Uzak masaüstü baglantısıBu baglanti ile internet üzerinden başka bir Pc ye rahatlikla baglanabilir ve kontrol edebilirsiniz, yalniz windows Uzak masa üstü baglantisi dosya transferine izin vermiyor


Windows ile Uzaktan Erişim:

Windows 2000, XP ya da 2003 kullanıyorsanız sistemle beraber gelen "Uzak Masaüstü baglantisi uygulamasi" ile bir başka bilgisayara rahatlıkla bağlanabilir ve istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Yalnız Wİndows Uzak Masaüstü Bağlantısı dosya transferine izin vermiyor. Pano'yu paylaştığı için kopyala yapıştır ile metinleri aktarabılıyorsunuz ama dosyalan ya da çok uzun metinleri iki bilgisayar arasında kullanamıyorsunuz.

Adim1:

öncelikle bağlanacağınız bilgisayarın yerel İP adresini öğrenmeniz gerekiyor, Bunun için Başlat > Ayarlar > Ağ Bağlantılarını açın. "Yerel Ağ Bağlantısı" üzerine çift tuşla tıklayın. Burada birden fazla seçenek varsa o anda inîernete hangisinden bağlanıyorsanız onu açın. "Destek" sekmesine geçerek o anki yerel IP'nizi öğrenebilirsiniz.

Adım 2:
Yerel İP adresiniz sürekli değişiyorsa bunu sabitlemeniz ayarları bir kere yapmanız açısından önemlidir. Yerel IP adresinizi sabitlemek için şu adımları uygulamalısınız: Başlat > Ayarlar > Ağ Bağiantılarını açın. Yerel Ağ Bağlantısı'na sağ tuşla tıklayıp özellikleri seçin. Genel sekmesine geçip, "Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır" secenegin den "internet iletişim Kuralları (TCP/IP)"yi seçip "Özellikler" butonuna basın, "Aşağıdaki İP adresini kullan" ve "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneklerini seçip, gerekli yerlere bilgileri doğru olarak girin. Bu ayarları sistem yönetiçinizden öğrenebilirsiniz. Tamam ile değişiklikleri onaylayın. Şimdi, yerel İP adresinizi kendi bilgisayarınıza atamış oldunuz. Bilgisayar her açıldığında artık o yerel adres size tanımlanmış olacak.

Adim 3:

Bağlanmak istediğiniz bilgisayar eğer ADSL modem kullanıyorsa modem ayarlarından gerekli porta erişim için izin vermelisiniz. ADSL modemin ayarlarının yapıldığı ekranı açın. Genellikle http://192.168.1.1 adresi kullanılır ama sizinki farklı olabilir. Modemle beraber gelen kitapçıktan doğrusunu öğrenebilirsiniz. Bağlandıktan sonra NAT başlığı altından "Sanal Sunucu" seçeneğine gelin.
"Uzak Masaüstü Bağlantısı" 3389 numaralı por-tu kullanır. LAN İP Adres başlığında bağlanılmasını istediğiniz bilgisayarın İP adresini girin. Protokol tiplerinden TCP ve UDP'yi ayrı ayrı seçerek 3389 port numarasını seçin ve bu ayarı aktif hale getirin. Şimdi modemden gerekli izni vermiş oldunuz.
Not: Sizin modeminizde ayarlar farklı yerde olabilir. Farklı dahi olsa, gireceğiniz port numarası aynı olacaktır.ek varsa o anda internete hangisinden bağlanıyorsanız onu açın. "Destek" sekmesine geçerek o anki yerel IP'nizi öğrenebilirsiniz.

Adim 4:

Şimdi Wİndows XP SP2 kullanıcıları için Wİndows Güvenlik Duvarı'nda gerekli porta izin verelim. Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Wİndows Güvenlik Duvarı'nı çalıştırın. "Özel Durumlar" Sekmesine geçin.
Baglantı Noktası Ekle" butonuna tıklayın. Bir pencere açılacaktır. "Ad"a Uzak Masaüstü, "Bağ. nok. no"ya 3389 yazın. TCP seçeneğini de işaretleyip "Tamam" ile işlemi onaylayın. Eğer modem ayarlarında farklı bir port girdiyseniz burada da o port numarasını yazmalısınız.

Adim 5:

Simdi IP adresini ögrenme zamani: www.whatismyip.com adresine bir web tarayicisi ile baglanin ve size söyledigi IP adresini bir yere not alin.

Adim 6:

Bilgisayarin kullanıcı sifresini eger yoksa aktif hale getirmelisiniz.Cünkü Uzak masaüstü baglantisinda sizden bir kullanıcı adi ve sifre isteyecek. Oraya da Baglanacaginiz Pc deki kullaniçinin bilgilerini yazacaksiniz onun için:
Baslat > Denetim Masasi > Kullanici hesaplarini acin. Kullanici isminizi secip özelliklerine gecin. "Parola olustur" Linkini kullanarak bu hesap için bir Sifre belirleyin.

Adim7:

Simdi Bu bilgisayara bir baglanti gerceklesecegini bildirme zamani.
Baslat > Ayarlar > Denetim Masasi > Sistem secenegine gelin. Uzak isimli sekmeye gecip
"Uzak masaütü" başlığı altındaki - kullanıcılarin bu bilgisayara uzaktan baglanmalarina izin ver secenegini isaretleyip degisikligi onaylayin.

Adim 8:

Baglanacağınız bilgisayardaki ayarları tamamladınız. Bir yanlışlık ya da başka bir sorun çıkmazsa başka bir bilgisayardan bu bilgisayara rahatlıkla bağlanabileceksiniz. "Uzak Masaüstü Bağlantısı" Başlat > Programlar > Donatılar > iletişim içerisinde bulunur, Eğer bu klasör yolunda bulamazsanız Başlat > Çalıştır'a gelin. Tırnak işaretleri olmadan "mstsc" yazın ve enter'a basın. Uygulama çalışacaktır.
Seçenekler butonu ile seçenekleri görüntüleyin. "Genel" sekmesinde iken "Bilgisayar" boşluğuna bağlanmak istediğiniz bilgisayarın İP adresini (www.whatismyip.com adresinden öğrendiğimiz adres), "Kullanıcı adı" boşluğuna o bilgisayardaki kullanıcı adını, "Parola"ya da tanımladığınız, oturum açmak için kullandığınız şifreyi yazın. "Bağlan" buto-na tıklamanız sizi o bilgisayarın masaüstüne eriştirecektir.

Adim 9:

Biraz ince ayar yaparak bağlandığınız bilgisayarı daha rahat bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Eğer hızınız çok fazla değilse "Uzak Masaüstü Bağlantısı" penceresindeki "Görüntü" sekmesine geçin. Renkler başlığı altından 256 renk seçeneğini seçerseniz fare bir takılma yapmadan, rahatlıkla kullanmanızı sağlayacaktır. "Deneyim" sekmesine geçerek bütün seçenekleri iptal edebilirsiniz. Bunlar ciddi bir performans artışı sağlayacaktır. Eğer pano'yu (clipboard'u) paylaşmak istiyorsanız "Bit eşlem önbelleğe alma" seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Adim 10:

işte sonuç. Bağlantıyı gerçekleştirdiğinizde masaüs-tü içerisinde başka bir ma-saüstü...


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha