Forum sürümünü Phpbb 3.0 dan 3.1 e güncelleme


phpbb 3.0 dan 3.1 e güncelleme
Forum sürümünü uzun zamandır kontrol etmiyordum , geçenlerde Forumun admin paneline girince gözüme çarptı ve güncelleme olduğunu farkettim , herneyse herzamanki gibi güncellerim diye


düşündüğümden pek oralı olmadım

phpbb sürümü güncel değil

gece 11 gibi Local e kurulu Apache serverime forum yedeğini Bigdump ile yükledim , Bildiğiniz üzere Phpbb3 sürüm güncellemeleri farklı şekilllerde yapılabiliyor Burada :

1. Otomatik güncelleme
2. Patch files
3. Changed files

Her birini ayrı ayrı denememe rağmen herdefasında tuhaf tuhaf hatalar aldım , işin aslı biraz araştırdıktan sonra ortaya çıktı , 3.0 dan 3.1 e güncelleme yaparsanız önceden yüklenmiş modifikasyonlar ve stilleri geçersiz hale gelecektir , phpBB 3.1 meğersem 3.0 ile uyumlu değilmiş ve önceki dosyaların büyük bir kısmının silinmesi gerekiyormuş , yani üstteki yöntemleri deneyip te herdefasında hata alırsanız şaşırmayın , gelelim nasıl güncelleyeceğimize :

1. Forum dosyalarımızı ve veritabanımızı yedekleyelim

2. PhpBB 3.1 ful paketini indirelim Burada

3. PhpBB türkçe dil doyalarını indirelim Buradan

4. hem yeni sürüm phpbb yi hemde dil dosyalarını bir klasör içerisine çıkartalım ve turkish_1_1_3\language\ yolundaki tr klasörünü phpBB3\language klasörünün içerisine atalım.

5. phpBB3 klasöründe aşağıda yeralan dosyalar harici diğerlerini silelim
a) config.php dosyasını
b) images klasörünü
c) files klasörünü
d) Store klasörünü

silinecekler

6. Hostumuzda Forumumuzun bulunduğu dizinde yeralan üstte (5. maddede) sırlanan dosya ve klasörler hariç tüm forum dosyalarını silin yani : config.php dosyası , images klasörünü , files klasörü , Store klasörü kalacak

7. Beşinci Maddedeki PhpBB3 klasörünün çeriğini Olduğu gibi Hostumuzdaki forum dizinine atalım , eğer üzerine mi yazalım birleştirelimmi diye uyarı penceresi gelirse birleştirmeyi seçin .

8. forumu adresimizin sonuna install/database_update.php yazıp çağıralım msela :

https://forum.sordum.net/install/database_update.php

Ben bu işlemleri Kendi bilgisyarımda kurulu serverde yapıp işlem başarı ile sonuçlanırsa dosyaları ftp bağlantısı ile forum dizinine atıp sonrada SSH bağlantısı ile Veritabanını yüklemeyi tercih ediyorum , böylece ortaya çıkacak istenmeyen bir durumda Hosttaki forumu kullanışsız hale getirmeden üzerinde çalışma şansım oluyor , Gerçi her forum sürüm yükseltmesi bukadar uğraştırmaz lakin bir müddet sürümü güncellememişseniz bu tür uğraştırıcı işlemlere hazır olmanız gerekir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha