Asus laptopa Windows yüklerken bilgisayar açılmıyorOlası senaryolar: Asus laptopa windows7 ile format attınız dosyalar yüklendikten sonra bilgisayar kapandı ve birdaha açılmadı yada yükleme sırasında restart attı ve birdaha açılmadı....

Son zamanlarda çokça duyar olduğum bu durumun aynısı başıma geldiğinden bu yazıyı yazma gereği duydum , durum oldukça rahatsız edici olup : boot sırasında Postta takılıp kalıyor , Hiçbirşekilde CD den başlamıyor , yani Hiren , Bart pe , Live CD , Acronis backup Cd si.... hiçbirisi ise yaramıyor çünkü üsttede dediğim gibi biosu okumaya başlayınca yarıda kalıyor , ilk önce Bu nedir böyle diye anlam veremedim , aklıma ilk gelen bios arızası oldu ve küfürü bastım ,biraz sakinleşince dur bakayım şundan emin olayım dedim ve kurtarma operasyonum başlamış oldu :

1. Öncelikle Laptopunuzu açmanız gerekecek (Başka hiçbir şansınız yok) , eğer buna aşina değilsiniz bilen birini çağırın ve bu yazıyı okumaya devam edin , HDD i buluyoruz ve çıkarıyoruz (nasılını sormayın alın elinize saatçi tornavidasını HDD in olduğu kısmın civatalarını tek tek çıkartın , bu arada asus laptopların modeline göre HDD yeri değişebilir)

2. Elimizde HDD geri takmaya hazır vaziyette laptopu yeniden başlatıyoruz ve bu sırada F2 ye tekrarlı şekilde basıyoruz , ve bios a giriyoruz (işte biosa girebiliyor olmamız bunun bir bios arızası olmadığını bize gösterdikten sonra yüzümüzde ufak bir tebessüm beliriyor.

3. Laptopa Live Cd mizi takıyoruz (bendeki Xp live cd si) ve Laptopu restart ediyoruz (HDD hala elimizde) laptopumuz Live cd yi görür görmez elimizdeki 2.5 inch laptop hdd ini takalım (zor değil sadece yuvasına sökün)
sonrasında live cd mizin Xp ekranında bilgisayarıma çift tıklayalım ve dizinlerimizi görelim ,sonra sağ tıklayıp C dizinini biçimlendir diyelim (bende C ve D dizinlerine ayrılmıştı) bitmesini bekleyin ve herşey yolundamı diye birdaha restart edip sonrasında tüm civataları birgüzel yerine takın

Diğer bir çözüm yolu şu olabilirdi:Eğer 2.5 diskiniz SATA ise SATA portu olan herhengi bir anakartta direk bağlayıp işlem yapabilirsiniz.Eğer 2.5 IDE ise IDE to USB converter ile kullanabilirdiniz, (eğer üstteki şekilde yapamazssanız)

Hatanın nedeni:  Tam olarak bilinmiyor , hatta bunun Asusa bildirilip bildirilmediğinden bile emin değilim fakat özellikle ASUS Laptoplarda windows 7 yüklemesi sırasında birşeyler HDD'nin MBR bölümünü bozuyor ve bu hata meydana geliyor

Basina gelerek yazan Velociraptor


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha