Virtual Box a işletim sistemi kuralım (Adım adım resimli)


Virtual Box a işletim sistemi kur
Daha önceki yazılarımızdan birinde Vmware ye işletim sistemi kurma ile ilgili resimli bir anlatım yapmıştık Burada , elbetteki oldukça yaygın kullanılan diğer sanallaştırma yazılımlarından biri olan Virtual Box

u anlatmadan olmazdı. Son zamanlarda (hemen hemen her iki haftada bir) Microsoft Windows 10 deneme sürümleri çıkartıyor ve bunları denemek isteyen kişiler genellikle bir sanallaştırma yazılımı tercih ediyor , bende gerek kullanım kolaylığı gerekse herhangi bir sorun çıktığında kolayca ilk haline dönebilme avantajları sebebi ile aynını yapanlardanım , yeni bir sistem deneyeceksem Sanal sabit disk veya sanallaştırma yazılımlarından birini tercih ederim Virtual box Ücretsiz olması sebebi ile oldukça fazla tercih edilen bir yazılım gelelim VirtualBox a bir işletim sistemini nasıl kurarız sorusunun cevabına:

1. Öncelikle anasayfasından Virtual box yazılımını indirelim Burada , Boyutu 107 MB civarı olan yazılım oldukça kolay kurulduğu için bu kısmı es geçelim zaten Türkçe dil desteği de mevcut

2. Yazılımı çalıştırdıktan sonra açılan ekranda yeni butonuna tıklayalım (Aşağıdaki resim)

virtual box a sistem kur

ben windows 7 Ultimate sürümünü kuracağım için aşağıdaki şekilde ayarladım , Adı : kısmına Windows 7 yazdım , Türü : Microsoft Windows , Sürüm kısmını otomatik olarak seçti. Windows 10 kuracaksanız sadece isim kısmına Windows 10 yazmanız yeterlidir. Tavsiyem bu penceredeyken Uzman kipini seçmenizdir.

Virtual Box Uzman kipi

3. Uzman kipi ekranında ,bellek boyutunu ayarlayabilirsiniz (1) mesela benim Laptopumda 8 GB Ram olduğu için 3072 Gb ını Windows 7 ye ayırdım ve ardından Şimdi sanal bir sabit disk oluştur (2) kısmını seçtim.

Virtual Box ta sanal sabit disk oluştur

4. Oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza sanal sabit disk türünü seçeneklerinin yeraldığı ekran gelecektir. dilerseniz disk türünü değiştirebilir yada varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. VHD ve sabit boyutlu olanını kullanırsanız farklı sanallaştırma yazılımlarına da ekleme şansınız olabilecektir.

Virtual box sanal sabit disk seçenekleri

VDI, VMDK ve VHD dinamik boyutlandırmayı destekler , VMDK ilaveten saklanan dosyaları 2 GB tan daha küçük parçalara ayırabilme yeteneğine sahiptir ve tüm formatlar anlık görüntü alımını destekler. ben test için varsayılan olanında bıraktım. Son olarak Oluştur butonuna tıkladığımız anda sanal makinamız oluşturulacaktır.

5. Yeni makinayı çalıştırmak için Başlat butonuna tıklayın. henüz bir işletim sistemi kurmadık.

Virtual box ta yeni makinayı başlat

6. Bir işletim sistemimiz olmadığından başlangıç diskini seçin ekranı gelecektir. köşedeki klasör ikonuna tıklayın (3) Ardından , açılacak olan Optik Diski seç ekranında sol üst köşedeki Artı butonuna tıklayın (4) ve Windows ISO dosyanızı seçin , arayüzde bu iso dosyası belirdikten sonra fare ile üzerine tıklayın (5) ve son olarak dip kısımdaki Seçin butonuna tıklayın (6)

virtualbox diski seç

Başlat butonuna bastığımızda Windows kurulumuna başlayacaktır , zaten sonrası normal windows kurulumundan farksız.

Virtual box a sistem kurulumunu başlat

Diyelimki üstteki penceredeyken kurulumdan herhangi bir sebeple vazgeçtiniz ve sonrasında Virtual box size disk bulunamadı hatası veriyor bu durumda Virtual Box arayüzünde Ayarlar dişli çarkına tıklayın ardından açılan pencerede Depolama kısmını seçin ve Optik sürücü yazısının sağındaki disk ikonuna tıklayıp buradan Windows ISO dosyanızı seçin.

Virtual box ta sanal disk veya ISO yu seç

Aşağıdaki video eski sürüm bir Virtualbox a işletim sistemi kurmayı anlatmaktadır.

- Windows 10 daki sanal makinaya (Hyper V) işletim sistemi kuralım Burada

- Vmwareye işletim sistemi kuralım (Adım adım resimli) Burada

- VHD (Sanal sabit disk) ye işletim sistemi kuralım Burada

- VHD ve VHDX (Sanal sabit disk) nedir farkları nelerdir Burada

- Hyper-v ye sonradan sanal makina ekleme Burada

- Hyper-V de anlık sistem görüntüsü almak Burada

- Diskpart ile VHD veya VHDX oluşturalım ve silelim Burada

- Hper-V sanal makinasını hızlandırmak Burada

- Hyper-v ye kurulu sistemde internet yok Burada

- Hyper-v ile ISO bootlumu değilmi öğrenelim Burada

- Ventoy uygulaması ile kolayca Multiboot USB hazırlayın Burada

29 Ocak 2015 Tarihli başlık güncellendi


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ugurburak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Murat K.
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for hakan can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha