RSS Nedir?


rss nedir
Bir web sitesinin güncellenip güncellenmedigini anlamak için, eskiden o siteye mecburen girerdik. Fakat kontrol etmek istedigin site sayısı 10-20 olduğunda bu tam bir iskence olurdu. İste RSS bizi


bu dertten kurtarıyor.RSS, bir web sitesini kolayca takip edebilmenizi sağlayan bir hizmet. O sitenin RSS hizmetine abone oluyorsun. Abone olduktan sonra web tarayıcın veya RSS hizmetini kulanabilmeni sağlayan 3. parti bir yazılım, belli aralıklarla (örneğin her 10 dakikada bir) sitenin güncellenip güncellenmedigini kontrol ediyor. Eger site güncellendiyse sana uyarı veriliyor.
Nasıl RSS abonesi olurum?
Bir web sitesinin RSS hizmetine abone olmak için, web sitesine girdikten sonra sayfanın herhangi bir yerinde veya web tarayıcının adres satırında turuncu bir simge aramalısın. Aynen üstteki resimdeki gibi ...

Bu simgelerden birisine tıkladıgında RSS hizmetindan anlayan yazılım devreye girecektir ve sana, "bu web sitesinin RSS hizmetine abone olmak istiyor musunuz?" diye soracaktır. Eger onaylarsan, o sitenin RSS hizmetine abone olursun.

Abone oldum. Ya sonra?
Abone olduktan sonra herhangi bir sey yapmanız gerekmez. RSS hizmetinden anlayan yazılımın belli aralıklarla, içerigin güncellenip güncellenmedigini arkaplanda kontrol edecektir. Eger güncelleme varsa sizi uyaracaktır. O web sitesinde yeni olan ne varsa, size baslıklar halinde gösterilir.

RSS için bilgisayarıma ek bir yazılım kurmalı mıyım?
Opera, Firefox veya Internet Explorer'ın en son sürümlerinden birisi bilgisayarınızda yüklü ise, herhangi bir ek yazılım kurmanıza gerek yoktur. Bu web tarayıcıları, RSS hizmetini kullanabilirler ve sizi ek bir yazılım kullanmaktan kurtarırılar.

Yine de RSS hizmetini kullanabilmek için 3. parti dedigimiz ek yazılımlar vardır. Bu ek yazılımlar çok daha fazla özellik içerirler. Bu yazılımlara örnek olarak RSSOwl ve Feed Reader verilebilir.

Son sözler ...

RSS oldukça faydalıdır ve kullanmanızı gözüm kapalı öneririm. Sizi büyük bir zaman kaybından kurtarır ve size konfor sağlar. Sık takip ettiğiniz web sitelerinin RSS hizmetlerine mutlaka abone olun.Ayrıca RSS, alt yapısında XML dilini kullanır. Bu yüzden herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Gönül rahatlıgı ile kullanabilirsiniz


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha