Firefox Unut butonu ile bir tıkla geçmişi silelim


firefox unut butonu
Mozilla firefox un default olarak menülerde yeralmayan oldukça kullanışlı bir özelliği mevcut ; "Tarama geçmişimin bir kısmını Unut" bununla tek bir tıklama ile tarama geçmişinin bir kısmını silip

gizliliğinizi koruyabilirsiniz , tarayıcının sağ üst köşesindeki ana butonlar arasında yeralmadığından çoğu kullanıcı bunun varlığından habersiz , eğer bu Unut butonunu daha önce duymadınızsa veya kullanımını merak ediyorsanız ayrıntılarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. "Tarama geçmişimin bir kısmını Unut" özelliğini menüler arasına alabilmek için sağ üst köşede bulunan ızgara şeklindeki ikona (menüyü aç ikonu) tıklayalım ve açılan menüden Özelleştir kısmına tıklayalım (Aşağıdaki resim)

firefox ozellestir

2. Ek araçlar ve özellikler menüsünden Unut butonunu faremizin ucu ile tutup sürükleyerek arama çubuğunun hemen sağ tarafıonda bir yere bırakalım (Aşağıdaki resim)

unut butonu yerlesimi

Artık menülerimiz arasında unut butonumuz da yeralıyor buna tıkladığımızda karşımıza terayıcımızın nekadarını unutmasını istediğimizi ayarlayabileceğimiz bir menü açılacaktır ;

1. Son beş dakikayı
2. Son iki saati
3. Son 24 saati

ve devam etmemiz halinde nelerin yapılacağını açıklayan bir yazı

firefox unut eylemde

Dipteki Unut butonuna basıp işlemi tamamladığımızda ise Yakın geçmişiniz temizlendi diye bir uyarı verecektir

yakın geçmişiniz temizlendi

Peki bu özelliği neden kullanmak isteyelim ? öylesi durumlar vardırki hangi sayfaları gezdiğinizin görünmesini istemezssiniz mesela Ortak kullanılan bir bilgisayardasınızdır yada birinin laptopunu birkaç saatliğine kullanmak durumundasınızdır gibi , peki private mode yi kullanırım diyeceksiniz lakin bazı sayfalarda Private mode yi isteseniz de kullanamazssınız , veya bu modun nasıl kullanılacağını bilmiyorsunuzdur yada bu mod birşekilde çalışmıyordur ... dediğim gibi herşey olası lakin bu butonun işimize yarayacağı aşikar.


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha