Addon domain ve gerekli ayarlamalar


addon domain
Add on (Ekleme) web sayfası isimleri (Domain name) sayesinde bir hostta birden fazla siteye sahip olabiliyoruz , birçok shared web-hosts firması buna müsade ediyor , shared dedim çünkü en uygun


fiyatlısı onlar , bu tanım kaynaklarının (Ram , İşlemci gücü...) diğer web siteleri ile paylaşımlı kullanımını ifade ediyor , VPS ve Dedicated Hosting kavramlarını bir kenara bırakalım. Add on domainin bize en belirgin faydası Tek bir Hosting hesabında birden fazla site barındırmamıza olanak vermesidir buda host fiyatından birhayli tasarruf etmek demektir
1. Diyelimki 3 farkı domaininiz var ve herbiri için ayrı host parası ödüyorsunuz senelik ortalama 100$ desek yıllık 300$ masrafınız var demektir , oysa tüm domainleri aynı hosta transfer ederseniz senelik masrafınız sadece 100$ olarak kalacaktır.
Cpanelden Domains kısmına tıklayalım ve buradaki "Transfer a new domain to your account" linkine tıklayalım

transfer a domain

Açılan boşluğa transfer etmek istediğimiz domaini yazalım ve continue linkine tıklayalım

transfer a domain continue

son aşamada Bizden EPP kodunu girmemizi isteyecektiri

transfer domain epp

Üsttekini örnek olsun diye verdim ve domain bana ait değil , bana ait olsa idi Cpanelde Domain kısmından transfer etmek istediğim domaini seçip Transfer EPP tabından kodu alıp üstteki yere yazacak ve işlemi tamamlayacaktım. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var : Eğerki add on şeklinde transfer edeceğiniz domain Primary (birincil) domain ise kısacası host o domain ile satın alınmışsa , transfer işleminden sonra Name serverları (Ns) değiştiremiyorsunuz hal böyle olunca eski hostunuzda eski name serverlar kalıyor ve transfer ettiğiniz yerde yeni name serverlar oluyor ve bu durumda birçok kişi sitenize ulaşamıyor bunun tek çözümü eski hostu iptal ettimek ki bu durum düzelsin , fakat transfer işleminden önce eski hostunuzdaki "Use Custom Nameservers" tabına tıklayıp açılan yere yeni name server IP lerini girerseniz , transfer işleminin ardından eski ve yeni hosttaki Name servers lar aynı olacaktır , fakat buradaki sakınca ; bunu yaptığınız anda sitenize ulaşaılamayabilir ve transfer işlemi 1 hafta sürdüğüne göre siteniz 1 hafta yayına ara verecek demektir , en doğru strateji şu olabilir ; eski hostunuzda domain sürenizin bitimine 1 hafta yada 10 gün kala domaininizi yeni yere transfer edin böylece yaşanacak aksilikleri minimuma indirmiş olursunuz.

2. Bir diğer senaryoda varsayalım bir siteniz var ve yeni ve farklı isimde bir başkasını açmak istiyorsunuz , yeni bir isme yeni bir Host (alan) kiralamanıza gerek yok , cpanelden "Register a new domain" (yeni bir alan adı satınal) a tıklar bunu da "add on" şekline çevirirsiniz , burada hemen primary ,Parked ve "add on" kavramlarına kısaca açıklama getirelim:

1. Primary domain: Bir host u kiralarken birlikte satın aldığınız domain dir ve serverin ana kontrol paneli bu domain ismi altında gösterilir , Cpanel girişi bu domain ismi altından yapılır vs.

2. Parked domain: Ana domain (Primary) ile birlikte aynı web sayfasını gösteren alan adıdır mesela sordum.org ve sordum.com iki farklı domain name olmasına rağmen aynı web sayfasını gösterirler , tabii ki burada birini 301 redirect etmeniz gerekir yoksa Google de dublicate content sıkıntısı yaşarsınız.

3. Sub domain: Primary (Ana) alan isminizden türeyen alt isimlerdir burada ayrıntıları ile anlatıldı genellike aşağıdaki şekildedir:
belirlediğiniz_isim.anadomain.com

3. Add on domain: Aynı sub domain (Alt isim) gibi davranan fakat dışarından ayrı bir domain olarak görünen üstte faydalarını saydığımız eklenti isimdir , bu isim hostnuzda bir klasöre yönlendirilir ve ayrı bir domain olarak davranır (kullanıcılar farkı anlayamaz) ve SEO açısından herhangi bir sakıncası yoktur , elbette dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yok değil , mesela
ana domainimiz : anadomain.com ve
add on domainimiz: eklenti.net
olsunlar bir "add on" domain oluşturulduktan sonra (Ki her add on domain = bir sub domaindir aslında) Add on ismine 3 farkı şekilde ulaşılabilir :

1. eklenti.net
2. anadomain.com/eklenti
3. eklenti-net.anadomain.com

Burada bu 3 yoldan sitenize ulaşılmasını istemeyebilirsiniz ; çünkü
1. İnsanların eklenti.net in anadomain.com a bir add on olduğunu bilmelerini istemeyebilirsiniz
2. Arama motorlarının sayfanıza iki farklı adresten ulaşmasını istemeyebilirsiniz ki bu dublicate content (çifte içerik) tir ve Page rankınızı düşürür. işte üsteekilerden kaçınmak için yapılması gereken şey Add on domain ilavesinden sonra .htaccess e aşağıdaki kodu ilave etmektir

RewriteCond %{HTTP_HOST} !www.eklenti.net
RewriteRule ^(.*)$ "https://www.eklenti.net/" [R=301,L]

Böylece sitenize 3 farklı adresten ulaşılmasını önlemiş olursunuz.


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha