Windows açılış ve kapanışlarda durum mesajı göstersin


Windows açılış ve kapanışlarda durum mesajı göstersin
Birçok kullanıcı için, bir işletim sisteminin nasıl çalıştığına dair karmaşık ayrıntıları bilmek pek te önemli değildir. Ancak teknik uzmanlığa sahip çok sayıda ileri düzey kullanıcı için, sistemin en temel

seviyelerinde tam olarak ne olduğunu görmek ve bilmek çok önemli olabilir. En basitinden bilgisayar açılırken veya kapanırken biryerde takılıyor ve normalden çok daha uzun süreli işlem yapıyorsa ayrıntılı durum mesajlarının etkinleştirilmesi sorunu tespit etmeye yardımcı olabilir çünkü ayrıntılı mesajlar etkinleştirildiğinde , İşletim sistemi, siz oturum açma / kapatma ekranındayken o anda tam olarak ne olduğunu rapor edecektir.

Durum mesajları

Ayrıntılı durum mesajı, Windows Server işletim sisteminde varsayılan olarak etkindir ancak Windows 10 , Windows 8.1 / 8 Windows 7 , Vista ve Windows XP, işletim sistemlerinde devre dışı bırakılmıştır. Aşağıdaki Makelemizde nasıl etkinleştirilebileceğini açıklayacağız.

Ayrıntılı durum mesajı nasıl etkinleştirilir

Oturum açma / kapatma ekranında gösterilen ayrıntılı (genişletilmiş) durum mesajlarından kurtulmak istiyorsanız da sayfa sonunda reg kayıtları size faydalı olacaktır. Windows'ta ayrıntılı (genişletilmiş) durum mesajlarını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.
1. Aşağıdaki anahtara gidin

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

2. Sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayın ve "VerboseStatus" isminde bir DWORD (32 Bit) değeri oluşturun ve çift tıklayıp değer verisini "1" yapın.

Açılış ve kapanışta durum mesajı registry kaydı

Böylece sistem açılırken veya kapanırken Durum mesajı vererek bizi bilgilendirecektir. Bu değeri sağ tıklayıp sil derseniz durum mesajı bilgisini iptal etmiş olursunuz. İşlemleri kolaylaştırmak için aşağıdaki registry kayıtlarını da kullanabilirsiniz.

Sistem durum mesajını aktif edelim

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"VerboseStatus"=dword:00000001

Sistem durum mesajını varsayılan hale getirelim (Devre dışı)

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"VerboseStatus"=-

Eğer durum mesajlarını "VerboseStatus" anahtarı üzerinde işlem yapmadan devre dışı bırakmak istiyorsanız bu durumda aşağıdaki registry kaydını kullanmanız gerekecektir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"DisableStatusMessages"=dword:00000001

Başınıza gelmiştir , windowsu açarsınız masaüstünün gelmesi 3-5 dk yı bulur , Windows başlatılıyor diye bir mesaj öylece size bakar yada kapatırken 1-2 dk geçmesine rağmen halen kapanmamıştır , arka planda nelerin olup bittiğini bilemeyiz , aynı durum kullanıcı girişi yaparken veya kullanıcı çıkışı sırasında da yaşanabilir , Bu gibi sıkıntılarda üstteki ayarı uygulayıp ayrıntılı durum mesajlarını açarak nerede takıldığını görebilir ve belkide ona göre çözüm üretebiliriz. Üstteki 3 registry kaydını  sayfa sonunda indirme linkinde bulabilirsiniz.

- Windows açılışı aşırı yavaş sorunu Burada

- Windowsunuz kaç saniyede açılıyor (.vbs) Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Windows açılış ve kapanış hızını programsız öğrenin Burada

20.12.2012 Tarihli Mesaj güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Tarık
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Gökhan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for No Name
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for SON ATEŞ BÜKÜCÜ

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha