Sunucu kiralamada seçenekler - Hosting çeşitleri


hosting çeşitleri
Eğer herhangi bir şekilde web yayını yapmayı düşünüyorsanız muhtemelen aşağıdaki kavramlardan birkaçı ile zamanla karşılaşacaksınız , Web sayfanızın olması demek aslında birilerinin sunucularında

barınan bir sayfanız olması anlamına gelir (nadiren kendi sunucunuzda) , İlk başta günde birkaç yüz kişinin girdiği bir siteniz vardır (%99 shared host) , daha sonra bu sayı , 3 - 5 binleri bulursa sizi barındıran Hosting şirketi ile sıkıntılar başlar ve size VPS , VDS , Dedicated ... gibi isimleri olan daha fazla kaynak kullanabileceğiniz yerleri tavsiye etmeye başlarlar , gelin kısaca bu kavramlar üzerinde duralım.

1. Shared host (Paylaşımlı sunucu)

Shared hosting

Bir sunucunun kaynaklarını ,üzerinde barındırdığı bütün hosting sahiplerine paylaştırması şeklinde düşünülebilir , bir serveri ev olarak düşünelim , shared host ta iseniz bu serverin CPU (İşlemci) , RAM (Hafıza) , HDD ... gibi bileşenlerini diğer kişilerle (aynı yerden hosting kiralayanlar) paylaşacaksınız demektir lakin buradaki sorun bir sunucu üzerinde ortalama yüzlerce hatta binlerce kişinin olmasıdır , bunun anlamı mesela odanızı 5 kişi ile paylaşıyor olmanız olarak düşünün kaynaklarımız ise mutfak , tuvalet , banyo tüm bunlar ortak kullanılacaktır , eğer odanızı 10 kişi ile paylaşmaya kalkarsanız sorunlar hatta kavga gürültü çıkacaktır , bana göre en büyük sıkıntı kaliteli shared host un olmayışıdır , insanlar dürüst olup kaç bin kişiye aynı IP üzerinden hizmet verdiklerini söyleyebilmelidirler , üzerinde bulunduğunuz server kaynaklarını kaçbin kişi ile paylaştığınızı merak ediyorsanız Buradaki yazımızı okuyunuz , lakin dedicated IP kullanıp shared host üzerinde olmak hiçbir anlam ifade etmeyecektir lütfen bu iki kavramı karıştırmayın.
Shared hostlar , web sayfanızın günlük birkaçbin belkide beşbin ziyaretçiye kadar herhangi bir sorun yaşamayacağınız küçük çaplı web sayfaları için uygundur , fiyatlarının ucuzluğu sebebi ile çokça tercih edilirler. ( 2 - 12$ aylık)

2. VPS (Virtual Private Server)

vps (virtual private server)

Ana sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi neticesi (ki bu sanallaştırma yazılımları ile gerçekleştiriliyor) oluşturulmuş olan ve ana sunucu yazılımını kullanmak zorunda olan birbirinden ayrı çalışsa da, hepsi aynı bütünün birer parçası olan sunucu parçacıklarıdır , Virtuozzo, Wmware ve Microsoft Virtual Server... gibi yazılımlar kullanılarak 256M, 512M, 1024M... şeklinde bölümler halinde satılabilir , Bölümleme ; makinanın Ram belleğinin yettigi sayıya kadar bölünebilir , mesela 16 GB Ram lı bir sunucuyu 32 kişiye 500 Mb olarak satabilirler , böylece hem müşteri bulmaları kolaylaşır hemde fiyat satın alanlar açısından oldukça cazip olacaktır  (16 GB bir makinanın 1/32 si olacaktır), yani hem alan hemde satan memnun bir durum. (Raminiz nekadar yüksek olursa okadar rahat edersiniz) , eğer gerçek hayata uyarlarsak aynı evde kendinize ait bir odanız olduğunu düşünün (Odanızı başkası ile paylaşmıyorsunuz) banyo , tuvalet , mutfak vs. yi diğer odadakilerle ortak kullanıyorsunuz.
Artıları : Kısmi olarak kendi sunucunuz olur , istediğiniz programı kurabilirsiniz , dedicated e nazaran bakımı daha kolaydır , günlük haftalık aylık olarak günün istediğiniz saatinde yedek alabilirsiniz , istediginiz kadar site barındırabilirsiniz. isterseniz Hosting satışı dahi yapabilirsiniz (30 - 100 $ aylık)

3. VDS (Virtual Dedicated Server)

Virtual dedicated server

Ana sunucunun donanımsal kaynaklarının sanal olarak bölünmesi ile elde edilir , böylece bir sunucu 5 sunucu haline getirilebilir , yani işin içinde bir sanallaştırma vardır ve gerçek birer  sunucu değildirler  fakat gerçekmiş gibi davranırlar her sanal sunucuya farklı işletim sistemi kurulabilir (üstteki VPS de kurulamıyordu) , ve herbirinin ayrı bandwidth, CPU tahsisi ve hafızası olur , mesela Bir binanın dörde beşe bölünmesi gibi düşünebiliriz bu bölümlerin herbiri artık ayrı birer evdir gel gelelim bu bölümleme sanal olarak yapılmıştır. (15 - 120$ aylık)

4. Bulut Sunucu (Cloud Web Hosting)

cloud hosting

Son zamanlarda popüler olmuş bir kavramdır , Web sitenizin ihtiyaç duyduğu kaynaklar (Hafıza , CPU , HDD ...) birden fazla web sunucusuna paylaştırılmıştır ve ihtiyaca göre kullandırılır , Dosyalarınız tek bir sunucu yerine birden fazla sunucuda barınır ve çalışır. Böylece hem sunucuda oluşabilecek teknik arızalardan etkilenmezssiniz , hem de anlık olarak sunucu kaynaklarından yararlandığınız paydayı değiştirebilirsiniz.
- Web siteniz sunucu arızalarından asla etkilenmez (birden çok sunucuda barındığından biri arızalanırsa anında diğeri devreye girer)
- Sayfanıza erişim hızı yüksek olacaktır çünkü sayfanıza erişmeye çalışanlar hangi sunucuya yakınsa sayfa oradan yüklenebilecektir
- Uygulamanız çalışırken, ihtiyaç duyduğu kaynak kadarı kullandırılır ve sadece kullanılan miktar kadarının parasını ödersiniz
Bunu Birkaç şehirde evi olan biri gibi düşünün evin birine birşey olsa diğerinin bir odasında yaşayacak ve sadece oda kirası ödeyecektir , elbette verilerin birkaç yerde olması güvenlik risklerini de beraberinde getirmektedir.

5. Fiziksel Sunucu (Dedicated) yada kiralık sunucu

dedicated server

Gerçek suculardır (server) , Donanımsal olarak tüm kaynaklar tek bir müşteriye tahsis edilir. hiçbir kaynağını paylaşmaz ve sizden başka bu kaynaklara hiçkimsenin erişimi yoktur aynı kendinize ait bir ev gibi düşünün , odaları boş ve size aittir , tuvaleti banyosu , mutfağı sadece sizin kullanımınız içindir , genellikle oldukça yüksek ziyaretçi oranına sahip yada yüksek kaynak gereksinimi olan websitelerini için idealdir, Sunucu üzerinde istediğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz , burada belkide sıkıntı acemilikte serverin güvenliği olabilecektir.

6. Co-Location

co location

Genellikle Datacenter ların bir hizmeti olarak karşımıza çıkıyor peki firmalar neden bu hizmeti almak istesinler ? varsayalım bir firma kendi sunucusunu oluşturmak istesin , yani ramını HDD ini CPU sunu vs hepsini kendisi satınalıyor ve bir server ediniyor iyide iş bununla bitmiyor buna gerekli , internet erişimi (bant) hızı , elektirik kesintisinden etkilenmemesinin sağlanması , işten anlayan eleman , sunucu bakımı, yedekleme ... gibi birsürü daha masrafı çıkacaktır bu nedenle bu serveri bir hosting firmasına verip çok daha ucuza bu hizmetleri alabilir :
- hosting firmasının sağladığı internet erişim hızından faydalanır
- Elektrik kesintilerinden etkilenmez çünkü Datacenterlar bunun önlemini almıştır
- Sunucunun size ait olduğundan RAm arttırma veya yeni HDD vs gibi yükseltme işlemlerini dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz.
- serverinizde güvenlik sorunu olmayacaktır
- İstediğiniz yazılımı yükleyip kullanabilirsiniz ...
Birnevi Taşeronluk sistemi , ev size ait ama temizlik , yönetim , kapıcı vs gibi işleri belirli bir ücret karşlılığında sizin adınıza başkası yapıyor.

Derleme : Velociraptor


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha