WordPress Temanız resimleri çoğaltmasın


wordpress teması resimleri çoğaltmasın
Wordpress özelliklerini kişiselleştirelim adlı başlıkta Burada wordpress resimleri çoğaltmasın diye bir alt başlık vermiştik Sizlerden gelen bazı emaillerde bu ayarın işe yaramadığını yazanlar oldu yaptığımız

küçük bir araştırmada linkteki ayarlama yapılsa bile bazı temaların otomatik olarak resim çoğaltmaya devam ettiğini farkettik özelliklede VPS gibi sınırlı dosya sayısı ile çalışmak durumunda olan web sitesi sahipleri bu resim çoğaltma işinden oldukça şikayetçi , WordPress kullanan birçok webmasterin bu sorundan şikayetçi olması bizlerin çözüm arama isteğini daha da arttırdığından nihayetinde işe yarayan bir eklenti bulduk. "Simple Image Sizes"

Simple Image Resize ile Resimleriniz çoğalmasın

simple image size

Eklenti , özel resim boyutları oluşturmamıza yardımcı oluyor ve Tema seçenekleri kısmından mevcut resim boyutlarını geçersiz kılabiliyor , daha önceden oluşturduğumuz tüm resimleri yeniden boyutlandırabiliyor. Plugin'in bize sunduğu diğer bir seçenek ise tüm boyutlandırmaları yaptıktan sonra bize Tema dosyamızın içerisine "Get php for theme" seçeneği ile de temadaki ortam dosyası kodlarını alıp, dilerseniz plugini silip verdiği kodları Function.php dosyasına ekleyebilirsiniz.

function.php için kodu alalım

function.php sayfamıza kopyaladığımızda yeniden oluşturulan resim boyutunu tüm sayfalarda kullanabiliriz ve eklediğimiz resim boyutları da doğru olacaktır . Eğer resimleri topluca yeniden boyutlandıracaksak , Resim sayısına göre yaklaşık bitiş zamanını görebiliriz

Kullanımı:

Plugini buradan indirip, kuralım ve etkinleştirelim. Ardından ayarlar > ortam yolunu takip ederek ilerleyelim. Burada daha önceden Wordprees’in küçük resimleri bölmesi için kutucuklardan işaretleri kaldırdıysak yine öyle kalsın ve ve diğer temamızda resimlerin nasıl boyutlandırdığı ile ilgilenelim. Şayet WordPress içinde daha önce bir ayar yapmadı iseniz ilk olarak yukardan başlayarak genişlik ve yükseklik ayarlarına sıfır değerini verelim ve küçük resmi tam boyutuna göre kırp seçeneğinden tiki kaldıralım. Ve artık temamızın boyutlandırdığı resimlere de sıfır değerini verelim.

Simple Image Size ayaralar

Şimdi asıl değer vermeye sıra geldi.

"Add a new size" yazısına tıklayalım ve temamıza ugun bir değer verelim. Örneğin crop 550 yada crop 600 yazın.

validate_image_name

Maximum width ve Maximum height değerlerini yine temamıza uygun olarak belirleyelim. Bu değeri yüksek tutup örnek 600 x600 yazarsanız sonra da en yüksek olarak 550 x550 ebatlarında resim yüklerseniz 1 resme 1 resim yüklemiş olacaksınız (Yani tema - resimleri çoğaltmayacaktır) Değeri daha düşük tuttuğunuzda bazı resimlerde 1 resme 2 resim oluşturuluyor.

resimö boyutunu ayarlıyoruz

sonra ayarlara devam ediyoruz. "Cropping" No "Show in post insertion ?" seçeneğinide işaretleyip "Validate" e tıklıyoruz.İlk önce mavi sonra yeşil oluyor ve yaptığımız değer tanımlanıyor. ardından biraz aşağısında değişiklikleri kaydet bağlantısına tıklayıp tüm yaptıklarımızı kaydediyoruz.

Ve son bir işlem kaldı

Yüklemelerimi aylık -ve yıllık- bazda klasörlerde tut. İşaretli bırakıp hemen altındaki "Thumbnail regeneration Select which thumbnails you want to rebuild" yazısının altındaki en üstteki "size" kısmından işareti kaldırıyoruz ve tüm resim boyutlarındaki işaretlerin kaldırıldığını görüyoruz. Burada yapmamız gereken tek bir tanesine tik atmak. Oda tabiki bizim oluşturduğumuz Crop 600 isimli değer.

Değişiklikleri kaydet

işaretleyip- regenerate thumbnail diyelim. Sitenizdeki resim sayısına göre işlem 12 saati bulabiliyor.

regenerating

%100 tüm resimler tamamlandıktan sonra değişiklikleri kaydete tıklayın. Ve resim yüklediğinizde bundan sonra tek resim olduğunu FTP’den görebilirsiniz.

Ceofix ten Tuba


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for OZ
  3. Avatar for MIYF
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for MIYF

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha