MAC ve Windows arasında kolayca dosya paylaşın


windows_and_mac
Birçok kişide hem MAc hemde Windows bulunuyor ve arasıra bunlar arasında dosya paylaşılması gerekebiliyor , nette bu konuda yazılmış birçok makale mevcut gel gelelim hepsi de sistem ayarları


ile oynamayı gerektiriyor , eğer hiçbir sistem ayarına dokunmadan MAC ve Windows arasında kolayca dosya paylaşmak istiyorsanız FileDrop isimli yazılımı denemenizi öneriririz , yazılım Apple nin AirDrop yazılımı ile benzer özellikler taşıyor bildiğniz üzere AirDrop iki MAC Pc arasında dosya transferini kolaylaştırıyor .
FileDrop ile sürükle bırak töntemi ile Mac ve Windows arasında dosya paylaşımı oldukça kolay şekilde sağlanıyor işin güzel tarafı hiçbir sistem ayarı ile oynanmaması , arayüzü oldukça şık olan programın kullanımı da bir okadar kolay ;
1. Yazılımı indirip Aynı ağa bağlı olan hem Mac hemde Windows PC ye kurun.
2. Her ikisinde de yazılımı çalıştırın

file_drop1

file_drop2

Paylaşmak mistenen dosyayı sürükleyip FileDrop kutusunun üzerine bırakın , diğer bilgisayarda kabul yada red seçeneklerinin yeraldığı bir uyarı belirecektir , Accept butonuna basıp dosyayı kabul edebilir yada Decline ile red edebilirsiniz , eğer dosya boyutu büyükse transfer sırasında tamamlanma yüzdesini de görebileceksiniz.

file_drop3

file_drop4

Eğer FileDrop ile çalışan birden fazla PC varsa mesela 3-4 yazılım aynı ağa bağlı olanlarının hepsini gösterecektir ilaveten FileDrop aynı ağa bağlı birden fazla Pcler arasındaki dosya paylaşımını kolaylaştırmak için de kullanılabilir.

file_drop5

Şu anda sadece Windows ve Mac için downloada sunulmuş olan yazılımın kısa bir süre sonra Mobil işletim sistemleri için olanı da hazır olacakmış böylece cep tellefonları ile PC ler arasında da sürükle bırak yöntemi ile dosya paylaşımı kolaylıkla sağlanmış olacak .
Default ayarlarında , transfer edilen tüm dosyalar Downloads klasöründe saklanmaktadır , Downloads buttonuna tıklayıp ardından Change folder e tıklayıp bu ayarları değiştirebilirsiniz . yazılım Windowsta ilk çalıştırıldığında "Windows Firewall has blocked some features on all public and private networks" uyarısını vermektedir "Allow access" butonuna tıklayıp FileDrop yazılımını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anasayfası


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha