Web sayfanız Offline olduğunda email yada sms alın


website gozlemleme (monitoring)
Host işi birazda şans işidir , en pahalı yerden alırsınız birçok sorun yaşarsınız , en ucuz yerden alırsınız ya hiç yayın yapamazssınız yada hiç sorun yaşamazssınız , elbette kaynaklarını diğerleri ile paylaşmayan


dedicated yada Vps kullanırsanız sıkıntı yaşama ihtimaliniz düşer lakin büyük çoğunluk fiyatlarının uygunluğu sebebi ile shared host kullanmaktadır , Host dediğimiz şeyde mesela USA da Utah ta bulunan bir firmanın uygun koşullar sağlanmış halde tutulan bilgisayarlarıdır (Aşağıdaki resim) , siz buradaki HDD i kullanmak için para ödersiniz.

Serverlar

Tabii binlerce HDD i olan bu makinalardaki en küçük arıza direkt Web sayfanızı etkilemektedir , serverlara bakım olur web sayfanıza ulaşılmaz , kernel güncellemesi yaparlar sayfanıza ulaşılmaz , DDos saldırısı olur sayfanıza ulaşılmaz, HDD değiştiriler yine ulaşım durur hatta akşam temizliğe gelen şahız serveri prizden çeker ve temizlikten sonra da takmayı unutur (Türkiyeden yaşanmış bir olay) ... tüm bunlar belirli ölçülerde normal kabul edilebilir fakat 3 gündür sordum un başına gelene ben daha önce rastlamadım birdaha rastlayacağımı da sanmıyorum , meğersem gece 03:00 - 03:30 gibi web sayfasına ulaşım duruyormuş , 2003 ten beridir çok farklı Hostlarda bulundum ama böylesine ilk defa rastlıyorum , valla ne güzel iş 4-5 saat yayındayız geri kalan saatlerde kapalıyız , işte gece yayında olmadığımızı nasıl öğrendiğimde bu yazının konusu , web sayfalarımızın yayında kalma süresini gözlemlemeniz birçok açıdan önem arzetmektedir bu konuda hizmet sunan servislerin hepside paralıdır , Buradaki yazımızda bu işin nasıl yapılabileceğini anlatmaya çalışmıştık lakin O script halen faal olmasına rağmen oldukça eskidi o nedenle çok daha kolay olan benzeri bir yöntemi anlatma ihtiyacı doğdu

Web sayfanıza ulaşım durduğu anda email ve/veya Sms alın

1. Öncelikle bir Gmail hesabınız olmalıdır yoksa birtane açın çünkü Kullanacağımız script Google docs üzerinden çalışacaktır , işin güzel tarafı aynı anda birçok web sayfanızı gözetim altında tutabilmenizdir.

2. Gmail hesabınıza giriş yapıp Buradaki linke tılkayın karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir

Gogle docs script kopyala

Evet bir kopya oluştur linkine tıklayalım , aşağıdaki ekran açılacaktır

Script ayarları

bir numara ile gösterilen yere Gözlem altında tutmak istediğiniz web sayfalarından (aralarında virgül olmak şartı ile) istediğiniz kadarını yazabilirsiniz.
İki numara ile gösterine yere web sayfanız ulaşılamaz olduğunda hangi adrese email gelmesini istiyorsanız o email adresini yazın.
Üç numaralı yeri yes yaparsanız web sayfanız ulaşılamaz olduğunda text şeklinde Sms alırsınız - Cep telefonu numaranız Google takvim (Calendar) ile ilişkilendirilmiş olmalıdır.

3. Üst menüde yeralan Web site monitor > 1: initalize ye tıklayalım (Aşağıdaki resim)

initalize

4. Hemen sonrasında sizden yetkilendime isteyen bir ekran belirecektir tamam diyelim

Yetkilendirme gerekiyor

Bu uygulama şunları yapmak istiyor ekranında da kabul butonuna tıklayalım (Aşağıdaki resim)

yetkilendirme gerekiyor kabul

5. Sonrasında tekrar üst kısımdaki menüde yeralan Website Monitor menüsüne tıklayıp bu sefer 2. Start web site monitor diyelim.

Website monitör Gozlem baslangici

Start web site monitor dediğiniz anda sağ alt köşede İnitialized ekranı belirecektir (Bu herşey yolunda we web sayfalarınız gözlemlenmeye başladı demektir)

initialized

script her 5 dk da bir web sayfalarınıza görüntülemeye çalışıp erişilebilirliklerini kontrol eder URLFetchApp.fetch kullanır (wget yada curl benzeri bir google fonksiyonu) , ve web sayfası offline olduğunda (erişilemediğinde) anında size bir email ve/veya Sms yollar , sonrasında sayfa terkar erişilmeye başlandığında da yine email ve/veya Sms yollayarak bilgilendirir , sizde sayfanız nekadar süre Offline kalmış bu iki mesaj arası süreden hemen anlayabilirsiniz , ben scripti çalıştırdıktan sonra sabah emaillere bir baktım web sayfası benimle birlikte uykuya yatmış ve hala uyuyor , 3 gün boyunca ortalama 7-8 saat yayında yoktuk (hemen server değişikliğine gittim tabii)


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha