Windows 7 Veri Kurtarma

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Re: Windows 7 Veri Kurtarma

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

CD 'yi dvd sürücüsüne takıp sistemin ram yüklenmesinden sonra harici bir usb ile söz konusu program yüklemesi(en fazla 3 tane yazılım yükleme ile sınırlandırmıştım)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ben buradayım sorun çözülene kadar SkyGod(Türkçesi:Gökyüzü Tanrısı)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ara sıra Yeğenle ilgileniyorum ama buradayım
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

BlueLife yazdı:@SkyGod

Hayır biçimlendirme yapmanıza gerek yok. Diski bilgisyarınıza taktığınızda sistem donuyorsa acronis disk director gibi bir programla sistemi başlatıp bu diskteki bölümleri gizlerseniz donma işleminden kurtulabilirsiniz. Başarılı olmazsa basit bölüm silme işlemi yapmanız lazım. İlgili sürücüye ait sürücü harfi varsa sistem veyahut explorer gibi programlar sürücüyü kontrol eder ve sürücüde sorun olduğu için donmaya neden olabilir. Bir arkadaşa benzeri konuda yardımcı olmuştum. Diski sistem taktığında sistem bile açılmıyor donuyordu. Acronis ile yukarıdaki yöntemi uygulamış ve sistemi başlatıp active file recovery ile dosyalarını sorunsuz kurtarmıştık...

Donma sorununu giderdikten sonra (donma sorunu yoksa bir şey yapmadan) file recovery programıyla tarama yapmanızı tavsiye ederim.
Şuanda herhangi bir donma sorunu yok çünki HDD boş. partitionlar silinip birleşince USB'den bağladığımda bir donma yada içine girememe problemi oluşmamıştı. Acronis Disc Director 100GB'lık kısmı geri verdi (ki orda sistem kuruluydu) ki onu da boş olarak verdi. Geri kalan 850GB'lık kısım ayrılmamış kısım olarak duruyor şuanda. Muhtemelen O donma işlemi C'de (sistem) sorun olduğu için de olmuş olabilir. Çünki HDD'yi laptoba takıp kurulum,boot,onarma işlemleri yaptıgımda mavi ekran hatası alıyordum. tetiklemiş olabilir diye düşünüyorum. Tabi artık o problem geçti çünki HDD boş.
O yüzden soruyorum verileri herhangi bir program aracılığı ile alabilmek için boş olan kısmı biçimlendirmem gerekiyor mu? çünki verilerim o kısımdaydı.
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

trwe yazdı:Ben buradayım sorun çözülene kadar SkyGod(Türkçesi:Gökyüzü Tanrısı)
Teşekkür ederim! Fakat benim problemim kolay çözülecek gibi durmuyor biraz bilgisizlik birazda yabancısı olduğum konular olduğu için kavramam zaman alabiliyor. Yine de çok çok teşekkür ederim! Hiç olmazsa kafa patlatıyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1
Teşekkür etti: 14 kez

Mesaj gönderen BlueLife »

@SkyGod

Herangi bir işlem yapmayınız (biçimlendirme vs.) Direk başarılı bir veri kurtarma programıyla diskinizi taratıp verilerinizi kurtarmayı deneyiniz.
İlgili bölüme diske herangi bir yazım işlemi yapmazsanız (biçimlendirme de bir yazım yapıyor) verilerinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Son zamanlarda benim favori programımı ilk mesajda yazmıştım. Neyse başarılar dilerim...
STAN
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen STAN »

BlueLife ustanın önerdiği programda gümbürtüye gitti mesaj kirliliğinden. Active@ File Recovery Professional bende öneririm bunu.Quick scan ile bulamazsa super scan yaptır.Uzun sürer5-6 saat. Diske hiç bir biçimlendirme yapma.
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

Değerli arkadaşlar sanırım hafızalarda bir karışıklık yarattım, olayın hikaye kısmını uzun tuttuğumdan dolayı anlaşılma problemi var çok özür diliyorum.Sorunu netleşmesi için kısaca tekrardan kısaca yazıyorum.

GParted live CD ile hatalı işlem sonucu harddiskimdeki 2 partition'ı ( 100GB C:(sistem) ve 850GB D:(depo kısmı) ) sildim ve bu 2 partition birleşerek 950GBlık tek parça haline geldi. Daha sonra Acronis Disc Director live CD ile dos ortamında ile partition'larımı kurtarmaya çalıştım. Fakat Acronis bana sadece 100GB'lık C:(sistem) partition'ını geri verdi fakat boş olarak verdi. Geri kalan kısmı 850GB'ı da biçimlendirilmemiş (ayrılmamış) bölüm olarak bıraktı. Daha sonra harddiski hiçbir işlem yapmadan laptoptan çıkarttım. 850GB'lık ayrılmamış kısımdaki kişisel belgelerimi nasıl geri alabilirim ?
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Sistem bölüm RAW halinde Active@ File Recovery Professional bu konuda yetersiz ama bu konyuda en iyi teknik yazılım R-Studio ....Ama birza GUI arayüzü kullancı dostu değil ama kolay öğrenilebir.Ayrıca mesaj kirliği cümlesi biraz beni üzdü sonuçta yardımcı olmaya çalışıyoruz elimizden geldğince.......!
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

BlueLife yazdı:@SkyGod

Herangi bir işlem yapmayınız (biçimlendirme vs.) Direk başarılı bir veri kurtarma programıyla diskinizi taratıp verilerinizi kurtarmayı deneyiniz.
İlgili bölüme diske herangi bir yazım işlemi yapmazsanız (biçimlendirme de bir yazım yapıyor) verilerinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Son zamanlarda benim favori programımı ilk mesajda yazmıştım. Neyse başarılar dilerim...
Dün adını hatırlamıyorum ama yine 1 yada 2 tane program kurdum. Kurtarma programı bunlar ve bayağı övgü almış programlar. Arattırma yaptığımda bu programlar ayrılmamış kısmı görmüyor ki, sadece 100gb lık biçimlendirilmiş kısmı görüyorlar. (USB'den takmıştım HDD'yi)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

SkyGod yazdı:Değerli arkadaşlar sanırım hafızalarda bir karışıklık yarattım, olayın hikaye kısmını uzun tuttuğumdan dolayı anlaşılma problemi var çok özür diliyorum.Sorunu netleşmesi için kısaca tekrardan kısaca yazıyorum.

GParted live CD ile hatalı işlem sonucu harddiskimdeki 2 partition'ı ( 100GB C:(sistem) ve 850GB D:(depo kısmı) ) sildim ve bu 2 partition birleşerek 950GBlık tek parça haline geldi. Daha sonra Acronis Disc Director live CD ile dos ortamında ile partition'larımı kurtarmaya çalıştım. Fakat Acronis bana sadece 100GB'lık C:(sistem) partition'ını geri verdi fakat boş olarak verdi. Geri kalan kısmı 850GB'ı da biçimlendirilmemiş (ayrılmamış) bölüm olarak bıraktı. Daha sonra harddiski hiçbir işlem yapmadan laptoptan çıkarttım. 850GB'lık ayrılmamış kısımdaki kişisel belgelerimi nasıl geri alabilirim ?

Dediğim gbi ;

1.Windows Live CD indir ve dvd yazdır.
2.Sistemi bunla başlat (İNTERNET BURADAN BAŞLAT)
3.Sonra R-Studio Full indir.
4.İlgili bölümü kurtar farklı bir yere......!
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1

@SkyGod

Güncel Active File Recovery programı çok başarılıdır. Isterseniz belli bir alanı bile taratıyorsunuz. Diskinizde raw olması sorun değil. R-Studio da başarılı bir programdır. Lakin bir sorunda R-Studio işe yaramadığı için size Active Fiel Recovery programını önerdim. Nese raw alını taramayan programı ben zaten önermezdim. Iki programıda kullandığım için iki programıda öneririm. Lakin birinci favori programım güncel Active File Recovery...
Kullanıcı avatarı
BlueLife
Kilobyte1
Kilobyte1

Bu arada ilgili disk erişebildiğiniz (okuma yapabildiğniz) için live cdye gerek yok. Direk veri kutrama programıyla taratma yapınız. Aslında Partition Recovery programları var. Active Partition Recoveryde çok başarılı. Lakin siz çok fazla karıştırmışsınız. Bu yüzden önermedim. Vakit kayıp etmemek için veri kurtarma programıyla taratma yapınız.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

RAM üzerinden yapılacak bir partion taraması ve kurtarması normalden daha hızlı olacaktır.Onun için önerdim Live Cd tabii tercih kendisinin.....!
Kullanıcı avatarı
SkyGod
Bit
Bit

Mesaj gönderen SkyGod »

BlueLife yazdı:Bu arada ilgili disk erişebildiğiniz (okuma yapabildiğniz) için live cdye gerek yok. Direk veri kutrama programıyla taratma yapınız. Aslında Partition Recovery programları var. Active Partition Recoveryde çok başarılı. Lakin siz çok fazla karıştırmışsınız. Bu yüzden önermedim. Vakit kayıp etmemek için veri kurtarma programıyla taratma yapınız.
Fakat erişebildiğim sadece 100GB'lık kısım ayrılmadan kalan kısıma nasıl erişebileceğim konusunu hala anlamış değilim. Çünki dün denemiş olduğum hiçbir program ayrılmadan kalan kısmı görmüyor ve onun üzerinde taratma yapmadı. Sadece biçimlendirilmiş olarak gelen 100GB'lık kısmı gördüler. Hatta USB'den HDD'yi bağladığımda bile F sürücüsü olarak 100GB'lık kısım görünüyor fakat 850gb lık ayrılmadan kalan kısım için sürücü harfi atanmıyor. FAkat Disk yönetimnden baktığımda 850GB'kık kısmın ayrılmadan durduğunu görebiliyorum.