Bağlam Menüsünde Yeni Başlığına Tıklayınca Windows Gezgini Çöküyor

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
hasantr
Byte1
Byte1

Bağlam Menüsünde Yeni Başlığına Tıklayınca Windows Gezgini Çöküyor

Mesaj gönderen hasantr »

Resim
Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp Yeni sekmesinden bir klasör ya da farklı nesne oluşturamıyorum, bu işlemi yapmaya kalkınca anında Explorer yeniden başlıyor. Başlarda Visual Studio 2015 ilgili bir hatayla karşılaşıyordum, Visual Studio açılıp kapanıyordu. Artık hiç hata vermiyor. Visual Studio 2015 sürümünü Unity kurmuştu sonra kaldırdım ama bir türlü tam olarak kalkmadı. Şu an Visual Studio 2017 yüklü çok kurcalamak istemiyorum diğerini temizlerken bozulmasın diye.
İnternetteki Bağlam Menüsüyle ilgili çözümler Yeni başlığındaki çökmeler karşı bir öneri sunmuyor. Bu yüzden size zahmet veriyorum. :)

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Re: Bağlam Menüsünde Yeni Saşlığına Tıklayınca Windows Gezgini Çöküyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Eğer tahmin ettiğim şey ise : Bu hata tarafımızdan Microsofta BUG olarak birkaç defa bildirimde bulunuldu , lakin Microsoft düzeltmemişti en son chatten bağlanıp bildirimi tekrarladık , olay şu ; Bilgisyarım bağlam menüsüne birşey eklendiğinde nunlar otomatik olarak windows explorerin restart etmesine yolaçıyor , geçici çözüm olarak EC Menüyü indirip ilgili kısma tik koyman gerek
https://www.sordum.org/7615/easy-context-menu-v1-6/
hasantr
Byte1
Byte1

Re: Bağlam Menüsünde Yeni Başlığına Tıklayınca Windows Gezgini Çöküyor

Mesaj gönderen hasantr »

EC Menü ile yapmaya çalıştım ama sorun Yeni kategorisinin altında olduğu için EC menüde sorunu çözecek bir şeyleri devre dışı bırakmanın yolunu bulamadım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Anladım , muhtemeln bu BUG un farklı bir varyasyonudur , Top 2 senedir Microsoftta da heriflerin umrunda değil
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Şu halde tek çözüm mevcut kullanıcı hesabını silip yenisini açmak mı?

Windows 10 eski Windowslar gibi stabilitesini kaybetmiyor. Ufak bakımarla uzun süredir formatsız kullanmaya devam ediyorum. Ciddi çökmeler yaşadıysam da onarmak mümkün oldu. Ama şu sağ tık menüsü yüzünden ikinci kez kullanıcı hesabımı yenilemek zorunda kalacağım. Bir de hiç bir klasörü açamadığım explorer hatası vardı. Tüm Explorer faaliyetlerini sıfırlamanın bir yolu yok mu? Windowsun son zayıf halkası gibi duruyor Expolrer.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

KUllanıcı hesabını yenilemek bir çözüm olabilir (Denemek gerek) , aslında bozulmalara karşı bazı tedbirler alınabilir , mesela :
https://www.sordum.net/11495/registrynin ... edekleyin/
Windows explorer dediğimiz windows gezgini bir sistem bileşeni olduğu için anca sfc /scannow veya aşağıdaki yöntemle yenilenebilir
https://www.sordum.net/32215/dism-komut- ... 10-tamiri/
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Maalesef bu işlemler sorunu çözmedi.

Dün hiç hata vermiyordu şimdi hata veriyor.

http://i.imgur.com/zH0dbe9.png
http://i.imgur.com/6nUWBXZg.png

0x00007FFCB5FA59A6 adresindeki yönerge 0x0000000000000000 adresindeki belleğe başvurdu. Bellek şu olamaz read.
Programı sonlandırmak için Tamam'a basın
Programda hata ayıklamak için İptal'e basın
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ozaman malesef onarmak için yapılabilecek fala birşey yok , neticede üstteki işlemler bile çözememiş
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

İlginiz için teşekkürler. Evet sistem dosyalarını windows 10 imajından yenileyen yöntemi de denedim ama sonuç yok.
Diğer kullanıcı oturumlarında yeni nesneler oluşturabiliyorum. Artık ikinci kez kullanıcı hesabımı sildirecek bana windows 10.
Eskiden olsa format atardım ama yeni Windows 10 lar neredeyse hiç şişmiyor bu yüzden format atmaya gidecek zamanıma da kıyamadım. :)
Tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

umarım daha uzun süre format atmak zorund akalmazssın :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

hasantr yazdı: 06 Haz 2017, 20:08 Maalesef bu işlemler sorunu çözmedi.

0x00007FFCB5FA59A6 adresindeki yönerge 0x0000000000000000 adresindeki belleğe başvurdu. Bellek şu olamaz read.
Resim

Bu resimde Windows bellek adresinde varolmayan Windows Kayıt Defteri ayarını yordam olarak (Call) çağrırarark read okuma komutunu kendi döngüsü içinde yorumlamaya çalışıyor.

soruna neden olan başka bir 16 bitlik işlem kesmesi
hatayı onarmak için bu 16 bitlik işlemi bulman ve Bugları kodla yamaman gerekir.Buda maalesef mümkün değil çünkü windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi....

Pratik çözüm Yeni alt menünün standart ayarlarına geriye kayıt defteri reg kodları ile yüklenmesi.

Başka bir kullanıcı hesabı da açsanız gene aynı durumla karşılaşmanız olası....

TRWE_2012
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

Winutilites aracıyla Yeni kategorisinin altındaki her şeyi kaldırdım registry girişleirni sildim sonuç hala aynı. (Bilgi olsun diye buraya da not düşmek istedim) :)
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

trwe yazdı: 09 Haz 2017, 15:41
hasantr yazdı: 06 Haz 2017, 20:08 Maalesef bu işlemler sorunu çözmedi.

Resim

Bu resimde Windows bellek adresinde varolmayan Windows Kayıt Defteri ayarını yordam olarak (Call) çağrırarark read okuma komutunu kendi döngüsü içinde yorumlamaya çalışıyor.

soruna neden olan başka bir 16 bitlik işlem kesmesi
hatayı onarmak için bu 16 bitlik işlemi bulman ve Bugları kodla yamaman gerekir.Buda maalesef mümkün değil çünkü windows kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi....

Pratik çözüm Yeni alt menünün standart ayarlarına geriye kayıt defteri reg kodları ile yüklenmesi.

Başka bir kullanıcı hesabı da açsanız gene aynı durumla karşılaşmanız olası....

TRWE_2012
Halihazırda bulunan farklı bir hesapta kontrol ettim, sorunsuz şekilde yeni nesneler oluşturabiliyorum.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Halihazırda bulunan farklı bir hesapta kontrol ettim, sorunsuz şekilde yeni nesneler oluşturabiliyorum.

Evet sorunsuz olabilir ama bir süre sonra aynı hatayı tekrar edecektir.Zira hata kullanıcı hesaplarından bağımsız.....
Bu hataya neden olan MS_VISUAL STUDİO 2012 den sonra ki sürümlerde Microsoft'un 2013'ten itibaren yerleştirmiş olduğu "Remote Keygoger Trojan" tarzında yeni nesil 8.234 kb'lık bir dosya olup bu dosya ana exe dosyasının sonuna eklenmiştir.Microsoft bunu yazılımı lisansız şekilde kullananları tesbit etmek için kullanmakta....Gözlemle sistemi yeniden kurup bunun içine MS_VISUAL STUDİO 2013 benzeri bir IDE programı kur.90 gün sonra bu hata ve benzeri hatalar almaya başlarsınız.

İlla MS_VISUAL_STUDİO programı kullanacaksan 2010 ve 2012 versiyonu bu yönden temiz ve kararlı bir yapıya sahiptir.

TRWE_2012
hasantr
Byte1
Byte1

Mesaj gönderen hasantr »

İlginç, Microsoft salakça işler yapıyor. Ama eski sürüm VS kullanmak istemiyorum. Farklı yollardan çözmek zor olsa bile devam edeceğim. 90 günlük gözlem işi biraz uzun süreç olduğu için bu konuda gözlem yapabileceğimi de pek sanmıyorum. Gelişme olursa buraya yazarım. Şimdilik yeni sekmesine tıklamamaya çalışarak kullanıyorum.