Firefox taki Youtube Tam ekran uyarısını kaldıralım


Firefox taki Youtube Tam ekran uyarısını kaldıralım
Eğer Firefox tarayıcısını kullanıyorsanız muhtemelşen Youtubeden bir video izlerken tam ekran yaptığınızda bir uyarı çıktığını farketmişsinizdir , ben şahsen bu uyarıyı oldukça rahatsız edici buldum


, bazen yazılım üreticileri kullanıcıyı bilgilendirme kısmında aşırıya kaçıp rahatszılık vermeye başlayabiliyorlar Firefoxtaki durum tam olarak bunu yansıtıyor.

Firefox youtubetam ekran uyarısı

Üstteki ekran görüntüsünde Youtube.com için kararımı hatırla kısmına tik koyup İzin ver dersek malesef uyarıdan kurtulmuş olmuyoruz bu seferde aşağıdaki uyarıyı veriyor (Şaka gibi)

Firefox ta youtube artik tam ekran

Sizce bu uyarı normalmi ? , vaybe iyiki Firefox bu uyarıyı çıkarttı ytoksa Youtubede tam ekranda olduğumu anlayamayacaktım , bu tür saçmalıkları elbette her yazılımcı yapabilir , ben şahsen bir sonraki yada sonraki sürümde saçmaladıklarının farkına varacaklarını ve bu uyarıları kaldıracaklarını zannediyorum. Herneyse konumuzda bu saçma uyarıları tümden kapatmak gelelim nasılına:

1. Firefox adres barına aşağıdakini yapıştırıp Enter tuşuna basalım

about:config

Garanti kapsamından çıkabilirsiniz uyarısı altında yeralan ; "Söz veriyorum Dikkatli olacağım" butonuna tıklayalım

2. Açılan ekrandaki arama boşluğuna aşağıdakini yazalım

full-screen-api.approval-required

Bulduğu satırın üzerine çift tıklayıp true olan sondaki değerin False olduğundan emin olalım (Aşağıdaki resim)

Firefox True değerini false yapalım

Hazır konu firefox ve youtubeden açılmışken flash playerden de bahsedelim , bir süre önce Youtube Firefox un da aralarında bulunduğu bütün modern tarayıcılar için HTML5 videolara geçiş yaptı , bunun anlamı Youtubede videoları seyretmek için Flashplayere ihtiyacımızın olmaması , elbette bunun da bazı sıkıntılı noktaları yok değil mesela Firefox Flash playersiz bazı videolar oynamayacaktır bunun sebebi bu vidoların Media Source Extensions özelliğine ihtiyaç duymalarıdır.

Firefox ta bazı HTML5 videolar Oynamıyor sorunun çözümü

Firefox ta Media Source Extensions özelliği Son sürümden önceki Firefoxlarda varsayılan olarak kapalı (False) halde gelir bunu açmamız gerekir bunun için üstte verdiğimiz ilk adımı uygulayalım ve arama boşluğuna busefer aşağıdakini yazalım

media.mediasource.enabled

ve bulduğu satırın sonundaki değerin True olduğundan emin olalım.

Firefox ta HTML5 ve Flash arasında geçiş yapmak

Üsttede yazdığımız gibi Firefox artık Youtubede varsayılan olarak HTML5 videolarını oynatmaktadır eğer bunda bir sorun oluşursa otomatik olarak Flash playere geçiş yapılmaktadır işte manuel olarak bunu yapmanın yolu :

1. Firefox açıkken Klavyemizdeki Ctrl + Shift + A tuşlarına birlikte basalım ve eklentiler sayfasını açalım

2. Sağ üst köşede yeralan arama boşluğuna aşağıdakini yazalım ve Enter e basalım

YouTube Flash Video Player

Sayfada HTML5 , flash ... gibi eklentiler belirecektir (Aşağıdaki resim)

Firefox eklentiler

YouTube Flash Video Player ın yanındaki Kur butonuna tıklayalım , sonrasında yeniden başlatmaya bile ihtiyaç duymadan Youtube videolarında Flash player devreye girecektir. Youtube Toolbarın sağ tarafında en sonda yeralan Video Player kısmından HTML5 yada Flash playeri seçip videoları istediğiniz ile görüntüleyebilirsiniz

firefoxta youtube flash html5 arası geçiş

bu ipucu : mesela bazı Youtube videolarının ne yaparsanız yapın hata vermesi , oynamaması vs. gibi durumlarda oldukça işinize yarayacaktır.


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for tthacktt
  3. Avatar for tthacktt
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for tthacktt
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Tolga

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha