Aniden yavaşlayan HDD - CD/DVD rom sorunu (PIO modu)


transfer_mode
DMA (Direct Memory Access) - Doğrudan belleğe erişim, veri transferinin Merkezi işlem birimi tarafından yapılmadığı harici depolama aygıtlarına erişim metodudur , veri erişimi DMA controller denilen özel


küçük bir işlemci tarafından gerçekleştirilir bütün modern bilgisayarların önemli bir özelliğidir,yeni ve daha hızlı DMA moduna UDMA (Ultra DMA) ismi verilir. DMA modu ,Cihazların, CPU’yu ağır ek yüklere maruz bırakmadan veri transferi yapmalarına olanak sağlamaktadır .
PIO (Programmed Input-Output) CPU, her veri parçasını kaynaktan hedefe kopyalamak zorunda kalır buda işlemcinin aşırı yük altında kalmaısına neden olarak oldukça yavaş veri taşınması semptomu ile karşımıza çıkar

modes

Eğer aniden HDD inizin çalışmasında ve özellikle Kopyalamalarda aşırı bir yavaşlama başladı ise PIO Moduna geçmiş olabilir , Bazen Windows otomatik olarak PIO Moduna geçebilir.
Tekrarlayan DMA hatalarında (Windows Veri transferlerinde meydana gelen hatalardan dolayı mesela transfer sırasında eğer 6 defa DMA transfer timeouts veya CRC hatası meydana gelmişse DMA modunu kapatabilir ) mesela XP de bu gibi bir durumda Tekrar DMA moduna dönmek için Driveri kaldırıp tekrar yüklemek gerekmektedir , Bazende çizik bir DVD / CD yi ısrarla seyretmek istediğinizde DMA dan PIO ya geçebilmektedir bunun sonucu olarak video gösterimi donuk ve dalga dalga gibi oynar. Eğer böylesi bir durumdan şüpheleniyorsanız Aygıt yöneticisinden IDE Port Modunu kontrol edebilirisiniz (IDE ATA /ATAPI Controllers altından)

dma_0

Sonrasında sağ tıklayıp açılan ekranda aşağıdakji yere bakalım

dma_1

Burada PIO modu görüyorsanız bunu DMA ya çevirmek için için uygulayabileceğiniz yollar

1. Bu konuda küçük bir .vbs script hazırlanmış olup PIO modunu eski DMA ya çevirmektedir Buradan indirebilirisiniz.

2. Üstte ikinci resimde driver tabına tıklayıp sonrada Uninstall diyerek driveri uninstall edelim (aynı işlemi hem primmary hemde secondary için uygulamalıyız) sonrasında Ok deyip windowsu yeniden başlattığımızda windows otomatik olarak sürücüleri yeniden yükleyecek ve yüksek ihtimalle DMA ya geçecektir (tekrar kontrolünü yapalım)

3. Bu konudaki Microsoft Fix i denenebilir (Google de arayınız)

Eğer Windows XP disket arıyorsa

Eğer exploreri başlattığınızda Xp disket sürücüde disket arıyorsa bunu bir registry kaydı ile engelleyebilirisiniz: Başlat - Çalıştır- Regedit diyelim ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

üstteki anahtarda

NoDriveTypeAutorun

anahrtarını arayalım ve "95 00 00 00" (Binär) olan değeri : "91" e değiştirelim. REG_DWORD, Hexadezimal olacak.

Warning! CPU has been changed!


Warning! CPU has been changed! Please re-enter CPU settings in the CMOS setup and remember to save before quit , diye bir hata aliyorsaniz biosta fabrka ayarlarına dönmeniz sorunu cözecektir , load optimized defaults atikalyip save edin , eger olmuyorsa bios pilini cikartip bir müddet bekletip yerine takin.


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Muhammet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for shampuan
  5. Avatar for Noname

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha