Windows hangi tarihte kurulmuş bulun


Windows hangi tarihte kurulmuş bulun
Eskiden Windowsa nekadar uzun süre format atılmazssa okadar iyi bilgisayar kullanıcısı olduğunuz ortaya çıkardı. Günümüzde ise Bilgisayar ile yakından uzaktan alakası olmayan insanlar Microsoft CEO su

olunca ister istemez 6 ayda bir format atar olduk, tüm Windows kullanıcıları halen adamın bir işletim sisteminin olgunlaşma sürecini öğrenmesini bekliyor lakin pek anlayabilecek birine benzemiyor. Bilgisayara format atmadan da sisteminizi yenileyebilirsiniz lakin asla temiz bir formatın yerini tutmaz. Hatta her format farklı bir sonuç verir, formatın sonuçları benzerdir ama aynı değildir. Eskiden hızlı format olmadığından Tam format atılırdı buda yazılımsal BAD sectörlerin düzeltilmesi ile sonuçlandığından çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilirdi, sonraları sabit disk kapasiteleri artınca Normal (Tam) format çok uzun sürdüğü için hızlı format varsayılan hale geldi ve format atma sıklığı arttı. Format yerine buna İşletim sisteminizin kurulum tarihi de diyebilirsiniz. Bu tarihi öğrenmenin birden farklı yöntemleri mevcuttur aşağıdaki makalemizde sırası ile bunlardan bazılarını tanıtacağız.

1. Komut istemi (Cmd) komutu ile Format tarihinizi bulun

Komut istemi dediğimiz CMD den verilecek bir komutla kolayca en son format tarihinizi öğrenebilirsiniz bunun için ;

1. Windows + R (Windows ve R tuşuna birlikte basın) açılan ekranda aşağıdaki komutu verin

cmd /k wmic os get installdate

sonucunda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız

cmd ile format tarihinizi bulun

20191203145928.000000+180 değerinin anlamını aşağıdaki resimde görüyorsunuz

Cmd deki format tarihinin anlamı

Eğer Bu Tarih formatı size karışık geldi ise son windowsu kurduğunuz tarihi net şekilde görmek içim Cmd dediğimiz komut istemini çalıştırdıktan sonra aşağıdaki komutu verin

systeminfo > %UserProfile%\Desktop\sysinfo.txt

masaüstünüze sysinfo.txt isminde bir dosya oluşacaktır bu dosyayı açtığınızda içerisinde gerekli bilgileri bulacaksınız.

Masaüstüne sytem info bilgisi

Dikkt ettiyseniz bu ikinci komutta birçok bilgiye birarada ulaşabiliyoruz. Son format tarihi bilgisi bize düzgün bir formatta sunuluyor ilaveten , işletim sistemi bilgisi , windows sürümü , Ürün ID si , işletim sistemi kurulum tarihi, sistemin en son açılış tarihi... gibi değerli bilgilerin hepsini birarada görebiliyoruz.

2. VBS komutları ile Son format tarihinizi bulun

Tüm bu kod ve komutlarla uğraşmak yerine sayfa sonunda sizler için sunduğumuz Vbs scriptinden faydalanıp bir tıkla Format tarihinizi (İşletim sisteminizin kurulum tarihini) Gün - Ay - Yıl saat ve saniye olarak görebilirsiniz. Scripti indirip çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

vbs ile son format tarihi

Üstteki çıktı, yöntemler arasındaki en kolay yöntem olup aşağıdaki videoda olası birkaç yöntem birlikte ayrıntılı şekilde verilmiş ve örneklerle açıklanmıştır.

2016 Yılına ait başlık 22.01.2020 tarihinde güncellenmiştir.

- Bir tıkla sistem yedeği oluşturalım Burada

- İşletim sistemi bilgilerini vbs ile çekmek Burada

- Sistem özelliklerine en hızlı erişim yöntemleri Burada

- Windows 10 da Programsız donanım bilgisi Burada

- İşlemci çekirdek sayımızı bulalım Burada

- Anakart modelimizi programsız bulalım Burada

- Bir tıkla Ram bilgisini görün Burada

- Bilgisayarınız sizden habersiz açılmışmı öğrenin Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha