Google Sheet ile ileri bir tarihte yollanacak mesaj oluşturmak


gmail ile ileri tarihli email atma
Şu an yazdığınız bir emailin ileri bir tarih ve saate yollanmasını istediğiniz oldumu ? varsayalım değer verdiğiniz birilerinin doğumgünleri var ve siz bunları unutmamak için şimdiden herbirine

doğumgünü tebriği yazdınız ve bu emaillerin onların doğumgünlerinde postalanmasını istiyorsunuz , Microsoft Outlook halihazırda böyle bir fonksiyon içeriyor , arzu ederseniz scheduler denen bu yöntemde gönderim tarihini ayarlayabiliyorsunuz ve emaili oluşturduktan ve gönder butonuna bastıktan sonra email yolanmak için O tarihi bekliyor . Gmailde bu tarz bir fonksiyon yok , sadece emaili yolladıktan birkaç sn içinde geri alabiliyorsunuz , bu özellik için Boomerang ve Right Inbox gibi tarayıcı eklentilerinden faydalanılabilir fakat bunlar tarifeli servisler olup ücretsiz olarak ayda sadece belirli sayıda emaili gecikmeli yollamanıza müsade ediyorlar bir diğer negatif yönü ise bu servislerin Gmailiniz üzerinde tam okuma ve yazma yetkilerinin olmasının gerekliliği ki buda kişisel gizliliği tehlikeye atabilir.

Google Sheets kullanarak bir emaili gecikmeli yollamak

Oluşturduğumuz Gmaillerin belirtilen tarih ve saate gitmesi için küçük bir Google Script ten faydalanacağız

1. Gmail Scheduler sheet i Google Drive ımıza kopyalamak için Buradaki linke tıklayalım , açılan sayfada Yes make a copy linkine tıklayalım

yes make a copy

2. Gmail scheduler v2 sayfamız açılmış olmalı öncelikle Google spreadsheet imizin default Time zone (Zaman dilimi) ni ayarlamamız gerek çünkü emailler bu zaman dilimine göre sıralanacaktır , bunun için File (sol üstten ilk menü) -> Spreadsheet Settings kısmına gidelim ve saat ayarını yapalım (Aşağıdaki resim)

time zone istanbul

Save settings dedikten sonra hemen üst kısımdan Gmail scheduler > Authorize kısmını seçelim

authorize

Sağ alt köşede şöyle bir mesaj çıkacaktır "Authorization successful. Please choose Step 2 to fetch the Gmail drafts into the spreadsheet." bu ilk adımın başarılı olduğunun işaretidir , bu script kendi Google Drive ınızda çalıştığından herhangi bir tehlike arzetmez.

3. Gmailimize gidelim ve İleri bir tarihte yollanmasını istediğimiz emaili oluşturalım ama yollamayalım , Otomatik olarak Taslaklara kaydedilecektir.

4. Tekrar Google docs umuza yani Gmail scheduler v2 nin yeraldığı sayfaya geri dönelim ve 2. adımdaki fetch messages linkine tıklayalım sağ allta şu mesajı göreceksiniz "Excellent. Now please enter the date and time when you would like these messages to be delivered."

5. Scheduled time yazan (D) sütunun altına çift tıklayalım ve mesajın gönderileceği tarihi seçelim , saat kısmını klavyeden girebilirsiniz çünkü otomatik olarak bir saat atıyor. (ay/gün/yıl saat:dakika:saniye)

scheduled time

6. ve son adım olarak yine 2. adımdaki resimde yeralan "schedule messages" linkine tıklayalım. status kısmında Scheduled derse (sıraya konmuş demektir) mesaj iletildikten sonra o kısım delivered haline gelecektir.

mesaj status

Not: Burada dikkat edilmesi gereken nokta ; email scheduled olduktan sonra editlenmemelidir , eğer taslağı editlemek yada gönderim zamanını değiştirmek isterseniz 4. adımdan sonrakileri tekrarlayınız.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Adem Sadak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha