Bios versionumuzu tek tıkla öğrenelimBios versionumuzu kolayca öğrenmek için Windows + R tuşlarina beraber basalim ve açılan ekrana aşağıdaki komutu verelim msinfo32

(aşağıda görüldügü gibi biosunuzun version numarasini göreceksiniz)

Video rom'unu belleğe atmalı mı


Ekran kartınızın üzerinde bulunana ROM üzerindeki bilgileri belleğe atabilmek için bir ayar bulunuyor: Video ROM BIOS Shadow. Eğer bu ayarı [Enabled] yaparsanız, ROM'daki bilgiler belleğe atılarak sistem hızlanır fakat video ile ilgili olan kavramlar yavaşlar, örneğin oyunlar.Yani oyuncular bu ayarı [Disabled] yapmalı.

Sabit disk için ayarlar


a. "IDE HDD Block Mode" ayarını [Enabled] ettiğiniz takdirde, eğer diskliniz destekliyor ise, tek sektörden veri transferi etmek yerine, birden fazla sektörden veri transferi yapılarak disk performansına hafiften katkısı oluyor.Eğer desteklemediği takdirde siz bu ayarı [Enabled] yaparsanız, yine sorun yok; BIOS kendisi ayarlıyor. Microsoft NT4.0 işletim sisteminde, bu ayarın [Enabled] edilmesi halinde veri bütünlüğünde sorunlar oluyormuş; Dolayısıyla NT4.0 işletim sistem kullanıyorsanız bu ayarı [Disabled] etmekte fayda var.
b. Aynı şekilde, diskiniz destekliyor "IDE Prefetch Mode" ayarını da [Enabled] yapın. Bu şekilde disk performansı biraz arttırabilirsiniz. Tabii bu özelliğin diskiniz tarafından destekleniyor olması lazım.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha