Az bilinen ilginç birkaç adet Windows 7 özelliğiBiri haric diger pencereleri minimize etme 1.Diyelim masaüstünde açık 5 adet pencere var ve bunlardan biri hariç diğerinin hepsinin minimize olmasını istiyorsunuz. Açık kalmasını istediğiniz o pencereye sol tıklayıp sağa-sola sallayın. Sadece o pencere açık kalacak ve diğerleri minimize olacaktır.

Taskbar sağ klik menüsü
2.taskbardaki ikonlara sağ klikleyince açılan menu, aynı zamanda sol klik +yukarı ilede açılıyor. Öyle kullanması biraz daha keyifli

Windows 7'de yeni masaüstünü göster yöntemine alışamayanlar
3.Windows 7 kullananlar görmüşlerdir; hızlı başlat sistemi eskişi gibi değil.Masaüstünü göster linki de en sağ da saatin yanında.
Baktım elim sürekli eski masaüstünü göster butonuna gidiyor; kendim bir çözüm ürettim.Hızlı başlatı araç çubuğu olarak geri alabiliyoruz ama onu da beğenmedim.Görev çubuğunda sabitlenebilecek form içermeyen bir programcıkla eski alışkanlığımı geri kazandım.Sanırım bir çok Windows 7 kullanıcısını memnun edecektir.

Download

Not:Windows Tuşu + D 'nin de aynı işi yaptığını hatirlatalim

Windows 7 de .chm dosyalarını görüntüleyemiyorsanız


az önce bir .chm dosyasi indirdim , içinde vista ile ilgii ipuclari var , neyse baktim görüntülenmiyor (sanirim güvenlik amaciyla) , Xp de cok rahat calisan bu dosyalar neden windows vista veya 7 de sorun >cikariyor olsun , kisa bir arastirmadan sonra cevabi buldum , tahmin ettiğim gibi sorun güvenlikti , bu görüntülenmeme sorununu gidermek için dosyaya (.chm) sağ tıklıyoruz ve aşağıdaki resimdeki isaretli butona basip sonrasinda uygula ve ok diyoruz

 Windows 7 de Mp3 Tag larini programsiz degistirin


Eger windows 7 yada Vista kullanıyorsaniz ve Mp3 arsivinizdeki bazi Mp3 lerin Tag larini degistirmek istiyorsanız bunu programsiz gerceklestirebilirsiniz , öncelikle tag ini degistirmek istediğiniz Mp3 ü sağ tıklayın ve özellikler (Properties) deyin ve açılan ekranda details tab ini secelim , iste burada Title , subtitle ... diye asağhi dogru siralanan ayrintilarin hangisinin üzerine mausun ucu ile gitseniz degistirmeniz için bir bosluk acilacaktir (en bastaki resim)

Windows 7'den dizüstü bilgisayar kullanıcılarına kolaylık

Windowsta yansıt

Windows 7'ye Dizüstü bilgisayarlarına harici monitör bağlayanların işlerini epey kolaylaştıracak bir özellik eklenmiş .Windows tuşu + P tuşuna bastığınızda, ekranda üstteki gibi bir pencere açılıyor , Bu menüde, hangi ekranı/ekranları kullanmak istediğimizi ve bu ekranı/ekranları ne şekilde kullanmak istediğimizi kolayca seçebiliyoruz. Görüntüyü çoklama, görüntüyü iki monitöre yayma gibi özelliklere kısa yoldan erişim sağlanmış.Eskiden bu tür şeyleri yapmak için, grafik kartı üreticisinin sürücüsüne bağlı kalıyorduk. Windows 7 bu eylemleri doğrudan işletim sistemine entegre etmiş.


Bir Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha