via yongasetli anakartlarda agp 4x çözümüVia Apollo Pro133A, KT/KX133 yongasetlerinin kullanıldığı anakartlarda, AGP 4X destekli ekran kartıyla birlikte Win9X, ve Win2000 kullandığınızda bir sorun ortaya çıktı.Anakart ve ekran kartı AGP4x'i

desteklemesine rağmen, AGP veri yolu 2X modunda kullanıyordu.
Aslında, AGP 2X ile 4X arasında fazla bir performans farkı olmamasına rağmen, biz kullanıcıları bu durum gıdıklıyordu: AGP 4X desteğim var ama neden kullanmayayım? Bunun için Registry'i de birkaç ayarlamak yapma gerekiyor. Win9X için Regedit'i açıp:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\NVIDIA Corporation\Global\System

bölümüne gidip bir dword ekliyorsunuz:
"EnableVia4X"=dword:00000001

Win2000 için yine Regedit'i açıp

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\nv4\Device0

bölümüne gidip bir dword ekliyorsunuz:
"EnableVia4X"=dword:00000001

Çok sık güncellenen bir program. Programı çalıştırdığınız ilk anda, siz farkında olmadan donanımların özelliklerini analiz ederek hafızasına yerleştiriyor. (Ekran kartınızın, Nvidia'nın grafik işlemcilerinden bir tanesini kullanması lazım) NVMAX ile AGP FastWrites özelliğini açabilir (bazı anakartların BIOS'unda bu özelliği açmak için bir seçenek yok), Athlon ile Win2K arasında olan sorunu giderebilir, yukarıda bahsettiğimiz AGP 4X sorununu giderebilir, ve resimde de göreceğiniz diğer ayarlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca DirecxtX ve OpenGL ayarlarında değişiklik yapabiliyorsunuz. Yani demek istediğimiz mükemmel bir programcık!
Programda değişlikleri yaptıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve olay bitmiştir.Tabii, bunları yapmadan önce, BIOS'dan AGP4X'in [Enabled] konumunda olacağını unutmuyorsunuz.Mesela, ekran kartımızı overclock etmek için hep 3. parti yazılımlar kullanılırız. Ama bu programla, resimde gördüğünüz bölümden Enable Coolbits kutucuğu işaretlerseniz, ekran kartınızı overclock etmek için 3. parti yazılımlar ile uğraşmıyorsunuz. Masaüstüne sağ tuş tıklayıp: - Ayarlar - Gelişmiş Özellikler- Additional Properties - Hardware Options bölümünden overclock sekmesine ulaşabilirsiniz! Yani size tekere teker Athlon ile Win2k arasındaki ayarları anlatmak yerine bu programı çekip, kolayca düzeltin diyoruz.
i815 yongaseti bu konuda daha sorunsuz. Hiçbir ayarlama yapmadan, sürücüleri adam gibi yükleyince, AGP4X kendiliğinden etkin konuma geldi.
NOT: Eğer AGP 4X destekli bir ekran kartına sahip değilseniz, yaptığınız işlemler stabilite bozukluklarına neden olabilir. Dolayısıyla NVMax programı ile ilgili bölümlerden işaretleri kaldırın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha