Firefox kotanızı yemesin


firefox kota
İnternet kullanıcılarından kime sorsanız “İnternet tarayıcılarından hangisini kullanıyorsunuz ve neden?” diye, süphesiz alacagınız cevap aynı olurdu: Firefox ve hızlı. Tercih etmek için sebepleri çok.Ama, eger kotalı bir ADSL kullanıcı iseniz o zaman daha dikkatli olun ve yazıyı okumaya devam edin. Firefox sürümlerinde bulunan bir özellik var ki gerçekten çoğu kullanıcıların haberi bile yoktur: Prefech. Prefech özelligi Firefox ile varsayılan olarak ayarlı halde kurulur. Bu özellik ne işe yarıyor? Siz açmıs olduğunuz bir siteyi incelerken arka planda Frifox alt sayfalarını ara bellege kaydediyor. Siz sayfada herhangi bir linke tıkladığınızda yada geri geldiğinizde daha önceden ara belleğe kaydedildiğinden hızlı bir şekilde sörf yapıyorsunuz. İste bunun için hızlı oluyor ve sizin değişmez tarayıcılarınızdan biri konumunda bulunuyor. Bu özelliği başka biri daha kullanıyor. O da çok iyi bildiginiz efsanevi arama motoru Google. Siz arama yaparken çıkan ilk sayfayı ara bellege kopyalıyor. Neyse biz Firefox’a devam edelim. Bir başka deyişle Firefox’un ADSL kotanızda gözü olması hızlı olmasını açıklıyor.
Nasıl Kapatılır
Tarayıcınızın browser bölümüne “about:config” yazarak ayarlar bölümüne girin. Burada karşınıza çıkanlar gözünüzü korkutmasın. Daha rahat olması için Süzgeç özelligi konulmus. şimdi süzgeç kısmına

network.prefetch-next

ayarını bulun , kapatmak için üzerine çift tıklamanız yeterli. Bu durumda Firefox’un prefetch özelligini False olmuş oluyor. Eger memnun kalmazsanız tekrar eski haline getirebilersiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha