Office de yarıda kalan işinizi içeren kaybettiğiniz dökümanı kurtarın


Office  recovery
Eğer herhangi bir nedenle Mavi ekran hatası yada elektrik kjesintisi sebebi ile Officede çalışmanızı kaybetmişseniz gelin manuel olarak nasıl kurtaracağımızı görelim ; Normalde bu tür durumlardan


sonra Modern zamanların Officelerinin hemen hemen hepsinde yeralan Document Recovery penceresi açılır

word.recover1

sanıyorumki bu ekran binlerce kişiyi toplamda milyonlarca dakika tekrarlı işten kurtarmıştır , fakat bazen nedense Office bir hata sonucu kapandığını farketmez yada başka bir nedenden dolayı Document Recovery penceresi açılmayabilir bu gibi durumlarda eğer Auto save özelliği aktif ise (ki normalde öyledir) bu durumda çalışmanızı şu şekilde kurtarabilirsiniz (aşağıdaki işlemler Office 2010 da yapılmıştır)

1. File > Options > Word Options diyelim ve soltaraftaki save yazısına tıklayalım , sonrada Autorecover file location : boşluğundaki yazıyı kopyalayalım.

word.recover2

2. File > Open deyip az önce kopyaladığımız yazıyı File Name kısmına yapıştıralım bu arada aşağı açılır menüden All Files (*.*) ın seçili olduğuna dikkat edelim

word.recover3

3. Uzantısı .asd olan bir veya daha fazla dosya görüyor olmalısınız , eğer döküman yeni ve hiç save edilmemişse "Autorecovery save of Document1.asd" gibi bir isim alacaktır , eğer daha önce save etmiş ve sonrasında üzerinde işlem yaparken bir hata nedeni ile yarıda kalmışsa "Autorecovery save of Velociraptor's Grocery List.asd" gibi bir isimle yeralacaktır , uygun .asd dosyasını seçip Open diyelim , eğer isimler kafanızı karıştırdı ise tek tek hepsini açıp bakınız.

Not: Maddee 1 in altında yeralan resimde gördüğünüz üzere "Kep Autorecover Information every:" kısmından sonra yeralan boşluktan otomatik kaydetmenin kaç dakika olması gerektiğini ayarlayabilirsiniz default olarak 10 dakikadır ama bu ayarı 2 dk yapmanız tavsiye olunur.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha