Python Programlama Eğitimi Video Serisi

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Python Programlama Eğitimi Video Serisi

Mesaj gönderen shampuan »

Azimle işeyen duvarı deler. :arrow:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Başlangıç aşamasında C veya C++ ı tavsiye etmeyen Radford Üniversitesinde Kodlama dersleri veren Prof. Dr Ian Barland ın görüşlerini ilave ettim
viewtopic.php?p=500852#p500852
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Teşekkürler abi baktım. Adam haklı olabilir.
Zaten anlatımların ortaya çıkışının nedeni sadece ben değildim Esatiz herkes için güzel bir içerik oluşturmak istedi ve bize sordu. Sonra da başladı. Güzel de yaptı.

Ben aslında sadece uzaktan izleyecek, uygulamayacaktım. İlk anlatımlar operatörlerin öğrenilmesi şeklindeki sözel konular olunca başta sorun çıkmadı. 3. derste bir program indirmemizi isteyince işler karıştı. Baştan indirmicektim. Böyle dolambaçlı işleri sevmem. Sonra anlatımındaki detaylar tuhafıma gitti. Anlamadığım yerler vardı. Konuya ard arda flood mesajlar gönderip soru sordum. Saat 3 mü 4 mü neydi sabaha karşı. Sonra baktım böyle olmayacak. Programı indireyim dedim. Dediklerini uygulamaya çalışırken bir sürü hatayla karşılaştım. Başa döndüm, yeninden, yeniden, yeniden derken gönderdiğim ardarda üç mesajımı silip denediğim kodu sordum. Yardım zınk diye gelince nerede hata yaptığım ortaya çıktı. Anam! yazdığım kod haşırt diye çalıştı. Aldığım zevki anlatamam. Güzeldi yani. O dakikaya kadar "programlama" kelimesi benim belleğimdeki karşılığı:

int x = programlama;
int kabus;
x = kabus;

printf ("Programlama ne demektir: &abc")

Anladın sen.

Az evvel bir iki python dersi izledim. Python gerçekten de muazzam kolay. Direk 2+5 yazıyorsun haşırt diye sana sonucu ekrana basıyor. Ben bunu C++ ile ekrana yazdırıcam diye gara duman atıyorum. :-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Kesinlikle Esatiz MÜkemel anlatımlar yapıyor bence , Ellerine sağlık , Umarım devam eder :arrow:
shampuan yazdı: 07 Şub 2022, 16:39Python gerçekten de muazzam kolay. Direk 2+5 yazıyorsun haşırt diye sana sonucu ekrana basıyor. Ben bunu C++ ile ekrana yazdırıcam diye gara duman atıyorum. :-D
Bende bundan behsediyordum :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bu adamı çok sevdim (tıklayın, zamana atlayın):
https://youtu.be/yisKASiK70U?list=PLK6W ... l-Bm9&t=16

Tam benim kafadan :-D
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 07 Şub 2022, 16:39 Yardım zınk diye gelince nerede hata yaptığım ortaya çıktı. Anam! yazdığım kod haşırt diye çalıştı. Aldığım zevki anlatamam. Güzeldi yani. O dakikaya kadar "programlama" kelimesi benim belleğimdeki karşılığı:

int x = programlama;
int kabus;
x = kabus;
:-D

@shampuan şu anki dil C++ değil abi, sadece C. Derlediğin dosyanın uzantısı cpp olabilir onu c yapsan da çalıştığını göreceksin. Neyse, C ve C++ gerçekten "güçlü" dillerdir. C dilinde buffer overflow gibi bir hata ile karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Programlama yapacağın zaman algoritmaya ihtiyacın olacak, C/C++ dilinin sana gerçekten bir şeyler öğrettiğini fark edeceğin asıl şey algoritmadır. Biraz daha ilerlersek görürsün :kafasalla:

Python da bana kalırsa saçma bir dil, bir kere tip güvenliği yok. Bir satırda x = 5 dersin alt satırda x = "merhaba" dersin. Tamsayı mısın karakter dizisi (cümle) misin? Mesela print fonksiyonu da her cümleden sonra yeni satıra geçiyor belki ben geçmek istemiyorum? vs vs. Çok üşengeç biriysi pythonu seevebilir çünkü çok kolay :-D
velociraptor yazdı: 07 Şub 2022, 15:08C/C++'ın öğrenilecek ilk dil için özellikle kötü bir seçim olduğunu düşünüyorum. - Prof. Dr Ian Barland (Radford Üniversitesi)
Yapmayın hocam, C++ C'ye kıyasla çok daha güvenli. Gömülü yazılımları hangi dille programlıyorlarmış söyleyiversin bize Ian Hocamız? C++ ile başlamak korkunç değil :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

esatiz yazdı: 07 Şub 2022, 20:54 Mesela print fonksiyonu da her cümleden sonra yeni satıra geçiyor belki ben geçmek istemiyorum? vs vs. Çok üşengeç biriysi pythonu seevebilir çünkü çok kolay :-D
Alt satıra geçmesini istemiyorsan bir fonksiyon işareti neyse ondan kullanıp sekteye uğratıyorsun. Ama aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum. Satırı yazdın yazdın, bir baktın derleyince alta geçmiş. Satırın o alta geçen yerine end parametresi ve tırnak kullanıyorsun ama tırnağın içini boş bırakıyorsun. Uzun uzun anlatmıyayım hemen şurada tıklat:

https://youtu.be/_eGMuHsamlE?list=PLK6W ... -Bm9&t=561

Neyse ben şu an C'den devam edicem. Demek C mi öğreniyomuşuz hayret... :?:

- - -

Tarkan abi'nin bahsettiği olay aslında bu dil kötü ya da zor değil. Yeni başlayan bir insanı kaçıracak kadar zor diyor. Değilse C dili hakkında daha evvel okuduklarım kadarıyla ideal ve güçlü bir dildir. Eskiden linux-windows, mac-pc vb savaşlarından önce programlama dilinde kullanılacak text editörü ve derleyici savaşları varmış. İnsanlar yok vim daha iyi yok bilmem ne daha iyi diye yarışırmış. Bu programlama dili için geçerli değil. Kim hangi dilde iyi iş çıkarabiliyorsa o, onun için daha iyi. Ben bu işten hiç anlamayan biri olarak daha satırları yazarken bile hata yaptığım için bana göre hepsi zor :-D
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 335 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Doğru end diyerek yapılıyordu unutmuşum, yine de saçma bir gösterim. Python dilini sanki çok üşengeç birisi oluşturmuş gibi
Cemil Atay
Byte2
Byte2
Teşekkür etti: 6 kez
İletişim:

Mesaj gönderen Cemil Atay »

shampuan yazdı: 06 Şub 2022, 19:12 Neden bu anlatım?

-Düzgün Türkçe
-Eee, ööö.. gibi duraklamalar, konudan gereksiz sapmalar, saçmalamacalar yok.
-İyi. Güzel yani.

Video serisini henüz izlemedim. İlk iki videoyu izleyerek faydalı olduğuna karar verdim. Açıkçası amacım bu programlama dilini öğrenmek. Çok istiyorum. Eğer @esatiz beni diğer konudaki anlatımlarla yeteri kadar ateşleyebilirse bunu da öğrenmek isterim. Çok değil daha iki-üç gün önceye kadar programlamadan NEFRET EDEN bir insandım. Bu kadar kolay değişeceğimi bilmiyordum. Teşekkürler Esatiz.

Listeye açılır: https://www.youtube.com/watch?v=llIQYBI ... Mekatronik

Örnek video (giriş):

Arkadaş emek çekmiş anlatmış. Bence güzel olmuş. Beleşten sunuyor. Faydalanın derim.
Paylaşım için teşekkürler.
Bütün listeyi indirdim. Umarım ben de faydalanabilirim bu setten.