Windows Gezgininde klasör boyutlarını da görüntüleyinWindows Gezgininde Ayrıntılar görünümünde standart olarak klasörlerin her birinin boyutunu görmek mümkün Ancak görüntülenen klasörlerin toplam boyutu hakkında bilgi sunulmuyor . Sabit diskte çok

yer kaplayan klasörleri daha kolay bulabilmek için bu degerleri dogrudan hesaplayacak bir yazılıma ihtiyacınız var..FolderSize adlı açık kaynak kodlu eklenti Windows Gezgini' nin klasörlerin boyutlarını da göstermenizi sağlıyor. Windows Gezginine entegre olan bu araç klasörün sabit diskte ne kadar yer kapladıgını hesaplıyor ve elde ettiği degeri ayrı bir sütunda görüntülüyor..
Download
üstten MSI uzantılı kurulum dosyasını edinebilirsiniz. Kurulumu tamamladıgınızda boyut bilgisi sütünuda Windows gezginindeki seçenekler arasında yerini alıyor. Ancak sütunun sütunun görüntülenmesini sağlamak için Windows gezgini ile herhangi bir klasör açtıktan sonra Ayrıntılar görünümüne geçin ve sütun baslıklarının yer aldıgı çubuga sağ fare tuşuna tıklayın açılan listeden Folder Size' ı seçin artık Boyut sütunu yerine bu sütuna yer vermelisiniz bunun için sağ fare tuşuyla yeniden aynı çubuga tıklayın ve boyutun yanındaks onay isaretini kaldırın. Daha sonra Folder Size sütununu Sürükle / Bırak yöntemiyle yeni yerine tasıyın ve sütun genisligini diledigiiz şekilde düzeltin. Araçlar klasör boyutunu hesaplamayı henüz bitirmemisse son degerler yerine hemen yanında artı isareti olan ve artan geçici degerler ekrana gelecektir.
Özelligi tüm klasörler için etkinlestirmek istiyorsanız Araçlar / Klasör Seçenekleri menüsünü açın ve görünüm sekmesine geçin Klasör Görünümleri alanından Bütün Klasörlere Uygula' ya tıklayın bu seçim görünümle ilgili diger seçimlerin de standart halini almasını sağlıyor.
Folder Size tüm klasörlerin tüm boyut bilgisini her an güncel tutabilmek için arka planda çalısmaya devam ediyor bu islemi durdurmak için denetim masasındaki Folder Size simgesine çift tıklayarak yapılandırma seçeneklerine ulasabilirsiniz. Service sekmesinden Stop tıklayın daha sonra Resume' a tıklayarak klasör boyutlarının güncellenmesine kaldıgınız yerden devam edebilirsiniz...


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha