ClearPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor - Çözüldü

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

ClearPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor - Çözüldü

Mesaj gönderen esatiz »

Merhabalar arkadaşlar

Yine, Vista ve 7'nin ortak sorunu olan bir şeyin çözümü lazım bana... Çok geç kapanıyorlar. Dün araştırdım gerekli reg kayıtlarını yaptım anasayfada bulduklarımdan. Sonra fark ettim ki "PageFile" ı temizlemeye çalışıyor bilgisayar. (Microsoftun Windows 7'den sonra varsayılan olarak kullanıcının izlerini topladığının kanıtı olabilir bu. W8.1 ve 10 jet gibi kapanıyor PageFile ı temizlemiyor anlaşılan)

Vista SP0'dan SP1'e yükselttiğimde olmaya başladı (sonra SP2 yaptım tabi)
Manuel olarak CleanPageFileAtShutdown anahatarının değerini 1'den 0'a çekiyorum sorun çözülüyor. PCyi açtığımda bir daha baktım ki yine 1 olmuş değeri :evil: Sebebi nedir çözüm bulabilir miyiz?

--------
Yerel Grup İlkesi Düzenleyici ile Kapanışa komut koyularak sorun çözüldü.
Çözüm komut dosyası:

Kod: Tümünü seç

REG ADD "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management" /v "ClearPageFileAtShutdown" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SYSTEM\ControlSet001\Control\Session Manager\Memory Management" /v "ClearPageFileAtShutdown" /t REG_DWORD /d "0" /f
REG ADD "HKLM\SYSTEM\ControlSet003\Control\Session Manager\Memory Management" /v "ClearPageFileAtShutdown" /t REG_DWORD /d "0" /f
NOT: Sizde ControlSet003 yerine ControlSet002 yazabilir, onu regedit ten kontrol edip kendi bilgisayarınıza göre düzenleyin
En son esatiz tarafından 04 May 2021, 15:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: CleanPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor

Mesaj gönderen shampuan »

Bilmiyorum.
Ben de windows7 kullanırken bu sorunla karşılaşmıştım. Arkaplan servislerini topyekün devre dışı bırakıp sadece gerekli olanları çalıştırınca etkili olmuştu.
Neden doğrudan SP2 kurmadın? Üşenmezsen bir yerden indirdiğim sağlam bir SP2 var. Linkini atayım.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Bu anakatın ekran kartı sürücüsü ile ilgili deneme yapmak için sp0dan sp2ye kadar çıkarttım. Sürücü Microsoftun ve cab dosyası halinde. DISM komutu eklenecek mi bu sp1 sp2 ile diye denedim. Hiçbir şekilde de kuramadım ortada DISM falan yok, sonra internetten sürücü aradım Intel olan buldum benim anakarta göre uygun olan. Neyse işte... SP2 li bende de var o sorun değil.

SP1 ile bu kapanışı yavaşlatan şeyin geldiğini gördüm iyi ki. Çözüm olarak ne yapabilriz acaba
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Demek kapanışta pagefile'ı temizlemeye çalışıyor... Daha evvel internetten Vista neden tutulmadı sorunları neler diye arattığımda ciddi bir pagefile hatası olması dolayısıyla sistemin yavaş çalıştığını okumuştum. Son SP paketinde onu düzeltmiş olabilirler. Sonradan yükseltme değil de direkt kurulum yapıp bir denemek lazım. Benimki teori tabii.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Müsait bir zamanda onu deneyebilirim. Şu anahtarın sahipliğini değiştirip kimsenin erişememesini sağlayabilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Özür dilerim, yardımcı olamıyorum.
Tarkan abi veyahut @feuer umarım biliyordur. Daha saat erken, tecrübe ettiğim kadarıyla bu saatte pek gelen giden olmuyor gün boyunca bekle mutlaka çözülür derim. :?:
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Sorun değil. Aklıma bi fikir geldi. Şimdi dediğim anahtarın değerini sıfır yaptım (Registryde 3 farklı yerde var) Hızlıca kapandı yeniden başlattım. O anahtarlar yine 1 olmuş. Grup İlkesi ile açılışa cmd dosyası koyucam o anahtarları 0 yapsın.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Tamam arkadaşlar çözüldü sorun. (Grup ilkesiyle) o reg değerlerini giren scriptimi başlangıca koyunca sıkıntı oluyor. Sanırsam bu açılış kapanış komutları ilk olarak çalıştırılıyor. Sistem açılırken ilk olarak çalıştırınca o anahtarlar 0 oluyor, masasütü gelene kadar tekrar 1e dönüyor belli ki. İşe yaramadı çünkü başlangıca koymak.

Kapanışa koydum ben de... Kapanmadan önce ilk o script çalışıyor ve hiçbir şey o değerleri geri 1 yapamıyor hızlıca kapanıyor bilgisayar. :arrow:

Ekleme: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisiyle Açılış Kapanışa komut dosyası eklemeyi fotoğraflarla (veya görsel deyin) göstereyim bir ara. Başlık açarım.
En son esatiz tarafından 15 Nis 2021, 00:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Re: CleanPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor - Çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , kapanışta birşeyler çalıştırmak ne çok işe yarıyormuş :)
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Re: ClearPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor - Çözüldü

Mesaj gönderen esatiz »

Başlıkta Clean yerine Clear yazmalıymış, düzelttim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Re: ClearPageFileAtShutdown Anahtarı Kendiliğiden 1 Oluyor - Çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor »

:arrow: