Google , chrome ye bulaşan zararlılar için Software removal tool u yayımladı


Google software removal tool
Günümüzde yazılım kurarken karşılaşabileceğiniz en büyük sıkıntılardan biride yazılım ile birlikte sinsice kurulan ve tarayıcı ayarlarını bozan hatta default hale getirilmesini oldukça güçleştiren sinsi

uygulamalardır , bunları genelde iki gruba ayırabiliriz ; ilk grup tarayıcı ayarlarındaki anasayfayı , arama motorunu ... değiştirir (bunlar genelde daha az zararlıdır) , ikinci gruptakiler ise toolbar gibi bileşenler ekleyip istem dışı reklamlar çıkartırlar ve hatta bizi kurmak istemediğimiz yazılımlar indirmeye zorlarlar (ilk gruptan daha tehlikelidirler) , Tarayıcıların hemen hemen hepsi reset (Ayarları sıfırlama) seçeneği sunsada bu zararlıları defetmeye yeterli olamamaktadırişte bu nedenledirki Google tarayıcısı Chrome için "Software removal tool" isminde bir yazılım yayımladı , amacı ise bu tür zararlı sayılabilecek eklentileri ve tarayıcıdaki değişiklikleri eski durumuna geri getirmek(yani : Tarayıcı ayarlarını etkileyen yazılımları kaldırıp , değişiklikleri geri almak) , yazılım henüz BETA aşamasında olup test sırasında herhangi bir anormallik oluşmamasına rağmen tavsiyemiz ; öncelikle tarayıcı ayarlarınızı ve sisteminizi yedeklemenizdir. gelelim kullanımına :

1. Öncelikle buradaki resmi sayfasından yazılımı indirelim

software removal tool

2. tarayıcı ve sistem yedeğinizi alın ve sonrasında indirdiğiniz yazılımı çalıştırın , program kurulum gerektirmediğinden tıklar tıklamaz çalışacaktır

3. Çalışır çalışmaz şüpheli birşey bulamadığını gösteren bir yazı (Aşağıda) , yada şüpheli yazılımları listeleyecektir.

no suspicious

Eğer şüpheli birşeyler buldu ise ; "remove suspicious programs" a tıklayıp temizlik işleminin gerçekleştiğini gösteren mesaj çıkana kadar bekleyin , işlemler sırasında bazı programlar kapatılabilir , sonuç sayfasında siz aksini işaretlemediyseniz tarama sonuçları google ye yollanacaktır.

4. Programı kapatmak için "continue" butonuna tıklayın , eğer gerekli ise sisteminiz yeniden başlatılabilecektir , Chromeyi birdahaki açışınızda reset diyalog ekranı karşınıza gelecek ve buradan isterseniz ayarları sıfırlayabileceksiniz. Yazılım sadece Google chrome ile çalışmaktadır , Chromium yada Chromium temelli tarayıcılarla kullanmayınız.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for handsome

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha