Windows 7 için internet Explorer 11 Preview sürmünü indirin


ie11_preview
Microsoftun Windows 7 için Internet Explorer 10 u çıkarması oldukça uzun sürmüştü bu durum göz önüne alındığında Internet Explorer 11 Preview (önizleme) sürümünü erken downloada sundu


denilebilir , bilindiği üzere İnternet Explorer 11 geçen ay deneme sürümü downloada sunulan Windows 8.1 Preview ile birlikte gelmişti , eğer Windows 7 kullanıcı iseniz ve İnternet explorer 11 i denemek isterseniz Buradaki linkten indirip deneyebilirsiniz , böylece nihai sürümü aylarca beklemeden i.e 11 i deneyebilirsiniz .

Yenilikler neler :
Microsoft Buradaki linkte Oldukça geniş bir açıklama yayımlamış vaktiniz varsa okuyabilirsiniz ben sadece başlıca gözüme çarpanlara değineceğim ;

1. Belkide en büyük yeniliği günümüzde gittikçe yaygınlaşan WebGL yi desteklemesi , WebGL yi hızlandırmak için gpu hardware accelerationu kullanmaktadır ilaveten içerdiği emniyet koruma sistemi sayesinde şüpheli WebGL içeriğini otomatik olarak taramaktadır.

2. Tarayıcı Birkaç HTML5 teknolojisini desteklemektedir (closed captioning desteği, HTML Full ekran API yada WebCrypto)

3. Media Source Extensions (MSE) ve Encrypted Media Extensions (EME) gibi bazı özellikleri sadece Windows 8.1 de kullanılabilmektedir (Windows 7 yada Windows 8 de kullanılamıyor)

developer-tools

4. Tarayıcıda yeralan developer tools da güncellemeden nasibini almış , açmak için F12 ye basmanız gerek , i.e 10 da da bu şekilde idi fakat arayüzünde bazı değişiklikler var artık tüm ana seçenekler sol tarafta yeralıyor , toolbar boyutunu değiştirebiliyorsunuz ve sayfa hataları için Dom Explorer yada CSS Inspector kullanabiliyorsunuz Developer tools için Microsoft bir demo hazırlamış buradan gerekli açıklamaları da öğrenebilirisiniz Burada hemen göze çarpan bazı değişimler ise :
– Konsolda otomatik tamamlama
– Çok satırlı giriş desteği
– Network aracı ile ağ trafiğini yakalama
– Yeni UI Duyarlılık aracı.
– Komut profil aracı güncellemesi

5. Muhtemelen çeşitli javascript testlerinde (Benchmark) i.e 11 in skorunu merak ediyorsunuzdur , hemen yazalım ; Internet Explorer 11 skoru 500 üzerinden 360 yani i.e 10 dan 30 Puan daha iyi ilaveten 6 ekstra puanı da HTML5 ten aldı fakat Firefox, Chrome yada Opera nın puanlarının gerisinde kaldı çünkü bunların puanları 400 ün üzerinde fakat Internet Explorer 9 un aynı testte 138 puan aldığı göz önüne alınırsa oldukça büyük bir gelişme var denebilir.

internet-explorer-11-html5

Testi kaç milisaniyede tamamladıklarına gelince (Nekadar küçük okadar iyi ve hızlı) ;
IE11 Preview : 3189ms
Firefox 25 : 1912ms

6. Kurulumu : Mevcut internet explorerin üzerine kurulacaktır , IE11 i kurmadan önce bazı ilave güncellemelerin de kurulması gerekebilir ve tamamlanmadan önce sistemin yeniden başlaması gerekcektir , IE11 şimdilik sadece aşağıdaki dillerde yayımlanmıştır: Arabic, English (US), Catalan, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), French, German, Japanese, Korean, Portuguese (Brazil), Russian, Spanish, Swedish, ve Turkish.

7. Uninstall etmek: Windows tuşuna basalım ve açılan arama kutucuğuna : Programs and Features yazalım , yada program ekle kaldıra gidin burada sol üst köşede bulunan View installed updates (Kurulu güncellemeleri gör) linkine tıklayalım , Microsoft windows kısmından Internet Explorer 11 i seçelim ve sağ tıklayıp Uninstall (Kaldır ) diyelim


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha