Bart PE Cd si nasıl oluşturulur 2Eklenti Kurma: Tiny Hexer Onaltılı Düzenleyici :Tiny Hexer onaltılı (hex) düzenleyici kendi alanında en iyilerden biridir. Bu yazılımı sadece dosyaları açmak için değil bölümlere

erişmek ve bellek işlemlerini okumak için de kullanabilirsiniz.

Tiny Hexer çalışırken

Tiny Hexer’ın PE Builder için özel bir sürümü var. Bu sürümü indirebilirsiniz.
Eklentiyi Add tuşuna basarak yükledikten sonra başka bir işlem yapmadan kuruluma hazır hale geliyor.

Eklenti Kurma: Ağ Sürücüleri

Günümüzde pek çok anakart Windows XP’nin kendiliğinden sürücülerini yüklemediği Gigabit LAN kartlarına sahipler; bu sebeple eğer ağ desteği istiyorsanız bu sürücüleri elle kurmanız gerekiyor. En çok kullanılan LAN yongaları için sürücü eklentisi desteği mevcut: 3com 3c940, Broadcom 57 serisi ve Intel PRO 1000. Örnek olması açısından, Asus P4P800 anakart için gerekli olan 3com 3c940 sürücülerini nasıl kuracağınızı anlatalım.

Öncelikle sürücüyü Asus’un FTP sunucusundan indirip sabit diskinize açmanız gerekiyor. Açmış olduğunuz dosyalar arasından sadece el2k_cpp.dll, el2k_xp.sys ve el2000x.inf dosyalarını seçip nic_el2k_xp adlı eklenti dizinine kopyalayın.

Eklentiyi etkinleştirdiğinizde (Enable/Disable tuşuyla), sürücü, BartPE çalıştığında kendiliğinden yüklenecektir, böylece ağ desteğinizde kendiliğinden gelmiş olacak.

Daha Fazla Eklenti

Tabii ki daha fazla eklenti eklenebilir. Çalıştırmak istediğiniz yazılımlara göre istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Bunlar virüs tarayıcıları, sabit disk araçları, çeşitli yedekleme uygulamaları vs olabilir.

Yardım dosyaları her bir eklentiyi nasıl yükleyeceğinizi açıklıyor. En kolay durumda, Tiny Hexer’da olduğu gibi, yapmanız gereken CAB dosyasını yüklemek. Bazı durumlarda ise uygulamaları elle açıp kurmak veya kopyalamak gerekebiliyor. PE Builder’ın internet sayfası daha pek çok eklentiyi nasıl çalıştıracağınızı anlatıyor. 4.7 GB’lik kapasitesiyle bir DVD’ye neredeyse istediğiniz bütün eklentileri sığdırabilirsiniz.

ISO Dosyası Yaratmak

Bütün eklentiler yüklenip ayarlandıktan sonra Next tuşuna basarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Önce dosyaların toplanacağı dizini seçmeniz gerekiyor (üstteki alan). Bundan sonra eğer istiyorsanız bir ISO dosyasını kendiliğinden yarattırabilirsiniz. Alttaki boş alana dosya ismini girebilirsiniz.
DİKKAT! Eğer bütün DVD’yi dolduracaksanız 10 GB’lık geçici bir disk alanına ihtiyacınız var. Next bir kez daha bastığınızda yaratma işlemi başlatırsınız; seçtiğiniz dosyaların büyüklüğüne göre bu işlem biraz zaman alabilir.

İşlem bittikten sonra ISO dosyasının yaratılıp yaratılmadığını kontrol edin. Eğer her şey alttaki ekran görüntüsü gibi gözüküyorsa her şey plana uygun gidiyor demektir:

Next tuşuna son kez bastığınızda yarattığınız ISO dosyasını nasıl yazdıracağınızı anlatan bir ekran gelecek.

CD Veya DVD Yazmak

Yazdırma işlemi tamamen acısız aşama – fazladan hiç bir ayar yapmanıza gerek yok.
Bir önceki gösterilen mesaja rağmen Nero 6 ISO dosyalarını Burn recorder image menüsü altından yüklüyor.

ISO dosyasını seçtikten sonra Burn mesaj ekranı açılıyor.

ISO dosyasını yazdırmak için Burn tuşuna basın. Deneme amaçlı olarak bir DVD+RW veya CD-RW kullanmanızı öneririz. Çünkü her hangi bir .inf dosyası içindeki bir noktalı virgül kolayca unutulabilir ve böylece yazdığınız CD boşa gidebilir. Bu yüzden yeniden yazılabilir bir ortam kullanmak hem çevre hem de cüzdanınız açısında faydalıdır.

Sistemi BartPE İle Açmak

Bilgisayarınızın BIOS’undan açılış sıralamasını CD sürücünüze çevirdiğinizde bilgisayarınız BartPE DVD’siyle açılabilir. Önce bir ilerleme ekranı görünür, tüm çubuk beyaza döndükten sonra Windows XP logosu çıkar (DVD’yi Windows Server 2003 ile hazırlamış olsanız bile).

Başlangıç

Birkaç dakika sonra BartPE’nin masaüstü arkaplanı belirir. Windows çözünürlüğü 800×600 piksele çevirmeye çalışır ve neredeyse her zaman başarılı olur – çözünürlük sonradan daha yüksek değerlere ayarlanabilir.

Ağ Ayarları

Açılış işlemlerinden hemen sonra ağ desteğini açmak isteyip istemediğiniz sorulur. Eğer bilgisayarınız bir ağa bağlıysa bu soruyu onaylayarak geçebilirsiniz.

Ayar seçenekleri çok ve çeşitlidir. Eğer ağınızda DNS destekli bir DHCP sunucunuz varsa işiniz kolay – bütün ayarla kendiliğinden yapılacak demektir. Eğer böyle bir seçeneğiniz yoksa IP adresi ayarları aşağıda görüldüğü gibi elle yapılmalıdırDNS sunucusu girme ekranı – bu ayar internet erişimi gereklidir

Kullanılabilir pek çok DNS sunucusu var

Bilgisayarı ağ üzerinde tanımlama

Ağ sürücülerine bağlanarak kopyalama işlemini kolaylaştırma

Masaüstü Ve Başlat Menüsü

Masaüstü tertemiz olmuş ve üzerindeki bütün ikonlardan kurtulmuş olarak karşımıza çıkıyor. Bilindik Windows gibi Başlat tuşu sol altta duruyor fakat ismi “GO” olarak değiştirilmiş. İçerikte ise bir değişiklik yok başlat menüsü eski seçenekleriyle geliyor.

Başlat Menüsü
Başlat Menüsündeki seçenekler PE Builder tarafından kendiliğinden oluşturuluyor. Öğeler ve görünecekleri yerler XML eklentileri tarafından kontrol ediliyor.

WinRAR’ı başlat menüsüne eklemek için örnek dosya.

BartPE İle CD Yazma

Menüden Nero Burning Rom seçeneğini seçtiğinizde Nero CD yazma programı açılır. Eğer sisteminizi açtığınız sürücü yazıcı değilse tabii ki bilgisayarınızın iki sürücüsü olması gerekir.

Bazen yanlış yazı tipleri ve boyutları gösteriliyor fakat bu durum işlevsellik açısından önemli değil.

Sanki “gerçek” Wİndows: yedekleme başlayabilir…


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha