Sağ tık sorunu aşırı yavaş menü açılışı - Çözüldü

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3292 kez

Re: Sağ tık sorunu aşırı yavaş menü açılışı

Mesaj gönderen burak35 »

Eset in yeni sürümü varsa eski sürüm kaldırıp, Yeni sürümü sıfırdan kurmayı deneyin. Yalnız az biraz kalıntı bırakır eset Registry ve C de.
O kalınlarıda bulup silerseniz iyi olur. Ben böyle çözerdim genelde.
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 171 kez

Mesaj gönderen burakhi »

Eseti denedim @burak35 hocam değişen bir şey olmadı.

File mon win 10 üzerinde çalışmıyor artık "process monitor" olarak devam ediyorlar üstelik microsoftunmuş :) https://learn.microsoft.com/en-us/sysin ... ds/procmon

Process monitor kullandım arkadaş resmen çıldırmışlar ne kadar çok işlem var 10dk. bekledim sakinleşsin yok hiç alakası olmayan otomatik başlangıcı olmayan programların dosyaları bile listelendi neyse..

Sağ tık yaptığım zaman NVDisplay.Container.exe tüm işlem penceresini kapladı ardından ctfmon.exe ve svchost.exe geliyor ama nvdden şüpeleniyorum. normale döndükten sonra tekrar sağ tık yaptım NVDisplay.Container.exe sayısı daha düşüktü

@velociraptor hocamın önerdiği program ile işlem yapmıştım viewtopic.php?p=524395#p524395 nvd niye çoşuyor :) eksik bir şeylermi var

Not: Konu ile ilgisi yok ama DWM\ColorPrevalence kontrolüde baya fazla yapılıyor renk ile ne işleri var niye bu kadar kontrol ediyorlar anlamadım
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Esetten kaynaklı değil o zaman. File Mon u bilmiyorum. Ama Process monitor u biraz biliyorum. Process monitor u kullanırken dikkatli olun.
Windows 10 öyle biraz evet. Arka planda çalışan yada hazırda bekleyen çok işlem var. İşin kötüsü bunları fazla dizginleyemiyoruz.
Windows 10 sürekli arka planda bir çok şeyi çalıştırıp duruyor. Arka planda çalışanların bir miktar sayısı azaltılabilir benim yaptığım gibi.

Nvidia driverın içinde telemetri var deniliyordu biara. Container isimli exe o mu acaba? Ctfmon Zamanlanmış görevlerin içinde var.
Ama bunu kapatmayın. Bunu kapatınca sol alttaki arama kutusu işlemiyor.

O dwm de masaüstü pencere yöneticisi diye birşey var onunla ilgili muhtemelen. Belki Görsel efektleri biraz azaltabilirsiniz.

Yahu eskiden ne güzel Win 7 de herşeyin üstünde kontrolümüz vardı. Artık şimdi Git gide kontrolümüz azalıyor sanki.
Eskiden arka planda çalışmayan bazı hizmetler artık Windows 10 da arka planda çalışıyor. 125 hizmet 28 task kapatmama rağmen.
Buda Windows 10 un bir başka sıkıntılı yanı işte. Görev yöneticisini bi açıyosun, Bi ton işlem var, Bak bak bitmiyor...
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 171 kez

Mesaj gönderen burakhi »

Geç çözdüm ama sonunda bitti. Sorunun kaynağı: "Acrobat_DC_x64_2021.011.20039-FP"

Programı kaldırdım her şey normale döndü küreği kaliteli yapamamışlar :)

Format öncesi 2018 kullanıyordum yenilik olsun dedik başımıza iş almışız. 2018 ile devam
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4720 kez

Re: Sağ tık sorunu aşırı yavaş menü açılışı - Çözüldü

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , çözüldü diye işaretledim benzeri bir durum yaşayan diğer kullanıcılara faydalı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Re: Sağ tık sorunu aşırı yavaş menü açılışı - Çözüldü

Mesaj gönderen burak35 »

Arasıra program yenilemek böyle ufak tefek sorunlara neden olabiliyor. O yüzdendir Update olayına pek fazla sıcak bakamıyorum...