PWS / ISS kurulumuPWS/IIS, Windows OS altında asp sayfalarını çalıştırmak için geliştirilen bir programdır PWS/IIS, Windows OS altında asp sayfalarını çalıştırmak için geliştirilen bir programdır. Ben de

burada bilmeyen arkadaşlara pws/iis kurmayı basit bir şekilde anlatacağım. İlk olarak asp nedir, ondan başlayalım. ASP dinamik bir web programlama dilidir. Başka dillere örnek vermek gerekirse, PHP, CGI, JSP ve benim bilmediklerim . Kısacası eğer siz sayfanızın daha dinamik, daha çekici, admin paneli ile düzenlenebilen bir site istiyorsanız, asp tam size göre. Ör: sayfanıza üyelik koyabilir, forum açabilir, büyük bir arşivden bazı kelimeler aratabilir ve dahasını yapabilirsiniz. İsterseniz artık başlayalım...

PWS kurmak için size Windows 98 CD'si lazım. Buradan, X:\add-ons\pws (X sizin CD-ROM sürücünüz.) klasörüne gidin. Kur.exe yada install.exe programını açın ve kuruluma başlayın. Her şey tamamlandığında, bilgisayarınızı başlatırsanız daha iyi olur. Herşey tamamlandıktan sonra, X:\Inetpub\wwwROOT (X Windows'un kurulu olduğu sürücü) klasörüne gidin ve buraya asp sitelerinden indirdiğiniz asp dosyalarını atın(ASP siteleri aşağıda). Bunları çalıştırmak için ise, “bilgisayarınızın adını” yada http://localhost yazarak ulaşabilirsiniz(bilgisayarınız adı, windows kurulurken size sorduğu addır. Bu değiştirilebilir.). Diyelim ki, ilk_asp.asp diye bir asp dosyanız var, http://localhost/ilk_asp.asp yazarak bu asp dosyanızı açabilirsiniz.
IIS kurmak için ise, Windows XP Professional CD'si gerekli. Home Edition kullananlar ise, www.microsoft.com adresinden iis'yi yükleyebilirler.
Bir uyarı: .asp dosyalarını çift tıklayarak açamazsınız. Çünkü bunlar dinamik sayfalardır ve html gibi açılamazlar, sizin bilgisayarınız bir sunucu görevi görür pws kurulduğunda. Yani sizin X:\inetpub\wwwROOT klasörü aslında sunucu ana dizinidir. Ve siz localhost+asp adı yazdığınızda, bilgisayar sunucu görevini yerine getirir ve asp.dll dosyasını işlemeye başlar. Dikkat ediniz, bir asp dosyasını açmaya çalışırken, bilgisayarın HDD'i birden çok çalışmaya başlar. Çünkü asp dosyasını işlemeye çalışır. Yani belirtmek istediğim, “Neden bu asp çalışmıyor?” demenizi engellemek. Çünkü çalışır.
Bir Uyarı Daha: Diyelim, büyük bir asp portalı indirdiniz (misal Asp-Nuke), ve içinde bir sürü klasör var. Bunu internette yayınlamadan önce kendi bilgisayarınızda denemek, geliştirmek istiyorsunuz. Ancak bir baktınız ki, localhost yazıp, herşeyi doğru yapmanıza rağmen, çalışmıyor! İndirdiğiniz portalı resmi web sitesinden indirdiniz ve indirme sırasında bir sorun ile karşılaşmadınız. Ancak çalışmıyor. Bunun en büyük nedeni, web klasörlerinizin okuma-yazma izni olmayışıdır. Yani, site açılırken database'ine veri yazıcak ancak buna bir izin yok. Bunu halletmeniz için, wwwROOT klasörüne gidin, diyelim portalınız wwwROOT\aspnuke klasöründe. O halde aspnuke klasörüne sağ tıklayın. Web Paylaşımı, özellikler, okuma yazısının altında bulunan yazma'nın yanındaki kutuya işareti koyun. Ve tamam'a tıklayıp çıkın. Daha sonra, sitenin database'inin bulunduğu klasöründe de aynı işlemi yapmanız gerekli. Genellikle database klasörü db olarak adlandırılır. Aynı işlem idb klasörüne de yapın. Ve büyük ihtimalle çalışacaktır.

Bedava asp host aariyorsaniz tavsiyem
www.brinkster.com

ASP SİTELERİ
www.aspindir.com
değişik amaçlara uygun ASP script'leri bulabilirsiniz.
www.maxiasp.com
Bir çok asp script'leri bulabileceğiniz gibi, asp dersleri, asp hosting veren siteler gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

WinXP Home Versiyonuna IIS Kurulumu:

Kurulum için gerekenler

Windows 2000 Advanced Server CD, Windows Home Edition CD ve SMTP Sever kurmak isterseniz internetten indirmeniz gereken bir dosya ...

Türkçe XP Home için

İngilizce XP Home için

1. Adım:
IIS'nin kurulmasının gizlendiği dosyayın açılması

2. Adım:
Bir satır değişikliği

3. Adım:Bazı dosyalar lazım bize

3. Adımı hızlı geçmek için dosyaları download edin
Download: IIS2.DLL IIS2.INFOluşan dosyalardan IIS2.DLL dosyasını c:\windows\system32\setup
Diğer IIS2.INF dosyasını ise c:\windows\inf klasörlerine kopyalıyoruz.

4. Adım: Artık Kurulum
Denetim Masası > Program Ekle Kaldır 'a gelip Windows Bileşenlerini Ekle & Kaldır'ı tıklayıp gelen pencereden Internet Information Services (IIS) 'ye tıkyalıp aşağıdaki ekranda olduğu üzere çentikleri atıyoruz.

Ve kurulumu Tamam Tamam diyerek tamamlıyoruz.
Bizden Windows 2000 Server ve Windows XP Home CD'ilerini bizden talep eden kuruluma istediği CD'ileri takıversek olmaz mı ?

Bir Asp dosyasını c:\inetpub\wwwroot\ içerisine koyup denediğimde
"Belirtilen modül bulunamadı" hatası alıyordum. Bu hatayıda şöyle engelliyoruz.
IIS 'yi açıyoruz Default Web Site üzerinde sağ tuş > özellikler... (Default Web Site nerede mi ? Hani sol tarafta bilgisayarınızın ismi yazıyorya ona tıklayın ki ağaç stilinde default web site'yi görelim)
Şimdi resimle devam edersek...

Eğer Visual Studio kuruluysa devamlı hata verebilir. Bu hatayıda şöyle engelliyoruz

Sonuç


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha