Ram ve güç kaynağı nasıl takılırBilgisayar montajının bu bölümünde Ramlarin slotlarına takılışı,Anakartın kasaya takılışı,Güc kaynağı montajı nasıl yapılır resimli şekilde bunları açıklamaya çalışacağız resimler masaüstü Bilgisyarlar

içindir
3. Bölüm ( Ramlarin slotlarina takilisi )
ilk atacagimiz adim Resim 24 de gorunen ram slotumuzun mandallarini geriye dogru itmek ve ramlarimizin yerlesecegi yuvalari tamamen açmak oluyor.

25. resimde görünen önemli ayrintiyada dikkat etmemiz lazim. Bu ayrinti ramlarimizin yerlesecegi slotlarda, orta kişimda bulunan cikintilardir. Ramlarimizi yuvalara yerlestirdigimiz anda, ram ortasindada karsiligi olan bu cikintilari birbirilerine denk gelecek şekilde oturtturmaliyiz, ama buna dikkat etmeden ramlari yuvalara itersek ramlarimiz elimizde kalabilir

Resimde gordugum gibi uyguluyoruz, ramlar asaği dogru bastirilarak yuvalara oturtturuluyor ve mandallar kapatiliyor iste tum ram takma islemi bu kadar
burada dedim gibi en önemli olan nokta ortadaki cikinti ve girintilerin bir birilerine denk gelmesi.

Ramlarimizda takildi ve anakartimizin uzernde islemci ve ramlarimizin takilmis hali.

4. Bölüm ( Anakartin kasaya takilisi)

Genelde kasalarda standart standar olarak arka panel maskesi mevcuttur, ama biz standart olan o maskenin satin aldigimiz anakartimiz ile gelen maske ile karsilastirarak, uyup uymadigini kontrol ediyoruz. Cunki her anakartin giris ve cikislar paneli ayni olmayabiliyor.


Kontrol ettikten sonra uymadigi kesinlesirse resimde gordugunuz gibi kasa ile gelen standart maske cikiyor ve yerine anakart paketinde gelen maskeyi takiyoruz.

Bu arada tabi kasamizin sağ ve sol kapaklari cikarilmis durumda ve kasamizin sol tarafinda resim 32 dede gorundugu gibi anakartimizin vidalanmasi için extra bir plate var, bu plateyi sokuyoruz.

Platemiz yerde şimdi yapacagimiz is anakartimizi platenin uzerine koyup, vida yerlerini tespit edip isaretlemek.


isaretleme isleminden sonra sira kasa ile gelen ve anakartimizin uzerine oturacak olan ayakli somunlari isaretledigimiz alanlara yerlestirmeye geldi, resimlerdede ornek olarak gorunuyor.

Bu ayakli somunlar her kasada ayni degildir bazi kasalarda gecmeli olur bazilarinda vida halinde...
Ayakli somunlarimizi yerlestirdik artik, kartimiz vidalanarak sabitlenecek duruma geldi.


Vidalama esnasinda dikkat edecegimiz en onemli husus tornavidayi cok sakin ve dikkatle kullanmaktir. Eğer tornavidaya fazla baski yapip karta kaydirirsak, anakartimiz bu darplardan dolayi kullanilamaz hale gelebilir.

Anakart ta tamami ile plateye sabitlendi ve platemizi kasamiza takiyoruz ama platemizi kasamiza takmadan once yapacagimiz son kucuk bir is var. Buda (PSU) bilgisayarimizin guc kaynagini kasamiza monte etmek, bu bazi kasalarin içinde hazir olabiliyor ama genelde kasalar guc kaynaksiz ciplak satilir. Anakartimizin sabitlendigi plate ile takilmis ornek hali resim 41 de.

5. Bölüm ( Güc kaynagi montaji)

Resim 42 de gorunen sandart bir (psu) guc kaynagi, ve resim 43 dede guc kaynaginin anakarta baglanacak uclarini inceleyebilirsiniz

Resim 44 de güc kaynagimizi kasamiza nasil ve nereye monte edeceginiz konusunda fikir edinebilrisiniz, aslinda bence bilgisayar toplamada, güc kaynagini monte etmek en kolay is, yapacaginiz sey guc kaynagini üst bos köseye, güc kaynagi faninin kasadaki karsiligi olan fan bosluguna denk gelecek şekilde yerlestirip vidalamaniz.

Bölüm 1

Bölüm 3


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha