Sayfamızdaki Youtube videosu sessiz şekilde oynasın


Web sayfamızdaki Youtube videosu sessizce başlasın
Web sayfamıza video gömmek oldukça kolaydır , Youtube video sayfamıza gideriz ve Önce Paylaş sonrada ekle butonlarına tıklarız Burada bize bir iframe kodu verilecektir bunu kopyalayıp istenen bir web


sayfasında kullanabiliriz

youtube paylaş

gel gelelim bu bize Video üzerinde çok fazla bir kontrol imkanı sağlamaz , sayfa açıldığında kullanıcı BUtona bastığında oynamaya başlar tek yapabileceğimiz değişklik video boyutunu ayarlamaktır. Hiç gecenin bir vakti internette bir gazete haberi okumak için gezinirken aniden son derece yüksek sesle otomatik olarak oynamaya başlamış bir reklama denk geldnizmi ? , yüksek olasııkla başınıza gelmiştir Okadar rahatsız edici bir durumki anlatamam , işin kötü tarafı eş dost sizden bir bilgi bulmanızı beklerken aniden sayfaların birindeki gizli bir videonun bangır bangır oynamaya başlayıp hele birde Cinsel içerikli bir reklamsa rezil olma durumunun ortaya çıkmasıdır , bunların kesin olarak yasaklanması gerekir , bu tarz aniden oynamaya başlayan reklamlar en azından sessiz olsa da kullanıcı isterse sesini açsa hiçkimse rahatsız olmayacaktır , Lütfen Empatiden yoksun Para uğruna her değeri çiğnemeye hazır kimseler olmayalım ve sayfalarımızda bu tarz videolara yer vermeyelim.

Peki ama illada kullanıcı safyayı yüklediğinde otomatik olarak başlayan ama ses kontolü kullanıcıda olan bir video vermek istersek ne yapacağız ? işte YouTube Player API yardımımıza koşmaktadır.

YouTube Player API ile sayfamıza otomatik başlayan ama sessiz video gömmek

Eğer web sayfanızın arka planı olarak bir youtube videosu kullanıyorsanız ki bunu yapan birçok web sitesi mevcut bu durumda Videonun otomatik başlamasını ama sesinin kapalı olmasını siteyebilirsiniz , işte adım adım bunu nasıl yapacağımız:

1. Sayfada kullanılacak Videı ID sini kopyalayalım , video Id dediğimiz şey ise youtube URL sinde = (Eşittir) den sonraki kısımdır (Aşağıdaki resim)

video id

2. Bu ID yi aşağıdaki kodda yeralan videoId: kısmından sonra yazmanızdır

<div id="muteYouTubeVideoPlayer"></div>
 
<script async src="https://www.youtube.com/iframe_api"></script>
<script>
 function onYouTubeIframeAPIReady() {
 var player;
 player = new YT.Player('muteYouTubeVideoPlayer', {
  videoId: 'RHijNIfg8Z8', // YouTube Video ID
  width: 560,        // Player Genişlik (in px)
  height: 316,       // Player Yükseklik (in px)
  playerVars: {
   autoplay: 1,    // Açılışta otomatik Olarak oynasın
   controls: 1,    // pause/play butonlarını göstersin
   showinfo: 0,    // Video başlığını gizle
   modestbranding: 1, // Youtube logosunu gizle
   loop: 1,      // Videoyu döngüzel olarak oynat
   fs: 0,       // Tam ekran butonunu gizle
   cc_load_policty: 0, // Alt yazıları gizle
   iv_load_policy: 3, // Video Açıklamalarını gizle
   autohide: 0     // Oynatırken video kontrollerini gizle
  },
  events: {
   onReady: function(e) {
    e.target.mute();
   }
  }
 });
 }
 
 // Written by @labnol 
</script>

Üsteki kodları sayfamızda kullandığımızda Video otomatik başlayacak fakat sesi kapalı olacaktır , kullanıcı isterse sesini açabilecektir. elbette diğer açıklamalara bakarak ta kendinize göre ayarlşar yapabilirsiniz mesela tam ekran butonunun gizlenmesi , Video başlığının gizlenmesi ... Bu konudaki iki uygulama örneğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Download


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha