Bart PE Cd si nasil olusturulur 1Xp niz cöktügünde hicbirşekilde acilmazken verilerinizi kurtarmak istersiniz , veya hicbirşekilde silinmeyen bir dosyayi silmek , veya passwort konulmus bir Xp ye elinizi kolunuzu sallayarak

girmek , tüm bunlari Bart PE yapiyor (Herkese Mutlaka tavsiye ederim)
Neler Gerekli?
BartPE DVD yaratmak için gerekli olan şeyler çok az. Sadece:

* Windows XP (Home veya Professional) veya Windows Server 2003 kurulum CD'si. Windows XP için en azından Hizmet Paketi 1'in kurulu olması gerekiyor. Bizim tavsiyemiz Hizmet Paketi 2'nin de kurulmuş olması (bu yazıya bakınWindowsXP ve Hizmet Paketi 2'yi tek CD'de Bütünleştirmek).
* ISO dosyalarını yazmak için bir CD yazma programı; biz Nero Burning Rom kullandık.
* Bart Langerweij'in PE Builder adlı yazılımı
* DVD'ye eklemek istediğiniz diğer yazılımlar

BartPE CD'yi Yaratmak

PE Builder yazılımı bilgisayarınıza bir ZIP dosyası olarak geliyor. Bir kurulum dosyası içermiyor bu yüzden bir klasöre açın be PEBUILDER.EXE dosyasını çalıştırın.

Karşılama ekranında Next tuşuna bastığınızda Windows dosyalarının bulunduğu kaynağı soran bir ekran gelecektir. Eğer Windows CD'niz zaten sürücüde takılıysa, yazılım kendiliğinden bu kaynağı bulacaktır. Search tuşunu kullanarak yazılımın bu kaynağı tekrar aramasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca DVD'ye yazılmasını istediğiniz diğer programların bulunduğu dizini de aşağıdaki kutuya girebilirsiniz.

Eklentilerin Seçilmesi

Bir sonraki adım olan eklentilerin seçilmesi kısmına geçmek için Next tuşuna basın. Burada gördükleriniz BartPE'de doğrudan kullanabileceğiniz uygun yazılımlar. Bazı eklentiler PE Builder ile kullanıma hazır şekilde geliyorlar, fakat geriye kalan pek çok programı öncelikle bir ağdan yüklemeniz ve .ini/.inf dosyalarından değiştirmeniz gerekiyor. Tam olarak gerekli olan şeyler her eklentinin kendine ait yardım dosyasında anlatılmış. Aşağıda bazı önemli eklentilerle ilgili ayrıntılı bilgi verdik.

Öncelikle eklenti seçimi kutuşunda yapabileceklerinizi kısaca anlatalım. Enable/Disable tuşu o an seçili olan eklentiyi etkinleştirir veya etkiliğini kaldırır. Eklentilerin o an ki durumları sağ tarafta bulunun kolonda görülebilir. Eğer eklentiler için gerekli olan bazı dosyalar veya bilgiler eksikse PE Builder bu konuda sizi uyarır. Eğer bütün gereksinimler tamamsa eklentileri buradan etkinleştirebilirsiniz.

PluginHelp tuşuna bastığınızda o eklentiyle ilgili yardım ekranı gelir. Bunlar genellikle indirilmesi gerekli olan dosyalara doğrudan bağlantı içerirler.

Edit tuşu eklentinin .inf dosyalarını bulundukları dizine gitmek zorunda kalmadan doğrudan değiştirebilmenizi sağlar. Örneğin Keyboard layout seçeneği altında bulunan standart klavye dizilimini buradan değiştirebilirsiniz. .inf dosyası bütün klavye dizilimlerini içerir eğer US klavye dizilimini istiyorsanız yapmanız gereken o satırın başında bulunan noktalı virgülü aşağıda gösterildiği gibi kaldırmak

Son olarak Add ve Remove tuşlarıyla eklentiler eklenip çıkarılabilir

Eklenti Kurma: Nero Burning Rom

Ağ üzerinden dosya yedeklemek hem hızlı hem de daha sağlıklıdır. Fakat herkes bu iş için kullanabileceği ikinci bir bilgisayara sahip olmayabilir. Verileri yedekleyebileceğimiz diğer bir yol da CD veya DVD'ye yazmaktır ne de olsa artık neredeyse bütün bilgisayarlarda bir CD yazıcı bulunuyor. Tabii ki CD yazabilmek için sistemi yükleyebileceğiniz ikinci bir CD veya DVD okuyucunuzun olması gerekiyor.

Nero'yu kurmanın en kolay yolu sisteminize zaten kurulmuş olan Nero'dan yararlanmaktır. Ahead\Nero dizininde bulunan bütün dosyaları plugin\nero_burning_rom\files dizinine kopyalayın. Burada bulunan "put nero files here" adlı boş dosya seçtiğiniz hedef dizinin doğru olduğunu gösteriyor.

Kaynak dosyalar...

Nero 5.5 ve 6.0 sürümleri destekleniyor; 6.0 sürümünde System32 dizini altında bulunan shfolders.dll adlı dosyayı da kopyaladığınızdan emin olun

Nero 6 kullanacaksanız System32 dizinindeki shfolders.dll adlı dosyayı da çekmeyi unutmayın

Nero bedava bir yazılım olmadığından kullanmak için bir lisansa sahip olmanız gerekiyor. Nero'yu ilk defa açtığınızda size bir anahtar (key) sorar ve bunu kayıt defterine (registry) yazar. BartPE'nin kendi bilgilerini kayıt defterinde tutma ihtimali olmadığından Nero'yu her çalıştırdığınızda size anahtar soracaktır. Bundan kurtulmak için kayıt bilgilerini bir .inf dosyasına yazabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Edit tuşunu kullanın.
Kullandığınız sürüme göre kayıt defteri bilgilerini V5 veya V6 alanından girebilirsiniz. Satırın başında bulunan noktalı virgülü kaldırmayı unutmayın buna [Software.Addreg] bölümündeki satırlar da dahil.

Enable/Disable tuşuna bastıktan sonra hiç bir hata mesajı gelmezse bütün işlemleri doğru yaptınız demektir.

Eklenti Kurma: WinRAR

WinRAR, RAR veya ZIP gibi arşiv dosyalarıyla ilgili işlemlerde kullanabileceğiniz yetenekli bir yazılımdır. WinRAR için PE Builder'da bir eklenti yok o yüzden bunu sizin için biz yaptık [THG WinRAR-eklentisi].
Eklentiyi kurmak çok kolay: Add tuşuna bastıktan sonra winrar.cab yükleyin. Eklentinin bulunduğu dizini soran soruya OK diyerek geçin.

Son olarak WinRAR'ın kurulması gerekiyor; daha sonra WinRAR dizininde bulunan dosyaları eklentiler dizinine taşıyorsunuz. Eğer WinRAR'ı satın aldıysanız rarreg.key dosyasını da aynı yere çekmelisiniz.

Eklenti Kurma: Total Commander

Total Commander, ağdaki bilgisayarlara erişebilen ve hatta FTP bağlantı kurabilen, Norton Commander'a benzeyen bir dosya düzenleme aracıdır. Pek çok kısayol tuşu efsanevi Norton Commander'dan alındığı için pek çok yedekleme işlemini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.Eğer Total Commander sisteminizde kurulu ise tek yapmanız gereken kurulum klasöründeki dosyaları total commander\files dizininin altına çekmek. Eğer yazılımı satın aldıysanız wincmd.key dosyasını da buraya kopyalamalısınız.Eğer Total Commander yüklü değilse kurulum dosyasını WinRAR kullanarak sisteminize açabilirsiniz. İndirdiğiniz kurulum dosyasına sağ tuşla tıklayıp Extract to here (Buraya aç) seçeneğini seçin.

Şimdi Install.cab dosyasına sağ tuşla tıklayın ve Extract after install\ seçeneğini seçin.

Son olarak INSTALL dizininde bulunan dosyaları eklenti dizinine kopyalayın

Bölüm 2


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha