Internet explorer Gizlilik modu


ie gizlilik
IE de Safari gibi bir "private browsing - özel sörf" moduna, daha dogrusu çok kullanılan adıyla "muzur modu"na sahip 🙂 Cleartracks kullanıcının ziyaret edilen site geçmisini silerken, Inprivate (gizlilik)


da geçmis ve dosya kaselemeyi tamamen etkişiz hale getiriyor; eger web aktiviteniz izleniyorsa bunu size haber veriyor. masaüstüne yeni bir kısa yol oluşturun ve (hedef)yolunu şu şekilde belirleyin:
"C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" -private
InPrivate Gözatma, Internet Explorer'ın tarama oturumlarınız hakkında veri depolamasını önlemeye yardımcı olur.Buna tanımlama bilgileri, geçici Internet dosyaları, geçmiş ve diğer veriler dahildir. Araç çubukları ve uzantılar varsayılan tarafından devre dışıdır. Daha fazla bilgi için Yardım'a bakın.InPrivate Gözatma'yı kapatmak için bu tarayıcı penceresini kapatın

I-InPrivate Gözatma nedir?
InPrivate Gözatma, Internet Explorer'da iz bırakmadan web'de gezinmenizi sağlar. Bu, bilgisayarınızı kullanan başkalarının web'de nereleri ziyaret ettiğinizi ve nelere baktığınızı görmesini engellemeye yardımcı olur. InPrivate Gözatma'yı Yeni Sekme sayfasından veya CTRL+ALT+P tuşlarına basarak başlatabilirsiniz.
InPrivate Gözatma'yı başlattığınızda, Internet Explorer yeni bir pencere açar. InPrivate Gözatma'nın sağladığı koruma yalnızca bu pencereyi kullandığınız sürece geçerlidir. Bu pencerede istediğiniz sayıda sekme açabilirsiniz, bunların tümü InPrivate Gözatma ile korunur. Ancak başka bir tarayıcı penceresi açarsanız, o pencere InPrivate Gözatma tarafından korunmaz. InPrivate Gözatma oturumunuzu sona erdirmek için tarayıcı penceresini kapatın.
InPrivate Gözatma'yı kullanarak gezinirken, ziyaret ettiğiniz web sayfalarının doğru şekilde çalışması için Internet Explorer (tanımlama bilgileri ve geçici Internet dosyaları gibi) bazı bilgileri depolar. Ancak, InPrivate Gözatma oturumunuzun sonunda bu bilgiler atılır. Aşağıdaki tablo, tarayıcıyı kapattığınızda hangi bilgilerin InPrivate Gözatma tarafından atıldığını ve tarama oturumunuz sırasında nasıl etkilendiğini açıklamaktadır:
Bilgi InPrivate Gözatma'dan nasıl etkilenir
Tanımlama Bilgileri Sayfaların doğru çalışması için bellekte depolanır, ancak tarayıcıyı kapattığınızda temizlenir.
Geçici Internet dosyaları Sayfaların doğru çalışması için diskte depolanır, ancak tarayıcıyı kapattığınızda silinir.
Web sayfası geçmişi Bu bilgiler depolanmaz.
Form verileri ve parolalar Bu bilgiler depolanmaz.
Kimlik avından koruma önbelleği Geçici bilgiler, sayfaların doğru çalışması için şifrelenir ve depolanır.
Adres çubuğu ve arama Otomatik Tamamlama Bu bilgiler depolanmaz.
Otomatik Kilitlenme Kurtarması (ACR) Bir sekme oturum sırasında kilitlenirse, ACR bu sekmeyi geri yükleyebilir; ancak pencerenin tamamı kilitlenirse veriler silinir ve pencere geri yüklenemez.
Belge Nesne Modeli (DOM) depolaması DOM depolaması web geliştiricilerinin bilgi tutmak için kullanabilecekleri bir tür "süper tanımlama bilgisidir." Normal tanımlama bilgileri gibi pencere kapatıldıktan sonra saklanmazlar.
II-InPrivate Gözatma neler yapmaz
Gizli Tarama bilgisayarınızı kullanıyor olabilecek başka kişilerin web'de hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi görmesini engellese de ağınızdaki bir kişinin (örneğin bir ağ yöneticisi ya da hacker) hangi sayfalara gittiğinizi görmesini engellemez.
InPrivate Gözatma'nın size Internet'te mutlaka anonimlik sağladığı düşünülmemelidir. Bu, web sitelerinin sizin kim olduğunuzu web adresinizden anlayabilecekleri anlamına gelir ve bir web sitesinde yaptığınız veya siteye girdiğiniz herhangi bir şey site tarafından kaydedilebilir.
InPrivate Gözatma'yı kullanırken eklediğiniz sık kullanılanlar veya özet akışları InPrivate Gözatma oturumunuzu kapattığınızda kaldırılmaz. Internet Explorer ayarlarında yaptığınız yeni bir giriş sayfası ekleme gibi değişiklikler de siz InPrivate Gözatma oturumunuzu kapattıktan sonra tutulur.
III-InPrivate oturumunda araç çubukları ve uzantıları kullanma
InPrivate Gözatma bilgisayarınızda eklentiler veya tarayıcı uzantıları hakkında depolanan herhangi bir geçmişi veya bilgiyi temizlemez. Gizliliğinizin korunmasına yardımcı olmak için, Internet Explorer InPrivate Gözatma penceresinde tüm araç çubukları ve uzantıları varsayılan olarak devre dışı bırakır. İsterseniz aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz:
Internet Explorer'da Araçlar'ı ve ardından Eklentileri Yönet'i tıklatın.
Araç çubukları ve uzantılar'ı ve ardından kullanmak istediğiniz araç çubuğu veya uzantıyı tıklatın, sonra Etkinleştir'i tıklatın.
Kapat'ı tıklatın.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha