Islemciye Termal Macun sürülmesiYaz sicaklarinin başladıgi su günlerde islemci isisi önemini arttirdi , özellikle de 1,5 - 2 yil gibi uzun süredir temizlenmeyen islemci pervanesinde biriken toz ve adeta yumak haline gelmis kirlerin


özellikle PIII serisinden sonra çıkmış ve cok isinan islemcilerde temizlenmesi bir zorunluluk halini aliyor Bende bu fikirden yola cikarak yaklasik 3 yildir temizlenmedigine inandigim islemcimin pervanesini bir temizleyeyim dedim ve aldim elime digital Kamerami. alttaki resimde kasa acildiktan sonra islemci yakin cekimde görünüyor. Simdi kırmızı ile kare içine alinmis vidalari dikkatlice söküyoruz.

Sonrasinda cikardigimiz pervaneyi bir güzel temizliyoruz, sira pervanenin altındaki kisma geldi ,onu da alttaki resimde kırmızı ile kare içine alinmis mandallarin (her ikişininde)disariya cekilmesi suretiyle cikaracagiz .(Not:her Pc de ayni olmayabilir)

Bu parcalarin bir hava tabancasi ile temizlenmesi bence en iyi sonucu verir (ama sakin parcalari pc den ayirip uzaklastirmadan hava tabancasi kullanmayin) alttaki resimde pervanenin altındaki kişim da çıkmış olarak görünüyor.

Eveet aşağıdaki resimde kurumus olan Termal macunumuz görünüyor , şimdi bunu alkollü bir pamuk ile güzelce silecegiz. alttaki resimde tam hedef gösteriliyor.

evet geldik termal macunun sürülmesine; Termal macun, pervane altındaki kişim her kaldirildiktan sonra temizlenip tekrar sürülmelidir, temizleme yukaridada belirttigim gibi alkollü bir pamukla yapilabilir kurumasi beklendikten sonra, termal macun (bir tüp şeklindedir ve altta kaliteli bir termal macun görüyorsunuz) sürülmelidir ,

Fakat termal macunun sürülmesinde dikkat edilecek en önemli husus : miktaridir yani islamci üzerine cok ince bir tabaka halinde sürülmelidir, bir pirinc tanesi büyüklügünü gecmeyecek şekilde tüpten bir miktar koyulup bir kagit ile yaydirilmali ve ince bir tabaka haline getirilmelidir. Bu arada benim islemcim için tercih ettiğim marka resim de de gördügünüz gibi Artic Silver dir Almanyada fiyati 8 EU olup türkiyede 15 ytl civarinda olduğunu saniyorum. Peki normalde eger pervane temizligi yapmazssak Bu termal macun gereklimidir : Hayir , cünkü zaaten termal macun sürülü ve kapatilimis halde olduğundan, tecrübesiz ellerde hatali sürülecek bir termal macun yarardan cok zarar verir, fakat illa ki islemcinize bakim yapmak zorunda kalirsaniz elbette ki yukaridaki kurallara uyup islemcinizin isisini 6-7 C azaltabilirsiniz, sürülmezsse veya kurursa ne olur: Baazi durumlarda islemcinin asiri isinip reset atma sorunu olusabilmektedir.
Velociraptor tarafindan resimlenip yazildi


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha