Windows sıralama ölçütünü değiştirelimEğer bir klasörün içerisinde üstteki resimdeki isimlerden oluşan alt klasörler varsa soldaki sıralama xp den sonraki windows sistemlerinin kullandığı ölçüttür sağdaki ise windows 2000 ve öncesi

sistemlerin kullandığı ölçüttür örnek vermek gerekirse varsayılan olarak 'File_v2.txt'den önce 'File_v15.txt' kullanılır. V yani version sürüm rakamını ifade ettiğine göre, acaba gerçekten de File_v15 daha öncelikli mi olmalı? Görüldüğü gibi Windows Gezgini, fabrika ayarlarındayken pek de gerektiği gibi çalışmıyor.

DownloadGeri al

eğer herhangi bir nedenle eski sıralama ölçütüne geri dönmek isterseniz bunu bir registry kaydı ile gerçekleştirebilirsiniz :

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoStrCmpLogical"=dword:00000001

Default hale getirmek isterseniz

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoStrCmpLogical"=-

Eğer bu işi Group Policy Editor (gpedit.msc) ile yapmak isterseniz:

Çalıştır a gpedit.msc yazalım ve Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Explorer yolunu takip edelim sağ tarafta bulunan : Turn off numerical sorting in Windows Explorer e çift tıklayıp değerini Enabled yapalım (Aşağıdaki resim)

Müzik Dosyalarını Değiştirme Tarihine Göre Sıralama


Sorun: Müzik dosyalarını değiştirme tarihine göre sıralama mümkün mü ? Yani, klasöre son attığımız mp3 en sonda olacak.Diğer klasörlerde değiştirmeye göre sıralama var ama müzik klasörlerinde olmuyor

Cözüm: Mp3 lerin bulundugu klasöredeyken aşağıdakini yapalim

Orada oluşturma tarihi (ingilizce kullanıyorsan date) seçeneğini seç

Böylece dosyalar değiştirilme tarihine göre sıralanacaktır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha