Intel'in 1nm li işlemcisi 2027 de piyasaya çıkacak

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Intel'in 1nm li işlemcisi 2027 de piyasaya çıkacak

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Geçtiğimiz hafta Foundry Direct Connect etkinliğinde Intel, 14A dökümhane düğümünün (Node) (1.4nm sınıfı) 2026'da üretime geçeceğini ve bir sonraki yıl ölçeklendirileceğini ortaya koyan yeni bir genel yol haritasını duyurdu. Şirket ayrıca 2027 sonlarında 10A düğümünü (1nm eşdeğeri) geliştirmeye başlayacağını da doğruladı.

Intel 14A, 18A ve 20A düğümlerinin (Node) yerini alacak ancak şirket aynı zamanda 2027'de 14A-E olarak adlandırılan geliştirilmiş bir sürümü de tanıtacağını söylüyor. Ancak Chipzilla, bunun standart 14A'dan ne kadar farklı olacağına dair ayrıntılar sunmadı. 10A'ya gelince, şirket bu düğüm hakkında da pek bir şey açıklamadı ancak önceki nesillere göre güç verimliliği ve performansında "çift haneli" iyileştirmeler getireceğini iddia etti.

Resim

Tom's Hardware'e konuşan Intel'in Dökümhane Üretim ve Tedarik Genel Müdürü Keyvan Esfarjani, daha küçük transistörler üretmek için ASML'den yüksek NA-EUV makinelerini birleştirme planlarını da açıkladı. Bu, şirketin EUV (aşırı ultraviyole litografi) teknolojisine geçiş yapma ve eski üretim süreçlerini aşamalı olarak kaldırma planlarının bir parçası. Önümüzdeki yıllarda talebin artması beklenen Intel, kapasiteyi artırmayı ve özellikle AI hızlandırıcılar için gelişmiş paketleme tekniklerini kullanmayı planlıyor.

Şu anda EUV kullanan üç fabrika Intel 4, Intel 3 ve Intel 20A'dır. Bunların hacim olarak şirketin toplam yonga levhalarının yaklaşık yüzde 15'ini oluşturduğu bildirilirken, kapasitenin büyük bir kısmı hala DUV tabanlı Intel 7 tarafından kullanılıyor. Ancak şirketin bu durumun yakın gelecekte değişmesi planlanıyor. EUV tabanlı düğümler 2025 yılına kadar büyümeye devam edecek.

Resim

Intel'e göre, 20A ve 18A yonga levha hacimlerinin gelecek yıl Intel 4 ve Intel 3'ün hacimlerini aşması beklenirken, şirket 2026 yılına kadar Intel 4 ve Intel 3'ün iki katı kadar 20A/18A levha üretmeyi planlıyor. EUV teknolojisi kullanılmasına rağmen Intel 4 ve Intel 3'ün, şirket 20A ile nanosheets'e veya RibbonFET'e geçiş yaparken bile son düğümler için hala FinFET transistörleriyle takılı kaldığını unutmayın.

Son olarak Intel, dökümhanelerindeki üretim sürecini otomatikleştirmek için işbirlikçi robotları veya "cobot'ları" kullanıma sunmayı planladığını da duyurdu. Şirkete göre bu cihazlar, fabrika otomasyonunun bir sonraki dalgasının parçası olarak insanlarla birlikte çalışacak.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/102058-in ... ments.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3282 kez

Re: Intel'in 1nm li işlemcisi 2027 de piyasaya çıkacak

Mesaj gönderen burak35 »

Güzel. Bakalım Tdp değerleri ve Isı eşiği ne kadar olacak. İntel her zaman Güven vermiştir.
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 39 kez

Mesaj gönderen anonim23 »

Arkadaşlar AMD Ryzen 9 un son nesil işlemcisine göre hangisi daha iyi acaba? F/P açısından AMD öne çıkıyor lakin intel'in son nesil işlemcileri de çok pahalı bu yüzden PC fiyatları çok yüksek. Dizüstü oyun bilgisayarında sizce hangi işlemci olmalı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben olsam Dizüstünde AMD işlemci kullanmazdım ama tercih meselesedir.
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1

Şu Asus bilgisayarını çok beğeniyorum. Ekran kalitesi, ekran kartı, işlemcisi vb. dolu dolu özellikleri var. Çoğunlukla günlük işlerde, tasarımda ve arada bir oyun oynamada ihtiyacımı fazlasıyla karşılar lakin kronik sorunlarla karşılaşır mıyım diye emin olamadım. Tereddüt ettiğim için bir sorayım dedim.

https://www.akakce.com/laptop-notebook/ ... 88.html?nx
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ürün güzel ama ben işlemci olarak yinede Inteli tercih ederdim
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Laptopta İntel Nvidia kombinasyonundan şaşmayın bence. Amd de eskiye göre o kadar kötü değil. Ama İntel Nvidia daha sorunsuz.
Desktop alınacaksa, Sağlam bir sıvı soğutma varsa o zaman Ryzen düşünülebilir.
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1

Çok aydınlatıcı bilgiler verdiniz. Canı gönülden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Estağfurullah teşekkürler. Donanımlar çok yüksekte olmamalı çok düşükte olmamalı. Birde mümkünse F/P ürünü olmalı...
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1

Anladım kardeşim. Henüz daha laptop almadım. Almışken iyisini alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum. Bir de sürekli telefon bilgisayar değiştiren birisi değilim. Benim PC ACER Amd işlemcili ve yaklaşık 15 yıldır kullanıyorum uzun zamandır sorun çıkarmadı ve gayet memnunum. PC alacağım zaman verdiğiniz tavsiyeleri göz önünde bulundurup ona göre alacağım. Yardımınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Bende çok sık cihaz değiştirmem. Hatta mümkünse tamamiyle bozulmadığı sürece değiştirmem. Zaman kötü. Para zor kazanılıyor.
O yüzden herhangi bir ürün alırken iyi araştırmanızı, Bol bol okuyup özelliklerini gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Acer laptopun hemde Amd işlemcili olmasına rağmen o kadar dayanması ilginçmiş. Sanırım Acer ve Amd kaliteden pek kısmamışlar.
Ama o kadar eski bir cihazda günümüz için elbette yeterli değil tabi. Bende 2010 üretimi bir Casper laptop kullanıyorum.
Benimde cihazımda baya bi yıprandı. Benimde laptopa ihtiyacım var. Ama şu zamanda çok zor artık.
Bizim gibi eski cihazları olan insanların yapabileceği pek birşey yok malesef. Olsa olsa en fazla Ssd + Ram takviyesi yapılabilir.
O da laptoptaki anakartın izin verdiği kadar olur anca. Olabildiğince mümkün mertebe Global küresel markalar tercih etmeye çalışın. Msi Asus gibi.
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1

Aynen kardeşim sonuna kadar haklısın. Verdiğin tavsiyeler için teşekkürler. Çok sağol.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Hayırlı olsun şimdiden.