Gmailde göndereni engellemek artık çok kolay


Gmailde göndereni bloklama
Spam diye tabir edilen istenmeyen mesajlar günümüz online trafiğinin en büyük sorunlarından biridir , 1997 lerde alınma b,r Hotmail hesabım var artık okadar fazla spam emaili yollanır olduki O emaili


kullanmak neredeyse imkansız hale geldi fakat spam artışındaki en büyük etken emailimizi paylaştığımız kişilerdir , eğer email yolladığınız bir kişi bile kendisine yollanan reklam veya tanıtım amaçlı birkaç emaili size yönlendirirse Çokı geçmeden spam mesajları arasında boğulmaya başlarsınız. Spam ın kelime anlamı da istenmeyen demektir , Eğer sona ermiş bir ilişkide taaflardan biri diğerine ha bire email atıyorsa bu da spam mesajdır , çünkü emaili alan artık bu emailleri almak istemiyordur.

spam email engelleme

Buradaki yazımızda istenmeyen emaillerin , Hotmail , yahoo ve Gmailde nasıl bloklanacağı konusunda bilgiler vermiştik , işte son zamanlarda diğer emaillere nazaran çok daha stabil ve popüler olan Gmail en sonunda SPAM mesaj sorununa kullanıcı açısından daha kolay bir çözüm sunmaya karar vermiş olacakki geçenlerde bir yenilik yaparak Mesaj ayrıntıları arasına göndereni bir tıkla engellemek için "Göndereni engelle" seçeneği koydu.

Gmailde gönderen nasıl engellenir

1. İstenmeyen mesajı açalım

2. Mesaj başlığı hizasında sağ tarafta yeralan Mesaj ayrıntılarına tıklayalım ve aşağı açılır menüden "Göndereni engelle" kısmına tıklayalım (Aşağıdaki resim)

Gmailde göndereni engelle

hemen ardından bir onay mesajı alacağız bundada "Engelle" butonuna basalım

gondereni engelle onay mesajı

Bence Geç te olsa engellemenin kolaylaşmış olması sevindirici , eminimki çoğu kişi bu özelliği Oldukça faydalı bulacaklardır, eskisindeki filtreler belki daha fazla seçenek sunuyordu lakin Kullanımı oldukça zordu.

Gmailde Engellemenin kaldırılması

Göndereni bloklayınca ne oluyor ve sonra bu kararımızı değiştirirsek bloklanan emailleri nasıl yönetiriz ;
Gmail Bloklanan email hesabından gelen emailleri otomatik olarak spam klasaörüne taşıyacaktır yani : yeni bu kişiden email geldiğinde yeni emailiniz var mesajı almayacağız , peki ama bloğu kaldırmak için ne yapmamız gerek ?

1. Buradaki adrese gidelim ve açılan "Filtreler ve engelleme listesi" sayfasının en alt kısmında yeralan engellenmiş adreslerden engelini kaldırmak istediğimize tik koyup karşısındaki "Engellemeleri kaldır" linkine tıklayalım (Aşağıdaki resim)

Gmail göndereni engellemyi kaldırma

Yeni yöntem kolaylık olmasına rağmen neden engelleme yapmak için spam emailin öncelikle Açılması gerektiği bir soru işareti olarak kalıyor , spam emaili açmadan engelleme yapabilmeyi tercih ederdim , herneyse Umarım Google bunu daha da geliştirir. Gmailde Küfür filitresi nasıl oluşturulur Burada


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha