Simple Kiosk mode - Çocuklara bilgisayar bırakmanın en emniyetli yolu


Simple kiosk mode
Günümüzde herşey internet üzerinden yapılmaya başlandı , alışverişler , başvurular , hatta iş bile hal böyle iken çocuklarımızda bundan nasibini alıyor , öğretmenleri onlara , internetten araştırsınlar

diye birsürü ödev veriyor , gel gelelim çocuğa bilgisayar teslim etmek , verilerinizin kaybı yada bilgisayarınızın çökmesi riskini de beraberinde getiriyor , hernekadar kısıtlı kullanıcı hesabı açarak bu riski azaltmaya çalışsanızda malesef bu yeterli olmuyor (Tecrübe ile sabittir) , sürekli başlarında durmak ta kar etmeyeceğine göre , şöyle internetten birşey indirip sisteme zarar veremeseler , dizinlere ve dosyalara erişemeseler ve dosya silinmesi riski olmasa ne hoş olurdu değilmi ? Buradaki yazımızda anlattığımız yöntem işimizi kolaylaştırsada Sadece Windows 8 in bazı sürümlerinde kullanılabiliyor ve uzunca işlemler gerektiriyor ilaveten internet explorerde adres barı yok , işte Simple Kiosk mode kullanıcının bilgisayara zarar vermemesi için tasarlanmış bir yazılımdır , işin güzel tarafı diğer benzerleri gibi ayarlarla vs. ile uğraşmanıza gerek olmaması ve çoluk çocuğa güvenle interneti bırakabileceğiniz bir arayüz oluşturmasıdır bu arayüzde sadece internet explorer çalışmakta olup kullanıcının dizinlere veya dosyalara erişimi kısıtlanmıştır. kullanımına gelince:

1. Masa üstündeki ikonuna çift tıklayalım , yazılım çalıştığından sizden bir şifre belirlemenizi isteyecektir

simple kiosk mode şifre

kendimize göre bir şifre belirleyelim , fakat Şifreyi unutmamaya dikkat edelim

2. Enable kiosk butonuna basalım , hesabınızdan çıkış yapılacaktır , hesabınıza tekrar giriş yaptığınızda sadece internet explorerin çalıştığı bir arayüzle karşılaşacaksınız (Aşağıdaki resim)

Simple kiosk mode arayuz

Kullanıcı sadece internet exploreri kullanabilecek ve dizinlere yada dosyalara erişemeyecektir. yeni internte explorer penceresi açabilir , internet exploreri Tamamen kapatabilir , sayfalar arasında gezinebilir ama herhangi birşeyi indiremez , eğer indirmeye kalkarsa aşağıdaki uyarı ile karşılaşacaktır

Simple kiosk mode  indirme yasak

eğer hesaptan çıkış yapıp bilgisayarı kapatmak isterse sağ üst köşedeki buton yardımı ile bunu yapabilir tıklandığında Kiosk modundan çıkılacaksa ilk başta oluşturduğumuz Şifreyi girip "Disable Kiosk" butonuna , eğer sadece hesaptan çıkış yapılacaksa "Log off" butonuna basılması gerekir.

simple kiosk mode disable

Yazılım her nekadar çocukların bilgisayara zarar vermemeleri için tasarlanmışsada , rahatlıkla kütüphaneler ve halka açık yerlerde kullanıma sunulan bilgisayarlarda da kullanılabilir.

Desteklediği işletim sistemleri: Windows xp , Vista , Windows 7 , Windows 8 , Windows 8.1 (x86-x64)
Desteklediği diller: İngilizce

virus total clean

CRC32: 567c2585
MD5: 57015466d2b5e547f236bc3ea62ea140
SHA1: 22ecfadd3f3dbb7295c00f9a119447ef2e715c0c

Download

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sorum.net
Boyut: 337 kb


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha