Dosya veya Klasörlerdeki Kopya yazısını değiştirelim


kopya yazısını değiştirelim
2016 yılının bu ilk başlığına birkaç temenni ile başlamak istiyorum ; Umarım Yeni yıl herkesin Mutlu olacağı ve gönlünden geçenlerin gerçekleştiği huzur ve Barış dolu bir yıl olur , Sordum.net te başlıkları

genelde gece 12 den sonra yayınlanacak şekilde ayarlıyoruz lakin başlığı çok daha erken saatlerde hazırladığımızdan bazıları ; Adamlar bu saate bile başlık açıyor diye düşünebilir halbuki bazen yeni yayımlanan bir başlık iki gün önceden hazırlanmış ve tarih ve saati gelince otomatik olarak yayına girecek şekilde bekler vaziyette tutuluyor olabiliyor.
Konumuza dönecek olursak ; Windows ta herhangi bir dosyayı veya klasörü sağ tıklayıp Kopyala - yapıştır diyerek veya Ctrl + C yapıp sonrada Ctrl + v Yapıp aynı yere yapıştırırsak üzerine yazmaz sadece yeni bir kopyasını oluşturur.

kopya yazısı

İşte üstteki resimde yeralan Kopya yazısını nasıl kişiselleştiririz kısmını bu yazımızda ele alacağız.

1. Registry editörünü açıp aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\NamingTemplates

Bir registry anahtarına koolayca sıçramak için bakınız , eğer sizde "NamingTemplates" alt anahtarı yoksa oluşturun.

2. Yeni bir string değeri oluşturup ismine de "CopyNameTemplate" diyelim ve değer olarak "%s" değerini girelim (Tırnak işaretleri hariç)

string editle

Bunu yaparak aynı dosyayı aynı yere kopyaladığımızda Kopya kelimesi yerine Dosya Adı(1), Dosya Adı(2)... diye sıralanmasını sağlarız .

kopyalara numara ilavesi

Eğer hazır registry değeri kullanmak isterseniz aşağıdakni kullanabilirsiniz

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\NamingTemplates]
"CopyNameTemplate"="%s"

elbette bu kısma yapılacak ilaveler bize kalmış mesela %s in sağına veya soluna ilave deceğimiz kelimeler yeni oluşturulacak klasör ve dosya isimlerinde otomatik olarak yeralacaktır mesela

mükerrer %s

üsttekini kullanırsak buseferde aşağıdaki gibi çoğaltacaktır

idosya ismine mukerrer eklemek

Dosya isimlerini kontrol etmekten hoşalanan kullanıcılarımızın işine yarayacağını füşünüyoruz. ilaveten bu ipucu Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de de geçerlidir. (Vista ve XP de denenmedi)


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha