Canlı bios güncellemeArtık, sistem disketi oluşturup, Internet'ten anakartınızın modeline uygun yeni BIOS dosyası aramak tarihe mi karışıyor ne? Yavaş yavaş karışıyor diyebiliriz ama tamamen kurtulmamız mümkün


değil (bkz. BIOS Kurtarma). Her neyse, esas konumuz bu değil.Bazı anakart üreticileri, şu an için Asus, GigaByte ve MSI, bazı anakart modelleri için, "Canlı BIOS Güncelleme" olayını sunuyor. Neden "Canlı BIOS Güncelleme" dedik, onu biraz açalım. BIOS güncellemenin artık son zamanlarda bir gereklilik olduğu bir dönemdeyken Asus, GigaByte, MSI gibi firmalar BIOS güncelleme konusunda kullanıcılarına daha kolay bir ortam hazırlamak için elleri sıvamış gözüküyor. Bu firmaların yazdığı özel programcıklar sayesinde anakartınızın BIOS'unu fazla uğraşmadan, ve teknik bir bilgiye sahip olmadan güncelleyebiliyorsunuz.
Firmaların kendi anakartları için hazırladıkları programlar farklılık gösteriyor ama genelde mantık aynı: Anakartın modelini otomatik olarak algılayıp (veya siz göstereceksiniz), Internet'ten uygun yeni BIOS dosyasını çekip, güncellemeyi yapmak. İşin güzel tarafı, bu programların Win 9x /NT4,0/Win Me ve Win 2000 altında çalışabiliyor olması. Hani, DOS tabanlı olmayan bir sisteme sahipseniz ve BIOS güncellemek istiyorsanız, sistem disketi yaratacağım diye kafayı sıyırmıyorsunuz.

Asus ve GigaByte'ın programları benzer mantıkta. 2 farklı şekilde BIOS'unuz güncelleyebiliyorsunuz. Eğer daha önceden yeni BIOS'u Internetten çekmediyseniz, bu programlar aracılığı ile, Internetten uygun BIOS dosyasını çekebiliyorsunuz. Dolayısıyla anakartınızın üreticisinin Web sayfasına gidip, harıl harıl BIOS dosyası aramaktan kurtulursunuz. Bu programlar, anakartınızın modelini otomatik olarak belirliyor. Fakat her anakart "Canlı" BIOS güncelleme olayını desteklemiyor da.

İkinci yöntem ise, dosyayı ayrıca çekmek ve bu programa "Kardeşim ben dosyayı çektim; sen Internet'te arama, al sana BIOS dosyası" şeklinde bir komut verdiğinizde, BIOS güncelleme işlemi yapılıyor. Tabii bu işlemler Windows altında yapılmıyor. Bu programlar, bellekte kendisinden başka çalışan hiçbir program bırakmadıklarından, riski en aza indirmeyi hedeflemişler.
Genel hatlarıyla Asus ve GigaByte'ın programlarının kullanış şekli böyle. Yalnız, Asus'un programı olan "Asus Update" programı, GigaByte'ın "@BIOS" programından daha başarılı ve kullanıcı arabirimi çok daha güzel.

MSI ise kısmen farklı bir yol izlemiş. MSI bu işi programla yapıyor ama Web üzerinden. Programı Web üzerinden yüklüyorsunuz, ve anakartınızın modeli program üzerinde değil de, Web üzerinde tanınıyor ve ona göre BIOS dosyası çekiliyor. Geri kalan işlemler ise benzer.
Canlı BIOS Güncelleme acemi kullanıcılar için ve BIOS dosyası aramakla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için oldukça ideal. Ama anakartınızın üreticisin bunu desteklemesi lazım. Örneğin ben Asus MEW-L ve Asus CUSL2 ile yaptığım denemelerde başarılı oldum.
Hem de bu işlemleri yapmak çok basitti. GigaByte'ın @BIOS programını, elimde GigaByte anakart olmadığı için deneyemedim; Dolayısıyla kullanışlığı bakımından bir şey diyemeyeceğim. Duyduğuma göre, @BIOS programında "Internet Update" seçeneği seçildiğinde, bazen Server'lara bağlanamama problemleri oluyormuş.
Bu durum ben denerken de başıma geldi. Biraz zorlayınca Server'a bağlandı. Ama kullandığım anakart GigaByte olmadığından, program bana "hop" diyerek, nazikçe sen bu işlemi yapamazsın kardeş dedi. MSI'nin Live BIOS olayını uygulayabilmek için biraz İngilizce bilgisi şart.


Bir Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha