Internet arama sonuçlarınının filitrelenmesi ve zararlarıArama motorları artık her aradığınızı kolayca bulabileceğiniz filitrelenmemiş sonuçları görüntüleye bileceğiniz uygulamalar değiller , Google Bing gibi arama motorları arama sonuçlarını her bir bireye özel

filitreleyip o kullanıcı için hangi sonuçların en önemlileri olduğunu düşünüyorlarsa o kullanıcı için onu görüntülüyorlar , bunun anlamı 10 kişi aynı anda aynı şeyi arasalar 10 farklı sonuç ile karşılaşabilirler.

peki bunu nasıl yapıyorlar , arama motorları bunun için değişik faktörler kullanırlar ; kullanıcının arama geçmişi , tarayıcı türü , bölgesi ... başta zararsız gibi görünen bu filitrelemenin bireysel olarak farkına varmak çok ta kolay değildir. arama sonuçlarının arama motorları tarafından indirgenmesi (sizin için daha az faydalı olduğunu düşündükleri şeyleri göstermemeleri) biz kullanıcıların bilgiye erişimini kısıtlamaktadır, mesela google gibi şirketler arama sonuçlarını kendi içerikleri ile dolduruyorlar bunu sadece bu arama motorları değil Facebook gibi şirketlerde yapıyor , bu algoritmik yaklaşımın kusurları hemen farkına varılamıyor mesela kişiye göre gösterilen arama sonuçları neticesi bu kullanıcı düşüncelerinin ve inançlarının teyid edildiğni kanısına varıyor , öyle ya sonuçlar onun gibi düşünenlerin linklerini yansıtıyor buradaki tehlike ise kullanıcının bilmecenin sadece bir kısmını görebiliyor olması öyle ya karşıt görüşlülerin belkide ispatlı fikirlerinden bihaber oluyorlar .

Peki bu filitrelenmiş arama sonuçlarından nasıl kurtuluruz ? , pek te kolay gibi görünmüyor mesela sonuçları filitrelemeyen arama motorları kullanımı bir olasılık olabilir bunlardan biri aşağıda:
https://duckduckgo.com/
yada Arama motorlarının cookilerini bloklamak ta bir çözüm olabilir yada Noscript ve benzeri eklentiler kullanmak.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha