyamizi yazmaliyiz!Bir de bizim sistemimizin calismasi icin asagidaki (veya daha fazlasi) ocx dosyalarindan gerekecektir.Bu ocx dosyalarini da kendimiz yazacagimiz sistem dosyalariyla birlikte calisacagi da mechul.

MSComctl.ocx

Comdlg.ocx

MSCOMCT2.OCX

MSCOMM32.OCX

MSWINSCK.OCX

SYSINFO.OCX

RICHTX32.OCX

TABCTL32.OCX

DBGRID32.OCX

simdi gözünüzü korkutmayayim.Bütün sistem dosyalarini yazmayacagiz.Sadece projemizi calistiracak olanini burada halletsek yeterlidir.Sanirim isin mantigini kaptiniz.

Nasil bir ekiple bu is hallolur ü

-Yukarida yazimin baslarinda da bahsettigim gibi Visual Basic,C,C++,C# gibi önemli programlama dillerini bilen kisiden olusan bir ekiple bu proje hayata gecirilebilir.Herkesin kolay iletisim kurabilecegi aktif bir programlama ortami da sart.Hani filmlerde görürüz ya yan yana kare kare odalar,her odada calisan kisinin bilgisayari var bu bilgisayarlar birbirine ag ile bagli..İste o tür bir ortamdan bahsediyorum. Bu sayede gelistirme süreci rahat ve hizli olur.Tabiki oldukca becerikli olmalisiniz bu isi üstlenebilmek icin..”Peki sen ne dersin böyle bir projeye baslamayiü” derseniz “sizin gibi programlamayi seven arkadaslarin yardimiyla neden olmasin” olur cevabim…
alintii.. ilgimi cektii :wink: