Windows 7 Veri Kurtarma

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Windows 7 Veri Kurtarma

Mesaj gönderen SkyGod »

Merhaba Değerli Arkadaşlar,
Bir sounum ve sizlerle paylaşarak mümkünse yardımlarınızı bekliyorum,
Elimde 1TB (100GB C: ve 851G D:) depolama birimi vardı. Servise verdim bad sektör var diye yeni bir sürücü aldırdılar.Windows bootu geçiyor tam windows 7 logous yüklenirken mavi ekran hatası veriyordu. Bunu yanında hiç bir tuş alternatifi ile boot kısmına da giremedim. Hangi tuşa basarsam basayım windowsu normal olarak başlat menüsü geliyordu ve haliyle normal başlatınca mavi ekran hatası. Bu arada yeni depolayıcı almamda Velociraptor arkadaşın yardımları üst seviyedeydi, bilgisini ve tecrübesini eksik etmedi.Sağolsun. Ben de elimde kalan bu 1TBlık depolayıcıyı USB aparatı alarak harici kullanırım dedim fakat olmadı. USB'den bağladığımda harddiski 2 durum çıkıyor ortaya,
1-) C ve D sürücüleri 15 saniye kadar geliyor fakat 15 saniyeden sonra ya kayboluyor yada içine girilemez oluyor. Tıklanmıyor sürücüye tıklansa bile donup kalıyor hata veriyor.
2-) Bazen sürücüye erişebiliyorum fakat ana dizinde ki klasörler var, içleri boş olarak gözüküyor. Bazı klasörlerin içinde kişisel belgelerim kısmen de olsa gözüküyor ama açılmıyor, kopyalanmıyordu.
Daha sonra bir şekilde pc'yi boot ederek windows 7 kurmayı denedim hiçbir şekilde kurdurtmadı, onarma denedim onarmadı. yada internetten bulduğum bazı komutlar. Hepsinin sonucunda şöyle bişey diyor, Sürücünüzün dosyaları kilitlenmiştir lütfen önce kilidi açınız gibi birşeydi. GPT ile ilgili bişeyler de diyordu.
Daha internetten bulduğum gparted live iso ile dos ortamında GPT'yi ntfs'ye çevirip C'ye (sistem) format atıp yada low format atıp daha sonra kurmayı deneyecektim derken bir dalgınlıktır tüm partition'ları sildim. Partition'lar birleşerek 950GB'lık tek parça haline geldi. Daha sonra yine dos altında acronis disc director ile partition'ları kurtarmaya çalışayım dedim. ADD'de sadece 100GB'lık sistem sürücüsünü boş olarak geri aldı. D: ye ait hiçbir bilgi vermedi kurtarmadı.
Asıl sorunum şudur ki bu D içinde ki bilgilerimi kurtarabilir miyim ?
PArtitionlar birleştikten sonra herhangi bir biçimlendirme,format işlemi yapmadım. Depolayıcıyı laptoptan çıkarttım.
Sadece 100GB'lık Sistem sürücüsü kısmı Acronis Disc Director tarafından kurtarıldığı için biçimlendirilmiş fakat içi boştur.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 978 kez

Re: Windows 7 Veri Kurtarma

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Şimdi sorunu basite bir indirgeyelim:
1."Windows bootu geçiyor tam windows 7 logous yüklenirken mavi ekran hatası veriyordu. Bunu yanında hiç bir tuş alternatifi ile boot kısmına da giremedim. Hangi tuşa basarsam basayım windowsu normal olarak başlat menüsü geliyordu ve haliyle normal başlatınca mavi ekran hatası."
Yükleme medyası orjinal veya orjinal kopya mı?
2."USB'den bağladığımda harddiski 2 durum çıkıyor ortaya,
1-) C ve D sürücüleri 15 saniye kadar geliyor fakat 15 saniyeden sonra ya kayboluyor yada içine girilemez oluyor. Tıklanmıyor sürücüye tıklansa bile donup kalıyor hata veriyor.
2-) Bazen sürücüye erişebiliyorum fakat ana dizinde ki klasörler var, içleri boş olarak gözüküyor. Bazı klasörlerin içinde kişisel belgelerim kısmen de olsa gözüküyor ama açılmıyor, kopyalanmıyordu.
Daha sonra bir şekilde pc'yi boot ederek windows 7 kurmayı denedim hiçbir şekilde kurdurtmadı, onarma denedim onarmadı. yada internetten bulduğum bazı komutlar. Hepsinin sonucunda şöyle bişey diyor, Sürücünüzün dosyaları kilitlenmiştir lütfen önce kilidi açınız gibi birşeydi. GPT ile ilgili bişeyler de diyordu."
USB Bağlantsı bağlamak istediğin HDD göre uyumlu (disk türü 2.5 inç/3.5 inç mi?)

3
."100GB'lık sistem sürücüsünü boş olarak geri aldı. D: ye ait hiçbir bilgi vermedi kurtarmadı.
Asıl sorunum şudur ki bu D içinde ki bilgilerimi kurtarabilir miyim ?
PArtitionlar birleştikten sonra herhangi bir biçimlendirme,format işlemi yapmadım. "
R-Studio Programının full sürümünü indir ve kurtarama yapabilirsin.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

1. ve 3. No'lu sorunlar kolay çözülebilir,ama 2.sorun biraz zorlu görünüyor.Ama çözülemeyecek kadar zor değil.
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

Değerli arkadaşım hemen sorularınıza dilim döndüğünce cevap vereyim,

1. Alıntınız için: İnternet üzerinden (forumdan muhtemelen tnctr' köylü versiyon) indirdiğim bir windows iso kalıbı idi. UEFI yada ESD sıkıştırmaydı sanırım. Tabi bunu 2012'de kurmuştum tam olarak hatırlamayabilirim. Muhtemelen kopya olduğunu düşünmekteyim. (1. parantez için verdiğim ek bilgi reklama giriyorsa affınıza sığınıyorum.)

2- Alıntınız için: Samsung'un 2.5" lik 1TB modeliydi fabrika çıkış markası olarak, modelini tam hatırlamıyorum. Şuan kullandığım ise 2.5"'lik WD 750gb lık. Arızalı olan 5400rpm şuan kullandığım 7200rpm alakası olur mu bilmiyorum yazayım dedim. USB aparatım da Everest 2.5" portable hard disk enclosure HDC-127 diye bir kutucuk. Not: Sadece usb kablosunu bağladım adaptör girişi var ama kutu içinde adaptör gelmediği için takamadım adaptör.

3- Alıntınız için: R-Studio programını indireyim ama yaklaşık 850GB'lık bir kısım ayrılmamış bir kısım olarak duruyor. Onu Biçimlendirmeden kullanamam sanırım değil mi? Biçimlendirip daha sonra R-Studio ile tarattırma mı yapayım? Bu kısmı pek anlayamadım.
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 14 kez

Mesaj gönderen BlueLife »

@SkyGod

Keşke diskle çok fazla işlem yapmadan önce sizin için önemli verilerinizi başka bir depolama alanına yedekleseydiniz. Anladığım kadarıyla şuan önceliğiniz önemli verilerinizi kurtarmak. Yakın bir zamanda benimde 1tb diskim arızalanmıştı. Bilgisayarımdaki sürücü harifine girip bir dosyayı kopyalamaya çalıştığımda veyahtu alt klasörlere girmeye çalıştığımda sistem donuyordu. Diskin gidici olduğunu anladığımdan ilk amacım dosyalarımı kurtarmak oldu. Bunu ise Active@ File Recovery Professional programı ile yaptım. Gerçekten başarılıydı. Bu tip bir programla diskinizi full taratatıp öncelikle sizin için önemli verilerinizi kurtarmayı denemelisiniz.

Aşağıdaki uyarılarımı da dikkate alırsanız fena olmaz.
- Masaüstü pc var ise diski normal pc takarsanız daha iyi olur. Usbden bağlantı kurtarma performansını düşürebilir.
- Diskinize fazla yazım işlemi yapmaktan çekiniz önemleri verilerinizi kurtarana kadar.
- Diski taktığınızda sisteminiz donuyorsa Acronis disk director gibi bir yazılımla sürücü harflerini gizleyebilirsiniz. Windows bu sürücülere ulaşamayacağı için donmayı aşabilirsiniz. İşe yaramazsa bölümleride silebilirsiniz. File Recovery kullanacağınız için bölümleri silmek fazla zararlı sayılmaz şuanki durumda.

GPT diski MBR diske çevirme gibi bir çok işlem yapmışsınız. Bunlar verilerinize çok fazla zarar vermiş olabilir. Tabi net bir şey söylemek zor. Öncelikle yukarıdaki yazdıklarımı dikkate alıp Active File Recovery, R-Studio ... gibi bir programla diskinizi taratıp sonuçlara bakmanız gerekiyor...

Ondan sonra diskinizi taratıp bad sector kontrolü yapabilirsiniz. Kullanılabilecek gibiyse kullanabilirsiniz. Misal bad sectorler belirli bir yerdeyse (misal diskin başında vs.) bu kısımı boş bırakıp sorunsuz kısımda bölüm oluşturarak ilgili diski kullanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Geri Bildirim:

1.Yeni Bir Güncel Windows Medyası edin.
2.Evet olur sisteme taktığın abarat sistemden sisteme değişiklik gösteririr.Yani 7200 RPM lik bir abartı (usb kablosu) 5400 RPM 'lik bir disk için kullanamazsın.Tabii tersi de geçerli.Bunun için bir bilgisayarcıdan uygun abartı edin.(satın al)
3.Şöyle yap bir tane Windows Live CD bul (Windows 7/8 olsun) Sistemi bunla başlat....Sistem RAM yüklendikten sonra R-Studio buraya kur buradan kurtarma yap farklı bir yere (depolama alanına) sonra CD/DVD çıkar o bölümü Windows XP CD biçimlendir.Ondan sonra geçici Windows XP kur daha sonra dilediğin Yeni Windows sürümünü kendine göre belirle ve kur.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

SkyGod
hiç merak etme bütün bilgilerine ulaşacaksın aşadaki linkten detaylı bilgiler verilmiştir kendim 2 TB diskimi kayıpsız kurtardım bu diske neler yapmadım ki sen haydi haydiye kurtarsın

viewtopic.php?f=140&t=199173&p=446713&h ... ma#p446713
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4945 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Arkadaş o bölümü göremeyecektir arzu ederse yazılmı kendisine özelden iletiriz
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

BlueLife yazdı:@SkyGod

Keşke diskle çok fazla işlem yapmadan önce sizin için önemli verilerinizi başka bir depolama alanına yedekleseydiniz. Anladığım kadarıyla şuan önceliğiniz önemli verilerinizi kurtarmak. Yakın bir zamanda benimde 1tb diskim arızalanmıştı. Bilgisayarımdaki sürücü harifine girip bir dosyayı kopyalamaya çalıştığımda veyahtu alt klasörlere girmeye çalıştığımda sistem donuyordu. Diskin gidici olduğunu anladığımdan ilk amacım dosyalarımı kurtarmak oldu. Bunu ise Active@ File Recovery Professional programı ile yaptım. Gerçekten başarılıydı. Bu tip bir programla diskinizi full taratatıp öncelikle sizin için önemli verilerinizi kurtarmayı denemelisiniz.

Aşağıdaki uyarılarımı da dikkate alırsanız fena olmaz.
- Masaüstü pc var ise diski normal pc takarsanız daha iyi olur. Usbden bağlantı kurtarma performansını düşürebilir.
- Diskinize fazla yazım işlemi yapmaktan çekiniz önemleri verilerinizi kurtarana kadar.
- Diski taktığınızda sisteminiz donuyorsa Acronis disk director gibi bir yazılımla sürücü harflerini gizleyebilirsiniz. Windows bu sürücülere ulaşamayacağı için donmayı aşabilirsiniz. İşe yaramazsa bölümleride silebilirsiniz. File Recovery kullanacağınız için bölümleri silmek fazla zararlı sayılmaz şuanki durumda.

GPT diski MBR diske çevirme gibi bir çok işlem yapmışsınız. Bunlar verilerinize çok fazla zarar vermiş olabilir. Tabi net bir şey söylemek zor. Öncelikle yukarıdaki yazdıklarımı dikkate alıp Active File Recovery, R-Studio ... gibi bir programla diskinizi taratıp sonuçlara bakmanız gerekiyor...

Ondan sonra diskinizi taratıp bad sector kontrolü yapabilirsiniz. Kullanılabilecek gibiyse kullanabilirsiniz. Misal bad sectorler belirli bir yerdeyse (misal diskin başında vs.) bu kısımı boş bırakıp sorunsuz kısımda bölüm oluşturarak ilgili diski kullanabilirsiniz.
Teşekkürler ilginiz için, Ayrılmamış olan 850GB'lık kısmı biçilendirip mi dediğiniz yöntemleri uygulayacağım. Çünki şuan biçilendirme yapmadım HDD'ye. Bad sektör taraması yapmayı pek bilmiyorum daha önce yapmadım hangi programı kullanacağımı önerirseniz yapabilirim.
Amacım diski kullanmak değil verilerimi kurtarayım gerisi benim için pek önemli değil aslında. Hali hazırda yeni bir HDD aldım zaten.
cankusa yazdı:SkyGod
hiç merak etme bütün bilgilerine ulaşacaksın aşadaki linkten detaylı bilgiler verilmiştir kendim 2 TB diskimi kayıpsız kurtardım bu diske neler yapmadım ki sen haydi haydiye kurtarsın

viewtopic.php?f=140&t=199173&p=446713&h ... ma#p446713
değerli arkadaşım,
trwe yazdı:Geri Bildirim:

1.Yeni Bir Güncel Windows Medyası edin.
2.Evet olur sisteme taktığın abarat sistemden sisteme değişiklik gösteririr.Yani 7200 RPM lik bir abartı (usb kablosu) 5400 RPM 'lik bir disk için kullanamazsın.Tabii tersi de geçerli.Bunun için bir bilgisayarcıdan uygun abartı edin.(satın al)
3.Şöyle yap bir tane Windows Live CD bul (Windows 7/8 olsun) Sistemi bunla başlat....Sistem RAM yüklendikten sonra R-Studio buraya kur buradan kurtarma yap farklı bir yere (depolama alanına) sonra CD/DVD çıkar o bölümü Windows XP CD biçimlendir.Ondan sonra geçici Windows XP kur daha sonra dilediğin Yeni Windows sürümünü kendine göre belirle ve kur.
o bölüme yetkiniz yok uyarısı almaktayım.

Yani aparatın üzerinde şu sistemler için kullanılır diye bir ibare yer almamakta keza içinde ki kitapçığa da baktım göremedim. Tekrar gözden geçireceğim belki dikkatimden kaçmıştır. Web üzerinde ki araştırmalarım da adaptör ile deneyiniz USB'nin çektiği elektrik 1TB için az geliyor gibi bazı bilgiler gördüm, bununla ilgisi var mıdır pek bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

Kaldı ki şu zamandan sonra USB'den bağlama problemimin bir önemi kalmadı verilerim silinmiş bulundu.
En son SkyGod tarafından 23 Mar 2016, 20:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Olabilir yeni nesil HDD disklerde voltaj ayarlaması mevcut ama bu konuda bilgilerim zayıf.......!
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

velociraptor yazdı:Arkadaş o bölümü göremeyecektir arzu ederse yazılmı kendisine özelden iletiriz
Lütfen paylaşırsanız sevinirim, şu aşamada her türlü çözüm ve alternatif yöne ihtiyacım var.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Sayın adminle özelden irtibata geçin burada ben Windows 7 LİVE CD yayınlamıştım(kendi imalatım) yukarıda anlattığım gibi yaparsanız verilerinizi kurtarma şansınız yüksek o live cd diğer live cd ler ayrılan en büyük özelliği içine geçici program kurabiliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

trwe yazdı:Sayın adminle özelden irtibata geçin burada ben Windows 7 LİVE CD yayınlamıştım(kendi imalatım) yukarıda anlattığım gibi yaparsanız verilerinizi kurtarma şansınız yüksek o live cd diğer live cd ler ayrılan en büyük özelliği içine geçici program kurabiliyorsunuz.
Geçici program kurabilirsiniz derken live cd'yi çalıştırdıktan sonra herhangi bir program kurabilmek mi, yoksa live CD'ye program monte etmek gibi bir işlem mi pek anlayamadım? Ayrıca şu kısmı hala pek anlayamadım, 850gb lık kısım biçilendirilmemiş olarak duruyor. Ayrılmamış kısım. Bunu biçimlendirmeli miyim biçimlendirmemeli miyim? Biçilendirmezsem live CD çalıştırsam bile biçimlendirilmemiş bir partitiondan bilgi alınabilir mi ?
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 14 kez

Mesaj gönderen BlueLife »

@SkyGod

Hayır biçimlendirme yapmanıza gerek yok. Diski bilgisyarınıza taktığınızda sistem donuyorsa acronis disk director gibi bir programla sistemi başlatıp bu diskteki bölümleri gizlerseniz donma işleminden kurtulabilirsiniz. Başarılı olmazsa basit bölüm silme işlemi yapmanız lazım. İlgili sürücüye ait sürücü harfi varsa sistem veyahut explorer gibi programlar sürücüyü kontrol eder ve sürücüde sorun olduğu için donmaya neden olabilir. Bir arkadaşa benzeri konuda yardımcı olmuştum. Diski sistem taktığında sistem bile açılmıyor donuyordu. Acronis ile yukarıdaki yöntemi uygulamış ve sistemi başlatıp active file recovery ile dosyalarını sorunsuz kurtarmıştık...

Donma sorununu giderdikten sonra (donma sorunu yoksa bir şey yapmadan) file recovery programıyla tarama yapmanızı tavsiye ederim.