Endurance Page Cache nedir


endurance page cache nasıl durdurulur
Bugün ingilizce içeriğie sahip yazılım sayfamızın takipçilerinden hata emailleri almaya başladık , birisi sitemizin açılmadığını yazmış , diğeri bir indirme linkine tıkladığında başka bir yazılımın indiğinden bahsetmiş


vs. bu tarz durumlarda genel olarak ilk yapılması gereken kontrol FTP ile hosta bağlanıp dosyaların son değiştirilme tarihlerine göz atmaktır bunu yaptığımda bazı dosyalarımın tarihlerinin değiştirilmiş olduğunu hemen farklettim

Endurance araştırma

İlgili sitede WordPress kullanıyorum üstteki resimde de gördüğünüz gibi bazı önemli dosyalar değiştirilmiş ve son değişiklik tarihleri bugünün tarihi olarak kayda geçmiş , lakin ben böyle bir değişiklik yapmadığıma göre hosting şirketi yapmış olmalı diye düşündüm "wp-content" klasörünü açtığımda aşağıdaki gibi daha önce olmayan iki klasör farkettim.

mu plugins

burada iki klasör dikkatimi çekti 1. endurance-page-cache 2. mu-plugins , Peki nedir bunlar ve faydaları zararları nelerdir işte bugünkü yazı konumuz bu açıklamalardan oluşuyor.

Endurance Page cache olumsuzlukları

Genellikle oldukça büyük müşteri protföyüne sahip Hosting şirketlerinin müşterilerine sormadan host kiralayanlardan wordpress içerik sistemini kullananlarına otomatik olarak kurduğu bir eklentidir , bu eklenti bir cache eklentisi olduğu için amaç sayfa ziyaretçilerinin her bir sayfanın görüntülenmesi için gerekli olan php kodunun çalıştırılması - veritabanına SQL sorgusunun gönderilmesi ve bilginin çekilip görüntülenmesi sürecini statik bir hale getirmek ve dolayısı ile server yükünü önemli ölçüde azaltmaktır eklenti herbir sayfanın HTML şeklini hazırlayıp sayfa ziyaretçilerine bunu sunar , Teoride oldukça işe yarar görünen eklenti pratikte bazı sorunlara yolaçmaktadır mesela :

1. Temanızın Mobil görünümünün masaüstü ziyaretçilere gösterilmesi veya tersi
2. Eğer anlık ziyaretçi sayısı veya kaç saniyede veritabanından kaç sorgu çekildi gibi istatistiksel bilgileri sayfanızda gösteriyorsanız bunların düzgün çalışmaması
3. Downloada birşeyler sunuyorsanız download linklerinin ya hiç çalışmaması veya alakasız indirmelerin gerçekleşmesi
4. Sayfaslarınızın arasıra hiç görüntülenememesi
5. WordPress Admin paneline giriş yapamamak (Yedekten eski wp-config.php dosyasını hosta atın)
6. Adsense reklamlarınız varsa bunların sürekli aynı kalması veya alakasız dilde reklam gösterilmesine yolaçması
7. Dizinde sayfa sayınız kadar klasör ve dosya açması bununda inode limiti denen yüklenen dosya sayısı kısıtlamasına erişilmesine katkısı

Görüldüğü gibi oldukça ciddi sorunlara sebep olabilmektedir , eğer sizdede Endurance Page Cache eklentisi bu tarz sorunlara sebep olmuşsa işte nasıl giderileceği.

Endurance Page cache nasıl durdurulur

1. WordPress Admin paneline giriş yapalım , eğer herhangi bir şekilde giriş yapamıyorsanız FTP den hostunuza bağlanın ve "wp-content\endurance-page-cache" nin ismini "endurance-page-cache2" olarak değiştirin , sonrasında giriş yapabileceksiniz.

2. Eklentiler kısmına tıklayalım ve üst tarafta yeralan "Mecburi" kısmına tıklayalım burada yeralan ; Endurance Browser Cache ve Endurance Page Cache kısımlarının her ikisinide disable edelim (Aşağıdaki resim)

endurance page cache devre dışı

3. wp-content/mu-plugins klasörüne gidelim ve aşağıdaki her iki dosyayı da yeniden adlandıralım
a) endurance-browser-cache.php
b) endurance-page-cache.php

php dosya ismi değişti

4. en son olarakta "endurance-page-cache" nin simini "endurance-page-cache2" olarak değiştirin , eğer zaten değiştirdiyseniz öylece bırakın , bu işlemlerden sonra Endurance Page Cache tamamen devre dışı kalacak ve sitenizde bu eklenti sebebi ile oluşan hatalar giderilecektir.


3 Yorum Var
  1. Avatar for pleksiglas
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Yaman Torun

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha